Mniej ślubów kościelnych, więcej cywilnych

2021-01-24 10:11:00(ost. akt: 2021-01-23 12:54:03)

Autor zdjęcia: pixabay

W Krakowie było więcej ślubów cywilnych niż kościelnych. To dane za 2020 rok. Taka tendencja staje się normą w całej Polsce. Zmiana modelu rodziny? A może wpływ pandemii na nasze decyzje? Sprawdziliśmy, jak jest w Olsztynie.
Nie jest to oczywiście żadne wielkie odkrycie, bo malejącą liczbę ślubów kościelnych od lat odnotowują różne raporty. Dobrym przykładem jest tu jednak Kraków, gdzie okazało się, że w 2020 roku liczba ślubów cywilnych była większa niż kościelnych — według statystyk USC: 1437 ślubów cywilnych i 1277 konkordatowych. Co ciekawe, w ślubach cywilnych zanotowano spadek o 121, a konkordatowych aż o 448.

Co ma na to wpływ?

Na pewno nie pomagają afery pedofilskie z udziałem księży. Ale swoje zrobiła też pandemia — wiele par przekłada ślub, a inni w ogóle zaprzestali go planować. Zmienia się też model rodziny. Takie czynniki wskazali również nasi czytelnicy w komentarzach, o które poprosiliśmy na Facebooku.

Na co jeszcze zwracają uwagę?

— A może to czysta kalkulacja i rozsądne dysponowanie pieniędzmi? Ślub cywilny wiąże się z niższymi kosztami, począwszy od stroju przez „oprawę”, a na zwykłych „kosztach urzędowych” kończąc — napisała pani Ilona.
Z drugiej strony... — Strój może być taki sam, „oprawa” — u nas to było 100 zł na kwiaty, ksiądz wziął co łaska, więc wcale koszty ślubu kościelnego wysokie być nie muszą — odpowiedziała pani Patrycja.

— Model rodziny zmienia się z innych powodów. Forma zawierania małżeństwa to sprawa wiary i światopoglądu. Koronawirus zdecydowanie podniósł statystyki — uważa pan Marcin.

Nie zabrakło dyskusji o kosztach. — Oszczędności to jedno, a wymagania księdza swoją drogą. Bo nie ukrywajmy, ksiądz też sporo bierze za udzielenie ślubu — zauważyła pani Milena.
— W globalnych kosztach nie są to jakieś zatrważające kwoty. Ja nie biorę kościelnego, bo byłby to dla mnie szczyt hipokryzji. I nie wydaje mi się, żeby koszt był powodem decyzji o braku ślubu kościelnego, może być tylko wymówką dla świata — dodała pani Olga.

— Ludzie biorą huczne śluby, a po roku albo dwóch się rozwodzą. Jak komuś jest dobrze na kocią łapę” czy z samym ślubem cywilnym, to tak naprawdę, po co to zmieniać? — pyta pani Milena.

Marek Sokołowski: Mężczyźni często nie są w stanie sprostać lepiej wykształconym kobietom, które mają aspiracje i więcej możliwości. One same mówią żartobliwie, że „nie ma dobrych kandydatów na męża”.
— Teraz, żeby zaprosić najbliższą rodzinę, to i tak trzeba dużo zapłacić. Prawie tyle, co za huczną imprezę weselną. Nie wyobrażam sobie inaczej swojego ślubu. To jest jeden, jedyny dzień w moim życiu i chciałabym go zapamiętać jak najlepiej. I żeby było hucznie, tak jak było kiedyś — pisze pani Klaudia. — Ale powiedzmy sobie szczerze, to są kolosalne kwoty, w samej restauracji czy sali weselnej trzeba zapłacić co najmniej 170 zł od osoby, a ksiądz też swoje weźmie, oni nic za darmo nie zrobią.

— Za swój ślub kościelny dałam 20 zł. Nie wyobrażam sobie płacić za sakrament — podkreśla pani Małgorzata. — Poza tym nie jestem zwolenniczką ślubów „na kredyt”.
— Po co ślub? — zastanawia się pani Renata. — Jak ma być dobrze, to będzie. Jak nie, to łatwiej się rozejść, a ból i tak ten sam.
— Patrząc na to, co się dzieje przez ostatnie lata w polskim kościele, takie statystyki nie powinny dziwić — zauważa pani Anna.

Siła kobiet
W ciągu 28 lat liczba zawieranych małżeństw spadła o ponad 100 tys. Warto przytoczyć raport demografów z Uniwersytetu Łódzkiego „Małżeństwa wyznaniowe”. Wynika z niego (bez względu na religię, którą wyznaje para młoda), że coraz mniej Polaków bierze ślub kościelny. To kilkuprocentowe spadki w zależności od regionu kraju.

Marek Sokołowski, socjolog UWM: — Pandemia wstrzymała organizację wesel, ale zdecydowanie możemy tu mówić o zmianie modelu rodziny. Mężczyźni często nie są w stanie sprostać lepiej wykształconym kobietom, które mają aspiracje i więcej możliwości. Siła kobiet jest tutaj zauważalna. One same mówią żartobliwie, że „nie ma dobrych kandydatów na męża”.

Przed laty wstydliwe było staropanieństwo czy starokawalerstwo, a dziś zastąpiono to neutralnym „singlem”. Taka osoba ma lepszą sytuację ekonomiczną, ma czas na zadbanie o siebie itd. W roczniku statystycznym widać skalę „jednoosobowych gospodarstw domowych”.

Te przemiany są podyktowane względami kulturowymi, społecznymi, demograficznymi. Społeczeństwo jest w ruchu. Pewne procesy spowolniła pandemia, ale wiele z nich jest po prostu nieodwracalna — podkreśla prof. Sokołowski.

Jak to wygląda w Olsztynie?
ROK 2019
• małżeństwa cywilne — 314
• małżeństwa wyznaniowe — 313


ROK 2020
• małżeństwa cywilne — 224
• małżeństwa wyznaniowe —- 200Autor cytatu:
Niewątpliwie na liczbę zawartych małżeństw w bieżącym roku miał wpływ COVID-19. Dużo osób odwoływało zaplanowane uroczystości ślubne — dodaje Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie.

Paweł Jaszczanin
p.jaszczanin@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #3059232 | 5.172.*.* 4 lut 2021 11:38

  Tak to przez pandemię ! Ślub kościelny to tak jak teleporada u lekarza !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ZAPYTAJCIE TYCH #3056875 | 88.156.*.* 2 lut 2021 11:40

  CO STOJO POD SCIANO , I GORNYMI ZBIORNIKAMI MACHAJO , MACHAJO ZEBY SIE WYROWNAŁO , CI CO MOCNIEJ ZEBY SIE PRZELAŁO CO JES Z MIEJSZO ZAWARTOSCIO , BO NIE PANIMAJU

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. NAJWIECEJ DO POPOWIEDZENIA MAJA #3056872 | 88.156.*.* 2 lut 2021 11:38

  CI CO Z KOSCIOŁEM NIC WSPOLNEGO NIE MAJO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. alanya #3055523 | 88.156.*.* 1 lut 2021 04:45

  dobra wiadomość. Dość wspierania ciemnoty ,zabobonu,pazerności i niemoralności

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 5. liberum credo #3052945 | 5.173.*.* 30 sty 2021 08:36

  To pierwsza obiektywna i zarazem pozytywna informacja na tym portalu dotycząca katolicyzmu. Tak trzymajcie, może was w końcu zacznę cenić za intelekt.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)