Zostało po Świętach? Nie wyrzucaj, przynieś na Stare Miasto!

2020-12-28 14:22:45(ost. akt: 2020-12-28 14:35:50)
Monika Banacka z Od-Ważnych

Monika Banacka z Od-Ważnych

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Na Boże Narodzenie przygotowałeś/aś za dużo jedzenia? Nie wyrzucaj go, przynieś do lodówki społecznej, by skorzystać mogli potrzebujący.
Postawienie na Starym Mieście społecznej lodówki współorganizowały w grudniu ubiegłego roku Od-Ważne wraz z lokalnym Caritasem oraz księdzem Andrzejem Albiniakiem, proboszczem parafii p.w. Przemienienia Pańskiego. Świetnie funkcjonowała aż do lata, kiedy słońce wygrywało z mrożeniem. Jednak wraz z powrotem niższych temperatur i zachmurzonego nieba, wraca też idea dzielenia się jedzeniem. "Lodówka pełna miłości" stoi na Starym Mieście, za blokiem ze sklepem obuwniczym, od strony kościoła.
Okazuje się, że zapotrzebowanie na darmową żywność jest ogromne. Zazwyczaj po uzupełnieniu zapasów, szybko znikają. Ale równie szybko pojawiają się kolejne. Członkinie stowarzyszenia kobiet Od-ważne dbają, by wewnątrz było czysto, sprawdzają temperaturę. One same również dokładają gotowe dania lub suche produkty. Ważne, by każdy był podpisany, a podpis zawierał – nawet przybliżoną – datę przydatności do spożycia. Najlepiej używać słoików. Często są szczelniejsze od plastikowych pudełek.


W ubiegłym roku pisaliśmy: Lodówka została sfinansowana ze zbiórki zorganizowanej przez Od-Ważne do puszki Caritasu. Było to 1734,14 zł. Radna Ewa Jackowska włączyła się w pozyskanie terenu od Spółdzielni Mieszkaniowej "Praca", ksiądz proboszcz Andrzej Albiniak OMI z "czerwonego kościoła" zorganizował budowę wiaty, zaprzyjaźniony elektryk pan Rafał wykonał instalację elektryczną łącznie z podłączeniem osobnego licznika prądu. - Dziękujemy też Beacie Ambroziak-Szęda, której firma wydrukowała regulamin i obkleiła nim wiatę - mówiły w ubiegłym roku Od-ważne. Jednak początki działania lodówki były trudne, bo ktoś kilkakrotnie pozrywał firmowe naklejki kobiecego stowarzyszenia. Jednocześnie jedzenie znikało w mig, co pokazało, że potrzeby są ogromne.

Edyta Kocyła-Pawłowska

Masz dla nas temat? Daj znać!
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #3029210 | 83.5.*.* 28 gru 2020 16:58

  Nigdy NIC nie włożę do lodówki stojącej przy Caritasie, kościele czy innym przykościelnym terenie. I oni ( księża) dobrze wiedzą dlaczego ?!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rob #3029117 | 109.95.*.* 28 gru 2020 15:04

   Powinna taka lodówka powstać w Lubawie, trochę inicjatywy nasze władze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz