Obwodnica Olsztyna i Dywit. Osiem firm chętnych na wykonanie dokumentacji projektowej

2021-01-14 12:17:18(ost. akt: 2021-01-14 12:35:02)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Poznaliśmy oferty w ponownym przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Zainteresowanych wykonaniem zadania jest osiem firm.
Prace mają objąć wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Najniższą cenę 3 495 217,20 zł zaoferowała firma Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, najwyższą 6 992 550,00 zł, konsorcjum firm TPF z Warszawy i TPF Getinsa Euroestudios z Madrytu. Budżet ten cel to 5 576 415,67 zł.

Kryteria oceny i termin realizacji usługi

— Oprócz ceny, weryfikacji podlegać będą kwalifikacje oraz doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia. Komisja przetargowa rozpoczęła analizę i ocenę złożonych ofert. Umowę z wykonawcą GDDKiA planuje podpisać w II kwartale 2021 roku. Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 30 miesięcy — informuje Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Obecny przetarg jest trzecim postępowaniem w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit. Poprzednie dwa postępowania zostały unieważnione. W pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, natomiast w drugim jedna z ofert zawierała błędy, a druga z ofert, sporządzona prawidłowo, przekraczała znacznie oszacowaną wartość zamówienia.

Zakres zadania

Studium korytarzowe obejmie analizy obejścia Olsztyna zarówno po stronie zachodniej jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Rusza budowa obwodnicy Smolajn

Rusza budowa obwodnicy Smolajn

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wydania decyzji środowiskowej. Na etapie STEŚ dokonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie, w korytarzu wybranym na podstawie Studium korytarzowego.

Cel inwestycji

Dzięki powstaniu obwodnicy o długości około 20 km nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Olsztynie i Dywitach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Będzie stanowiła również dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S51 oraz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16.

Dzięki inwestycji całość ruchu dalekobieżnego i tranzytowego będzie mogła zostać wyprowadzona z Olsztyna. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Prace przygotowawcze przewidziane są na lata 2021-2025, a sama jego realizacja w latach 2026-2030.

Program budowy 100 obwodnic

Budowa obwodnicy Olsztyna i Dywit to kolejne w województwie warmińsko-mazurskim zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach tego Programu, oprócz obwodnicy Olsztyna i Dywit, powstaną obwodnice Smolajn, Gąsek, Pisza i Szczytna. W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

mat. GDDKiA

Fot. GDDKiA Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. syx #3042512 | 5.173.*.* 16 sty 2021 11:48

  Po stronie wschodniej nie da rady. Zobaczcie mapę. Droga musiałaby zaczynać się od Łęgajn i wielkim łukiem omijać Różnowo, żeby wbić się przed Spręcowem. Nie da rady zacząć od Wójtowa, bo po drodze są osiedla mieszkaniowe w NIkielkowie, Różnowei i jezioro Wadąg. Będą protesty na 100%. Strona zachodnia, od Gutkowa jest znacznie mniej zabudowana. Obwodnica po stronie zachodniej ożywiła by tamtą część miasta, nie ingerując w zabudowę mieszkaniową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. lwx #3042405 | 83.20.*.* 16 sty 2021 07:11

   Większość pisze, że obwodnica poprawi ruch drogowy w mieście. I jest to prawda ale tylko częściowa. Obwodnica to jedno a sieć wdów w samym mieście to drugie. Niestety Ratusz chyba o tym zapomniał. Zatorze jest tego bezpośrednim przykładem. Nawet w latach 60-tych plany były bardziej sensowne.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. justa #3041978 | 37.7.*.* 15 sty 2021 12:59

   Obwodnica od strony wschodniej jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania ze względu na zabudowę mieszkaniową w Wójtowie, Nikielkowie, Lęgajnach oraz jezioro Wadąg. Będą protesty jak w Dywitach, to pewne. W efekcie nic nie powstanie. Bardziej sensowny jest wariant zachodni, który jak pisano wcześniej, "zepnie" drogi krajowe i ożywi tą część miasta. Po stronie zachodniej są lasy i Łyna na ewentualnej trasie obwodnicy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. docho #3041609 | 95.49.*.* 15 sty 2021 00:27

    w wariancie zachodnim nie ma żadnego sensownego wjazdu do Olsztyna ,a w wariancie wschodnim jest Lubelska, jest Kolonia Mazurska , jest Płoskiego . Poza tym zyskuje Zatorze dostep do obwodnicy pod warunkiem ze nie bedzie to obwodnica Barczewa.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Zatorzak #3041460 | 37.248.*.* 14 sty 2021 21:07

     To jest doskonała informacja . Nareszcie tyle lat na to czekaliśmy :)

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (22)