WRACAMY DO TEMATU || Najmłodsi wracają do szkół

2021-01-13 17:18:47(ost. akt: 2021-01-13 15:30:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Jest oficjalna decyzja o powrocie najmłodszych dzieci do szkół od 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych. Trwa testowanie przesiewowe nauczycieli klas I-III. Pojawia się jednak pytanie, czy nie lepiej ich po prostu zaszczepić.
Testy przesiewowe nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych skończą się w naszym regionie w czwartek. Chętnych było sporo, bo tylko poniedziałek w powiecie olsztyńskim i Olsztynie pobrano prawie 2000 wymazów. Jutro ostatni dzień akcji (wymazy będą pobierane w Ostródzie). Łącznie próbek będzie około 9000. Badani są nie tylko nauczyciele klas I-III, ale też personel pomocniczy. Wyniki mają być znane w weekend.

Oficjalną decyzję rządu w sprawie powrotu dzieci do szkół poznaliśmy w poniedziałkowy wieczór. — Zdecydowaliśmy, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. — Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę — mówił minister zdrowia.

Z kolei Przemysław Czarnek, szef MEN, dodał, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Według ministra, bezpieczeństwo w szkołach ma zapewnić opublikowanie zaleceń sanitarnych i program testowania nauczycieli. Ale z tym nie wszyscy się zgadzają .

Testowanie to tak naprawdę informacja na dziś. Jestem zdrowy lub chory i informacja się kończy. Naszym zdaniem, jeśli nauczyciele mają wrócić do pracy, to powinni być zaszczepieni w tej samej grupie, co pracownicy medyczni — podkreśla Tomasz Branicki, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego na Warmii i Mazurach. — Mamy kontakt z dziećmi, ich rodzicami i innymi osobami. Razem z nauczycielami powinno się też zaszczepić innych pracowników szkół. Wtedy spokojnie moglibyśmy wrócić do pracy, rodzice byliby spokojniejsi.

— A jeśli nauczyciel nie chce się zaszczepić?

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (13 stycznia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ××××× ××× #3040837 | 31.135.*.* 14 sty 2021 11:58

  Czemu w tvp info pisowskiej piszą prof.Czarnek,on nie jest profesorem i czemu nie ma wzmianki o narciarzach Emilewicz?Był film o Amber Gold,kiedy o Skokach stefczyka z Bier....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. mirka #3040688 | 46.204.*.* 14 sty 2021 09:17

  kiepski pomysł, to nie pora na powrót

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. dlugi #3040370 | 46.204.*.* 13 sty 2021 20:00

  wrcaja tylko 2 województwach , nie wiem czy to dobry pomysł ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mazur #3040263 | 79.124.*.* 13 sty 2021 18:26

  HURRA ! ! ! ,, zbawcy narodu '' łaskawie pozwolili dzieciom wrócić do szkoły - co prawda tylko dzieciom w klasach 1 - 3 , ale to lepsze niż w ogóle ... a tak na poważnie to wykształcone społeczeństwo jest zagrożeniem dla rządzących - w końcu ktoś musi pracować za miskę ryżu na tych darmozjadów

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz