Ktoś ukradł pieniądze dla chorej Lenki

2021-01-25 01:08:26 (ost. akt: 2021-01-25 16:17:51)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W walce z chorobą Lenki liczy się każdy dzień. Rodzice dziewczynki starają się uzbierać potrzebną kwotę, zanim będzie za późno. Mimo nagłośnienia historii dziewczynki, ktoś postanowił ukraść pieniądze przeznaczone na jej leczenie.
O małej Lence Mazur pisaliśmy już kilkukrotnie. To niezwykła dziewczynka, dla której los nie był jednak łaskawy. Lena choruje na SMA typu 3, który w pierwszej kolejności przyczynia się do osłabienia mięśni, a na dalszym etapie powoduje całkowity ich zanik. Dla rodziców dziewczynki diagnoza była ogromnym szokiem, ale nie zamierzają dać za wygraną bezlitosnej chorobie. Z przypadłością Lenki walczą poprzez leczenie farmakologiczne i rehabilitację. Nadzieją na jej zdrowie jest terapia genowa, którą można przeprowadzić tylko jednokrotnie podczas całego życia. Niestety w Polsce nie jest ona refundowana, a jej koszt to prawie 10 mln złotych.

Rodzice dziewczynki nie są w stanie samodzielnie sfinansować leku, który uznawany jest za najdroższy lek na świecie. Wsparcie rodzinie okazuje wiele osób i instytucji chcących pomóc chorej Lence, w tym Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, której dziewczynka jest podopieczną. Każdy miesiąc to kolejne akcje zachęcające do zbierania potrzebnych pieniędzy dla chorej Lenki.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Lenka Mazur walczy o życie!

Lenka Mazur walczy o życie!

Zewsząd płyną wieści o kolejnych wpłatach i akcjach na rzecz dziewczynki. W sierpniu Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zorganizował „Kilometry dla Lenki”. W ramach akcji zachęcano m.in. do przebycia trasy wokół jeziora Długiego. Powstał również niesamowity „Dziadkobus” z inicjatywy dziadków Leny, którzy wymyślili oryginalny pomysł na dobroczynną akcję. Dla swojej ukochanej wnuczki odwiedzali kolejne miasta w Polsce, aby zachęcić kolejne osoby do zbiorki. Do akcji przyłączyli się również artyści, którzy stworzyli niezwykły klip promujący zbiórkę. Z inicjatywy Saida Stępniewskiego powstała piosenka „Zagrajmy razem”. Natomiast ostatnio w Nidzicy zorganizowano „Nidzickie Drive Thru dla Lenki". Jednak wśród dobrych informacji nie zabrakło też takiej, która zasmuciła wszystkich angażujących się w pomoc chorej dziewczynce. W piątek (22.01.2021) mama Lenki Mazur wstawiła na Facebooka nagranie, w którym poinformowała o kradzieży puszki ze sklepu w Olsztynie.

— Przed chwilą dostaliśmy informację, że w jednym z olsztyńskich sklepów osiedlowych skradziono puszkę ze zbiórką dla Lenki. Nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Każdy z was walczy z nami o każdą złotówkę dla Lenki, o to, żeby zebrać jak najwięcej pieniążków i sfinansować kosztowny lek. A ktoś bez skrupułów wchodzi do sklepu i zabiera skarbonkę. Zabiera pieniądze ludzi, którzy chcieli pomóc Lence — mówiła Magdalena Mazur w nagraniu.

Sprawa została natychmiast zgłoszona na policję. Według relacji pracującej w sklepie sprzedawczyni puszka, do której zbierano datki dla Leny Mazur, była praktycznie pełna. Mama dziewczynki ma nadzieję, że uda odnaleźć się skradzioną skarbonkę łącznie z jej zawartością. W przypadku walki z chorobą jej córki ważna jest nie tylko każda złotówka, ale również czas, w jakim zostanie uzbierana cała kwota na leczenie. Lek stosowany w terapii genowej podać można wyłącznie dziecku, które waży do 13,5 kilogramów. Obecnie Lena przekroczyła 11 kg, co oznacza, że gdy przytyje 2,5 kg szansa na podanie leku, a co za tym idzie szansa na jej sprawność — przepadnie bezpowrotnie.

Alicja Kowalczyk
a.kowalczyk@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. vvvv #3049270 | 155.136.*.* 26 sty 2021 13:24

  To ze ukradl to jedna, ale komentarze pisza prawdziwi katolicy............zycza choroby, a w niedzeile do komunii

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Patryk #3049058 | 83.20.*.* 26 sty 2021 09:09

   Karma wraca prędzej czy później spotka go surowa kara. Oby jak najszybciej h.. złapali i połamali mu łapy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. A #3048861 | 31.0.*.* 25 sty 2021 20:52

   Ktos nie ma serca

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Matka #3048786 | 83.20.*.* 25 sty 2021 19:55

   Mam nadzieję, że razem z pieniędzmi zabierzesz Lence jej chorobę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. . #3048615 | 5.173.*.* 25 sty 2021 16:34

   Zawsze jakaś łachudra się znajdzie !

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.