Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Obwodnica Olsztyna i Dywit. Osiem firm chętnych na wykonanie dokumentacji projektowej

2021-01-14 12:17:18 (ost. akt: 2021-01-14 12:35:02)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Poznaliśmy oferty w ponownym przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Zainteresowanych wykonaniem zadania jest osiem firm.

Prace mają objąć wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Najniższą cenę 3 495 217,20 zł zaoferowała firma Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, najwyższą 6 992 550,00 zł, konsorcjum firm TPF z Warszawy i TPF Getinsa Euroestudios z Madrytu. Budżet ten cel to 5 576 415,67 zł.

Kryteria oceny i termin realizacji usługi

— Oprócz ceny, weryfikacji podlegać będą kwalifikacje oraz doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia. Komisja przetargowa rozpoczęła analizę i ocenę złożonych ofert. Umowę z wykonawcą GDDKiA planuje podpisać w II kwartale 2021 roku. Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 30 miesięcy — informuje Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Obecny przetarg jest trzecim postępowaniem w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit. Poprzednie dwa postępowania zostały unieważnione. W pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, natomiast w drugim jedna z ofert zawierała błędy, a druga z ofert, sporządzona prawidłowo, przekraczała znacznie oszacowaną wartość zamówienia.

Zakres zadania

Studium korytarzowe obejmie analizy obejścia Olsztyna zarówno po stronie zachodniej jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie
Zobacz także: Dziewięciu chętnych na obwodnicę Pisza Dziewięciu chętnych na obwodnicę Pisza Aż dziewięć firm chce zaprojektować obwodnicę Pisza. We wtorek drogowcy otworzyli oferty, które wpłynęły na przetarg. Najniższa oferta konsorcjum firm...
Zobacz także: Rusza budowa obwodnicy Smolajn Rusza budowa obwodnicy Smolajn
Podpisana została umowa na budowę obwodnicy Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51. Kontrakt o wartości blisko 26 mln zł zrealizuje w terminie 16 miesięcy...
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wydania decyzji środowiskowej. Na etapie STEŚ dokonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie, w korytarzu wybranym na podstawie Studium korytarzowego.

Cel inwestycji

Dzięki powstaniu obwodnicy o długości około 20 km nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Olsztynie i Dywitach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Będzie stanowiła również dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S51 oraz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16.

Dzięki inwestycji całość ruchu dalekobieżnego i tranzytowego będzie mogła zostać wyprowadzona z Olsztyna. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Prace przygotowawcze przewidziane są na lata 2021-2025, a sama jego realizacja w latach 2026-2030.

Program budowy 100 obwodnic

Budowa obwodnicy Olsztyna i Dywit to kolejne w województwie warmińsko-mazurskim zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach tego Programu, oprócz obwodnicy Olsztyna i Dywit, powstaną obwodnice Smolajn, Gąsek, Pisza i Szczytna. W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

mat. GDDKiA

Fot. GDDKiA Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. syx #3042512 | 5.173.*.* 16 sty 2021 11:48

  Po stronie wschodniej nie da rady. Zobaczcie mapę. Droga musiałaby zaczynać się od Łęgajn i wielkim łukiem omijać Różnowo, żeby wbić się przed Spręcowem. Nie da rady zacząć od Wójtowa, bo po drodze są osiedla mieszkaniowe w NIkielkowie, Różnowei i jezioro Wadąg. Będą protesty na 100%. Strona zachodnia, od Gutkowa jest znacznie mniej zabudowana. Obwodnica po stronie zachodniej ożywiła by tamtą część miasta, nie ingerując w zabudowę mieszkaniową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. lwx #3042405 | 83.20.*.* 16 sty 2021 07:11

   Większość pisze, że obwodnica poprawi ruch drogowy w mieście. I jest to prawda ale tylko częściowa. Obwodnica to jedno a sieć wdów w samym mieście to drugie. Niestety Ratusz chyba o tym zapomniał. Zatorze jest tego bezpośrednim przykładem. Nawet w latach 60-tych plany były bardziej sensowne.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. justa #3041978 | 37.7.*.* 15 sty 2021 12:59

   Obwodnica od strony wschodniej jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania ze względu na zabudowę mieszkaniową w Wójtowie, Nikielkowie, Lęgajnach oraz jezioro Wadąg. Będą protesty jak w Dywitach, to pewne. W efekcie nic nie powstanie. Bardziej sensowny jest wariant zachodni, który jak pisano wcześniej, "zepnie" drogi krajowe i ożywi tą część miasta. Po stronie zachodniej są lasy i Łyna na ewentualnej trasie obwodnicy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. docho #3041609 | 95.49.*.* 15 sty 2021 00:27

    w wariancie zachodnim nie ma żadnego sensownego wjazdu do Olsztyna ,a w wariancie wschodnim jest Lubelska, jest Kolonia Mazurska , jest Płoskiego . Poza tym zyskuje Zatorze dostep do obwodnicy pod warunkiem ze nie bedzie to obwodnica Barczewa.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Zatorzak #3041460 | 37.248.*.* 14 sty 2021 21:07

     To jest doskonała informacja . Nareszcie tyle lat na to czekaliśmy :)

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (22)