Olsztyn 2020: miesiąc po miesiącu

2021-01-01 16:11:00(ost. akt: 2020-12-31 15:51:17)

Autor zdjęcia: MO

Rok 2020 już za nami. Jakie było te dwanaście miesięcy w Olsztynie? Zdecydowanie nasze życie zdominował koronawirus. W naszym mieście odbyło się wiele protestów związanych z decyzjami rządu. Z mapy stolicy Warmii i Mazur zniknęły kultowe miejsca, a dziki towarzyszyły nam niemal każdego dnia.
STYCZEŃ

ARESZTOWANI ZA LEWE FAKTURY

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP zatrzymują pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury legalizujące obrót paliwami płynnymi. Grupa działała w latach 2015-2019 i wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę prawie 1 mld 700 mln zł.


LUTY

PONOWNE ZAWIESZENIE SĘDZIEGO JUSZCZYNA

Paweł JuszczyszynSędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony po orzeczeniu okazania podpisów poparcia obywateli i sędziów potrzebnych do wyboru składu Krajowej Rady Sądownictwa. Zawiesił go jego bezpośredni przełożony prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki, którego podstawy wejścia w skład KRS swoim orzeczeniem podważa sędzia Juszczyszyn. Izba Dyscyplinarna SN, orzeczeniem pierwszej instancji, 23 grudnia przywróciła sędziego Juszczyszyna do wykonywania obowiązków. 4 lutego sędzia zostaje ponownie zawieszony w czynnościach służbowych oraz odbiera mu się 40 proc. wynagrodzenia.

MARZEC

KORONAWIRUS W POLSCE

4 marca ogłoszono pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19.
8 marca wchodzi w życie ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, linie lotnicze zaczynają zawieszać loty.
10 marca zostają zawieszone wszystkie imprezy masowe. Dzień później rząd ogłasza zamknięcie placówek oświatowych, które mają przejść na tryb zdalny.
15 marca zawieszono pracę sklepów w galeriach handlowych i ograniczono funkcjonowania restauracji, barów i kawiarni, a także placówek kulturalnych.
24 marca wprowadzono kolejne obostrzenia dotyczące ograniczeń przemieszczania się z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem i niezbędnych spraw życia codziennego. Zostaje wprowadzony również limit liczby pasażerów w transporcie zbiorowym

KWIECIEŃ

DARMOWE MASECZKI

Maseczki dla PolskiMieszkańcy Olsztyna otrzymują darmowe maseczki ochronne w ramach akcji „Maseczki dla Polski”. Pierwsze maseczki do Olsztyna trafiają 7 kwietnia. W ich dystrybucję zaangażowani są m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, taksówkarze, przedstawiciele spółdzielni. Łącznie rozdano ich około 160 tysięcy.

UCZNIOWIE PRODUKUJĄ MASECZKI

Uczniowie oraz pracownicy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie drukują przyłbice za pomocą drukarki 3D. Przekazują je do jednoimiennego wtedy szpitala w Ostródzie oraz do zespołu gruźlicy i chorób płuc w Olsztynie.

BRUTALNE ZATRZYMANIE 22-LATKI

Nagranie z zatrzymania 22-latki Pauliny Inickiej obiega Polskę. Do interwencji doszło 7 kwietnia na al. Sikorskiego w Olsztynie. Policjanci zatrzymali kobietę, bo uznali, że narusza przepisy o zakazie przemieszczania się. Dodatkowo po przeszukaniu jej plecaka okazało się, że ma przy sobie nielegalne substancje. Z nagrania, które młoda kobieta opublikowała w internecie, wynikało, że policjanci powalili ją na ziemię, zwracali się do niej bez szacunku i byli brutalni. W wydanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oświadczeniu czytamy, że umieszczony w internecie film został zmontowany tak, że nie oddaje przebiegu zdarzenia. Film wywołał oburzenie wśród wielu osób, niektóre z nich kierowały również groźby karalne pod adresem interweniującego funkcjonariusza oraz rzecznika olsztyńskiej policji. Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który zadecydował, że policjant przeprowadzający interwencję nie przekroczył swoich uprawnień.

MAJ

NOWE POŁĄCZENIE AUTOBUSOWE

Rusza kolejne połączenie Olsztyna z sąsiednią gminą. Autobusy linii nr 104 zaczynają wozić pasażerów między Olsztynem a Purda. Połączenie jest współfinansowane przez gminę Purda. Jej mieszkańcy, którzy nie mają samochodów, w końcu mogą łatwiej dostać się do stolicy regionu. Autobus jedzie do Klebarka Wielkiego przez Klebark Mały do pętli Cementowa w Olsztynie.

LUDZKIE SZCZĄTKI NA DNIE JEZIORA

27 maja nurkowie wyławiają ludzkie szczątki z dna Jeziora Dywickiego. Były ukryte w worku jutowym, który był obciążony cegłami i częściami samochodowymi. Badania DNA potwierdziły, że to zaginiona przed 24 laty Joanna Gibner. Tym samym rozwiązała się jedna z największych kryminalnych tajemnic Olsztyna.


CZERWIEC

NOWY REKTOR UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z nowym rektorem — profesor Jerzy Przyborowski zdobył poparcie 90 ze 107 elektorów, którzy stawili się na wybory. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora, był też pierwszym zastępcą rektora. Chwilę po ogłoszeniu wyników deklaruje wprowadzenie zmian na uczelni. Zapytany o plany, rektor elekt mówił m.in. o tym, że trzeba dostosowywać ofertę edukacyjną do potrzeb kandydatów na studentów UWM. Profesor Przyborowski podkreślał też, że nasz region potrzebuje siły napędowej w postaci osiągnięć naukowych, innowacji i wynalazków.

HYMN WARMII MA STO LAT

W czerwcu pojawiła się jeszcze jedna data ważna zarówno dla mieszkańców Olsztyna, jak i regionu. Mija sto lat od pierwszego wykonania hymnu O, Warmio, moja miła, którego muzykę napisał Feliks Nowowiejski, a słowa Maria Paruszewska.

LIPIEC

KOLEJNE DZIKI ZNIKAJĄ Z MIASTA

Dziki spacer po ZatorzuMieszkańcy Olsztyna oddychają z ulgą, na wieść o kolejnej akcji usuwaniu dzików z miasta. Powstają dwie nowe odłownie mobilne, które pozwalają na wabienie i łapanie dzików w południowych dzielnicach miasta. Na 3 lipca odłowionych jest 80 sztuk dzików. Ratusz ogłosił przetargi, w których wyłoniono wykonawców działań polegających na odławianiu i uśmiercaniu dzików. W ten sposób wykonawcy umów poddadzą eutanazji kolejne 100 dzików.

URODZINY STOMILU

W lipcu olsztyński Stomil obchodzi 75 urodziny. Historyczny mecz odbył się 5 lipca 1945 roku.
Na Stadionie Leśnym w Olsztynie zorganizowano mecz kolejarze kontra pracownicy spółdzielczości spożywców Społem. Drużyna spożywców po latach przeistoczyła się w Stomil. Świętowanie ze względu na rocznicę w czasie pandemii ma symboliczne obchody. związane z 75-leciem istnienia Stomilu. Na stadionie przy al. Piłsudskiego odbywa się pokaz fajerwerków, natomiast olsztyński ratusz oświetlany jest biało-niebieskimi barwami.


SIERPIEŃ

MOBBING W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

Dyrektor Departamentu Sportu w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowski Ryszard Cecot oskarżony o mobbing. Pracownica oskarża go również o molestowanie, które miało polegać na próbie rozchylenia dekoltu. Do skargi urzędniczki przyłącza się Beata Bublewicz, zastępca dyrektora danego departamentu, która twierdzi, że ona również doświadczyła mobbingu ze strony dyrektora. Sprawę wyjaśniała specjalna komisja powołana w urzędzie. Ostatecznie zadecydowano o przeniesieniu Ryszarda Cecota i Beaty Bublewicz do innych departamentów.

SPÓR O ŚMIECI

Wybucha konflikt pomiędzy olsztyńskim Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi a okolicznymi gminami, którym spółka świadczy są usługi odbioru i utylizacji śmieci. Powodem są wprowadzone pod koniec lipca podwyżki za odbiór i utylizację śmieci. Zwiększone koszty dotknęły 37 samorządów i wywołały bunt aż 18 z 37 gmin. 19 sierpnia dochodzi do pierwszego spotkania olsztyńskiego ZGOK z okolicznymi gminami, jednak kończy się fiaskiem. Ostatecznie dochodzi do porozumienia we wrześniu. Ustalono, że odbiór odpadów nieposegregowanych będzie kosztował 525 zł za tonę, natomiast odpadów posegregowanych, w tym makulatury, tworzyw sztucznych, szkła i metalu — 50 zł za tonę.

WRZESIEŃ

Po GromadzieZAMKNIĘCIE STAROMIEJSKIEJ I ROZBIÓRKA GROMADY

Znika kilka charakterystycznych dla miasta miejsc z mapy Olsztyna. Rozpoczyna się rozbiórka jednego z bardziej rozpoznawalnych budynków — hotelu Gromada. Hotel powstał na początku lat 70. XX wieku. Jego największym plusem była z pewnością lokalizacja w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, przez który codziennie przewijały się tysiące osób. Po budynku nie ma już śladu. Zgodnie z planem zagospodarowania w tym miejscu może powstać zabudowa usługowa, w tym usługi hotelarskie.
Zamyka się też legendarna restauracja i kawiarnia na olsztyńskiej starówce Staromiejska. Restauracja została założona w roku 1958. Była najstarszą restauracją w Olsztynie.

PAŹDZIERNIK

STRAJK ANTYCOVIDOWCÓW

Z inicjatywy społecznego ruchu Stop Covid Olsztyn 10 października zostaje zorganizowany marsz przeciwko wprowadzonym obostrzeniom. Antycovidowcy na olsztyńskiej starówce protestują przeciwko obowiązkowemu noszeniu maseczek oraz działaniom podejmowanym wokół pandemii wirusa Sars-CoV-2 przez polskie władze.
— Wystąpienie premiera Morawieckiego to zwykła konferencja prasowa. Zobaczymy, czy ukażą się po niej jakieś nowe przepisy prawne, czy znów chodzi jedynie o zarządzanie strachem i rozporządzenia. Zanim założymy maski, czekamy na konkretne ustawy — mówił Piotr Wyszyński, jeden z organizatorów marszu Stop Covid Olsztyn.

14 LATKA ORGANIZATORKĄ PROTESTU

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W całej Polsce codziennie organizowane są protesty, w których biorą udział tysiące osób. Za współorganizatorkę jednego z nich odbywającego się 26 października w Olsztynie policja uznaje 14-latkę. Policja sporządziła dokumentację dla sądu rodzinnego. Ostatecznie Sąd Rejonowy w Olsztynie 4 listopada odmawia wszczęcia postępowania wobec nastolatki.

ŚMIERĆ 27-letniego Filipa

To morderstwo wstrząsnęło Olsztynem. W nocy z 17 na 18 października na Jarotach 27-letni mężczyzna zostaje zaatakowany przez nożownika. Rodzina poszkodowanego wraz z policją poszukuje sprawcy. Niestety w wyniku poważnych obrażeń zaatakowany mężczyzna umiera w szpitalu kilka dni po zdarzeniu. Nożownikiem okazuje się obywatel Gruzji Aslani L. Mężczyzna ukrywał się w jednym z mieszkań we Wrocławiu. Tam został zatrzymany i przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

LISTOPAD

PROTESTY RESTAURATORÓW I PRZEWOŹNIKÓW

Dzień po Zaduszkach przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie kilkudziesięciu przedstawicieli branży gastronomicznej z regionu protestuje w związku z ponownym zamknięciem lokali gastronomicznych. Przebrani w czapki kucharskie pracownicy i właściciele restauracji zbierają podpisy pod petycją do rządu o pomoc. Podczas manifestacji zaserwowano czarną polewkę, która miała być symbolem niezgody na działania rządu.
17 listopada protestuje kolejna branża. W kilkunastu miastach Polski, m.in. w Olsztynie, odbywa się ogólnopolski protest przewoźników autokarowych. Domagali się od rządu wpisania do tarczy 6.0 PKD 49.31 i 49.39, czyli jest transportu liniowego regionalnego oraz przewozów turystycznych i okazjonalnych. Na autokarach zostały rozwieszone transparenty z symbolem manifestacji — autokar przechylający się do wody. Z powodu protestów prawie przez dwie godziny główne ulice miasta były zablokowane.

GRUDZIEŃ

ODWOŁANIE DYREKTORA SZPITALA MIEJSKIEGO

Na początku grudnia prezydent Olsztyna odwołuje Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska dyrektora szpitala miejskiego. Kilka dni wcześniej w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka szpital zadeklarował, że nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży.
„Decyzja o odwołaniu została poprzedzona zasięgnięciem opinii działającej przy placówce Rady Społecznej. Przyczyną była utrata zaufania prezydenta do dyrektora Bujnowskiego” — informowała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.

EWAKUACJA W BARCZEWIE

Barczewo pocisk ewakuacjaPodczas prac na budowie Osiedla Zielone Wzgórze w Barczewie znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. W związku z tym 5 grudnia przeprowadzana jest ewakuacja — około 1000 osób opuszcza swoje domy. W zabezpieczeniu ewakuacji i terenu usuwania niewybuchu uczestniczyła policja, żandarmerii wojskowa, straż pożarna, żołnierze WOT, a także przedstawiciele PCK, MOPS i Urzędu Miejskiego — łącznie ponad 150 osób. Niewybuch trafił do specjalnego pojazdu. I został przewieziony na poligon, gdzie go detonowano.

SAMOPODPALENIE NA GAŁCZYŃSKIEGO

6 grudnia na ulicy Gałczyńskiego 44-letni mężczyzna oblewa się łatwopalnym płynem z plastikowego zbiornika, a następnie podpala się. Policjanci po przyjeździe przystępują do akcji ratunkowej. Jeden z funkcjonariuszy próbuje gasić płonącego mężczyznę gaśnicą samochodową. Udaje się to dopiero strażakom, którzy podjęli również reanimację. Pomimo udzielonej pomocy przedmedycznej 44-letni mężczyzna zmarł na miejscu.

IRENA TELESZ HONOROWĄ OBYWATELKĄ OLSZTYNA

Irena Telesz 216 grudnia olsztyńscy radni decydują o nadaniu zaszczytnego tytułu wybitnej aktorce. Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna. Uhonorowano ją za szczególne zasługi na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie. Irena Telesz-Burczyk jest 28 osobą wyróżnioną w ten sposób przez Radę Miasta w Olsztynie.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EWA #3032203 | 83.9.*.* 1 sty 2021 21:33

    Portal Onet.pl przytacza wypowiedź P. Niedzielskiego, że zastanawia się on, czy...."Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych". To już przeszło ludzie pojęcie!!! Płacę składki na opiekę zdrowotną odkąd pamiętam, a jakiś urzędnik traktuje mnie jak własność, którą może rozporządzać, nagradzać lub karać. Rządzący stracili kontakt z rzeczywistością. Nagradzać lub karać może P. Niedzielski swojego psa, lub świńkę morska.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Nn #3032096 | 83.5.*.* 1 sty 2021 16:13

    Same złe wiadomości

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz