Samorządowcy apelują do premiera

2021-01-24 09:00:00(ost. akt: 2021-01-24 09:47:46)
Turystyka zimowa to nie tylko domena górskich miejscowości. Niestety w tym roku Góra Czterech wiatrów wygląda zupełnie inaczej...

Turystyka zimowa to nie tylko domena górskich miejscowości. Niestety w tym roku Góra Czterech wiatrów wygląda zupełnie inaczej...

Autor zdjęcia: archiwum KM

Wójtowie, burmistrzowie i starostowie z regionu Wielkich Jezior Mazurskich wystosowali apel do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Samorządowcy m.in. z powiatu mrągowskiego proszą szefa rządu m.in. o dodatkowe wsparcie dla swoich gmin i przedsiębiorców.
Do sformułowania apelu samorządowców nakłoniło niedawne wystąpienie wicepremiera Jarosława Gowina oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu mówili o dodatkowym wsparciu dla gmin położonych na terenach górskich. Samorządy mają tam otrzymać dodatkowe finanse z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Mazurskie samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie również postanowiły zawalczyć o siebie i lokalnych przedsiębiorców. - Z mojej inicjatywy postanowiliśmy wystąpić do pana Premiera z apelem o ponowną ocenę sytuacji samorządów i przedsiębiorców z obszarów gdzie turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki, takich jak Mazury. Oczekujemy udzielenia wsparcia, które pozwoli zatrzymać postępujący regres gospodarczy - mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek i prezes stowarzyszenia WJM.

W apelu zwrócono uwagę m.in. na to, że turystyka na Mazurach to nie tylko, jak się przyjęło sezon wiosenno-letni. - Powszechnie przyjmuje się, że sezon turystyczny nad jeziorami i morzem trwa 3 miesiące, a w górach cały rok. Jednak olbrzymi wysiłek włożony przez lokalnych przedsiębiorców oraz samorządy, w ostatnich latach zaowocował rozszerzeniem oferty turystycznej także na okres jesienny, zimowy czy wiosenny, a co za tym idzie, znacznym wzrostem ilości podmiotów gospodarczych funkcjonujących całorocznie. Są to hotele, pensjonaty, baza gastronomiczna oraz powiązany z nią sektor drobnych usług, handlu i rolnictwa - czytamy w apelu. Samorządowcy wyraźnie wskazali, że pozwoliło to na zniwelowanie bezrobocia i jego skutków, a sami przedsiębiorcy w okresie jesienno-zimowym mogli pozwolić sobie na utrzymanie zatrudnienia, regulowanie podstawowych opłat oraz inwestycje przed kolejnym sezonem letnim. Rok 2020 niestety odcisnął piętno na kondycji finansowej firm i samorządów. - Sygnały jakie otrzymujemy od naszych przedsiębiorców są niepokojące ponieważ odnotowują oni olbrzymie straty finansowe związane z koniecznością utrzymania infrastruktury i pracowników. Coraz powszechniejsze stają się informacje o zwolnieniach, a co gorsze o zamknięciach firm - piszą samorządowcy. Obawiają się przy tym, że wiele podmiotów gospodarczych może się już nie podnieść.

Lokalne władze pomagają tyle, na ile mogą. Przedsiębiorcy najczęściej zwracają się z prośbą o umorzenie podatków i innych lokalnych opłat. To z kolei skutkuje mniejszymi wpływami do kas miejskich czy gminnych, a to zaczyna wpływać na funkcjonowanie samorządów. - Braki wpływów podatkowych, nie tylko wpłyną negatywnie na planowane działania rozwojowe ale przede wszystkim zaczynają zaburzać bieżące funkcjonowanie. Przypominamy, że jest to o tyle trudne, że mieszkamy w obszarach o niskim zaludnieniu, słabo zurbanizowanych, o stosunkowo dużym na tle kraju bezrobociu, gdzie koszty utrzymania chociażby oświaty i opieki społecznej są duże i często niewspółmierne do dochodów - zwracają uwagę samorządowcy.

Czego oczekują autorzy apelu? Liczą na to, że premier ponownie przyjrzy się sytuacji wszystkich turystycznych regionów. Oczekują przy tym wsparcia, które pozwoli zatrzymać obecny regres gospodarczy. Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców pozwoliłoby na uniknięcie likwidacji oraz utrzymanie miejsc pracy. Samorządy dzięki dodatkowym pieniądzom mogłyby dalej realizować publiczne inwestycje oraz pomagać lokalnym firmom.

Pod apelem podpisało się osiemnastu samorządowców, w tym starosta mrągowski, burmistrzowie Mrągowa i Mikołajek oraz wójtowie gmin Mrągowo i Sorkwity.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jakubek #3047569 | 83.20.*.* 24 sty 2021 09:58

    sam prezes likwiduje działalnosc ludziom

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz