Michał Dworczyk szef KPRM, o tym, czy dla wszystkich wystarczy szczepionek

2021-01-07 16:03:00(ost. akt: 2021-01-07 18:40:45)

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera/twitter

Dziś (7 stycznia) odbyła konferencja prasowa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera oraz prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego w sprawie szczepionek.
— Chcieliśmy przekazać kilka aktualnych danych dotyczących Narodowego Programu Szczepień. Na ten moment mamy już zaszczepione ponad 177 tys. osób. Dostarczonych dawek do punktów szczepień mamy ponad 204 tys. Stosunkowo niewiele zutylizowano dawek (215). W większości uległy mechanicznemu uszkodzeniu już w punkcie szczepień. Jeśli chodzi o niepożądane odczyny poszczepienne, to było ich osiem — tymi słowami Michał Dworczyk rozpoczął swoje wystąpienie.

— W tym momencie na tle Europy, wygląda to w taki sposób, że zajmujemy trzecie miejsce. Więcej szczepień do tej pory wykonały Niemcy, potem Włochy. Oczywiście jesteśmy z tego zadowoleni, ale nie jest to powód do triumfalizmu. Pokazujemy te dane, ponieważ często pojawiają się opinie na niepotwierdzonych informacjach dostępnych w Internecie — dodał.

— Polska zakontraktowała 60 milionów dawek szczepionki, to jest zapotrzebowanie dla 30 milionów Polaków. W grupie, która może się zaszczepić, czyli powyżej 18 roku życia, mamy około 31 milionów osób, czyli praktycznie dla każdej osoby mamy zakontraktowaną szczepionkę — zapewniał.

— Musimy to powiedzieć, jest to na świecie towar deficytowy. Wszystkie kraje chciałyby uzyskiwać większe dostawy szczepionek. W związku z tym nie należy składać pochopnych deklaracji, że nagle sytuacja ulegnie diametralnej zmianie — tłumaczył.

Szef MSWiA, Paweł Szefernaker zapowiedział, że rząd dofinansuje transport osób niepełnosprawnych do punktów szczepień.

— Ustalono, że rząd będzie finansował transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu. Założyliśmy, że na terenie miast, gdzie funkcjonuje komunikacja takiej potrzeby nie będzie —wyjaśniał.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił o systemie dostaw szczepionek wpracowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych.

— W każdy czwartek do godziny 12 szpitale i punkty szczepień składają zamówienia w centralnym systemie. Natomiast w każdy poniedziałek do godziny 12 dostawy są do nich dostarczane. Po dostarczeniu szczepionki, mamy 5 dni na jej wykorzystanie. Każdy punkt szczepień otrzymuje dostawy zgodnie z tym, co składa w systemie. Nie ma możliwości, żeby te wielkości były w jakiś sposób narzucane — zapewniał.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szczepan #3037264 | 5.184.*.* 10 sty 2021 11:39

  Niemcom zaufać ?! Jak widać z historii Niemcom ufać nie wolno. Tak jak łamali traktaty o nie agresji i konwencję humanitarne w tym prawo wojenne w przeszłości tak teraz łamią unijną zasadę wspólnego zakupu szczepionek. Dobry Niemiec to ....... Niemiec. Pamiętajcie to zawsze gdziekolwiek będziecie i cokolwiek zamierzacie w życiu robić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. mm #3035911 | 188.47.*.* 8 sty 2021 09:31

  Mojej dawki nie odbierajcie. Nie będę naciągać państwa na niepotrzebne koszty

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. becia #3035894 | 46.204.*.* 8 sty 2021 09:11

   z wyszczepieniem tak skończy się jak ze wszystkim czego ten koleś się podjął, banda nieudaczników, tylko chwalą się i chwalą aż mdli , efekt ich działań jest zawsze taki sam, nikt w naszym kraju nie dba o nas

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #3035628 | 79.124.*.* 7 sty 2021 18:17

   ,, zbawcy narodu '' tak są zatroskani ewentualnym brakiem szczepionek dla ludzi że nie mają czasu zaszczepić się ,, dobrodziejstwem '' , które sami sprowadzają ...troska o Naród jest porażająca

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

  3. -UB #3035624 | 31.0.*.* 7 sty 2021 18:13

   Śmieszni jesteście. Już nawet celebryci/influancerzy i salonowe autorytety nie zachęcili do wyszczepienia?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)