Branża fitness i hotele idą do sądu

2021-01-11 11:39:31(ost. akt: 2021-01-11 11:22:44)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Branża hotelarska idzie z państwem do sądu. Na podobny ruch zdecydowała się branża fitness. Niedawny wyrok opolskiego WSA tylko podkreślił, że wiele obostrzeń dotyczących biznesu nie ma podstaw prawnych. Czy to początek fali roszczeń?
Najświeższą informacją jest krok, na który zdecydowała się Polska Federacja Fitness. Zdecydowała się na niego „po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans”. Chodzi o pozew zbiorowy przeciwko restrykcjom i w sprawie odszkodowań dla przedsiębiorców. W komunikacie opublikowanym na Facebooku PFF podkreśla, że „lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny (…) Najwyższy czas wykazać to w sposób formalny i otworzyć naszą branżę”.

W tekście „Sanepid karać nie może?”, który opublikowaliśmy w „Gazecie Olsztyńskiej” we wtorek (5 stycznia), zakładaliśmy, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu — który uchylił karę nałożoną na zakład fryzjerski i uznał, że sanepid nie ma prawa nakładać kar administracyjnych — może ośmielić przedstawicieli różnych branż do pozwów przeciwko skarbowi państwa. Treść komunikatu PFF zdaje się potwierdzać tę tezę:

„Podczas pierwszego lockdown’u projekt został wstrzymany z uwagi na zbyt małą liczbę zgłoszeń, natomiast dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej. Na ten moment mamy zgłoszonych kilkaset obiektów do w/w inicjatywy, gotowych do podjęcia walki. (...) Coraz więcej sądów wydaje pozytywne wyroki, na wzór wyroku WSA w Opolu. Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia… ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dotyczącą pozwu. Nasze działania zostały poprzedzone szeroką opinią prawną, która będzie podstawą do dalszych czynności. Opinia prawna jest dostępna dla członków zarejestrowanych do PFF i do pozwu”.

Przedstawiciele PFF informują też w komunikacie, jak przystąpić do pozwu zbiorowego, podają kontakt do prawników i zwracają uwagę, że rządowa pomoc nie dotrze do wszystkich.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (11 stycznia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SęzdiaPIS #3038467 | 46.76.*.* 11 sty 2021 18:19

  Powodzenia beheeeee

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. X-men #3038298 | 37.248.*.* 11 sty 2021 16:46

  Pootwierać wszystko popadają najsłabsi i będzie spokój. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #3038264 | 83.5.*.* 11 sty 2021 16:23

  Szkoda, że branża basenowa się na to nie zdecyduje.. Siłownię można sobie zrobić jeszcze w domu, ale pływalnię? A co z ludźmi ze schorzeniami kręgosłupa ? Niech spokojnie zdychają w domu..

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. hiu #3038180 | 77.115.*.* 11 sty 2021 14:58

  Lockdown pokazał na jakich glinianych nogach stoją te fitnes, gastro i inne biznesy. Na pokaz super fura, komóra, ciuch i dom. Tłuste lata, piękne życie. A po kilku chudszych miesiącach okazuje się, że brak oszczędności i środków do życia pomimo pomocy państwa. Bez urazy. Tak to widzę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Skandal #3038058 | 79.190.*.* 11 sty 2021 12:57

   Nauczyciele nie mają gdzie poćwiczyć

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)