Staram się, by przygotowania domowe nie przysłoniły duchowych

2020-12-25 12:18:39(ost. akt: 2020-12-26 09:26:47)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Robert Gontarz, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur pochodzi z tradycyjnej, katolickiej rodziny. Zawsze był wierzący, jak jednak zapewnia, prawdziwą, głęboką wiarę odkrył dopiero kilka lat temu. Boże Narodzenie świętuje tradycyjnie, jako pamiątkę narodzin Jezusa.
W codziennym zgiełku i natłoku pracy zdarza nam się zapominać o tym, że sam Bóg zszedł na ziemię, aby żyć wśród, dlatego staram się w tym szczególnym okresie przypomnieć o tym niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce przed wiekami. Święta to też czas spokoju, rodzinnego ciepła, to okres małych dobrych uczynków, które są przejawem wzajemnej miłości i troski. W końcu karp sam się nie usmażył, choinka sama się nie przyniosła i sama się też nie ubrała, ktoś to zrobił, ktoś to zrobił specjalnie dla nas — mówi Robert Gontarz.

Jak podkreśla ze śmiechem, sam posiada niewielkie umiejętności kulinarne, więc w kuchni wykonuje tylko te czynności, których nie da się zepsuć. Lepi pierogi, kroi warzywa, pomaga też przy ubieraniu choinki i sprzątaniu. — Jednocześnie staram się pamiętać, by porządki domowe i zmagania kulinarne nie przysłoniły tych najważniejszych przygotowań, czyli duchowych, które zaczęły się w pierwszą niedzielę adwentu. W tym roku, wspólnie z rodziną postanowiliśmy też nie wręczać sobie wzajemnych podarków, ale przekazać pieniądze i prezenty najbardziej potrzebującym. Podarunki trafiły do dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczą "Mario" w Lidzbarku. Lepszego prezentu niż radość dzieci nie mógłbym dostać. — mówi poseł.

Robert Gontarz spędzi święta z rodzicami, siostrą i jej mężem. — Ze względu na trudny czas pandemii nie odwiedzę dziadków ani dalszej rodziny. Wigilię zaczynamy od przeczytania fragmentu z Pisma Świętego, przeważnie jest to Prolog Ewangelii wg. św. Jana, później jest przełamanie się opłatkiem, wzajemne życzenia, a następnie kolacja — mówi poseł. Na stole znajdą się tradycyjne potrawy. Nie zabraknie ryb, sałatek i oczywiście pierogów. — Nie ukrywam, że podczas wigilii na moim talerzu w sposób przytłaczający dominuje sałatka jarzynowa z pierogami. Ale tu pojawia się pewna tajemnica. Jak to jest, że praktycznie w każdym domu jest sałatka jarzynowa, przygotowywana w ten sam lub prawie identyczny sposób, a jednak u każdego smakuje inaczej. Myślę, że jest to właśnie magia świąt — dodaje ze śmiechem.

Robert Gontarz podkreśla, że Święta Bożego Narodzenia to też jedno z najwspanialszych wspomnień dzieciństwa. — To oczekiwanie, ta radość z ubierania choinki, pyszne jedzenie na wigilijnym stole, no i oczywiście otwieranie prezentów. Te wspomnienia są niezastąpione. Muszę jednak przyznać, że razem z siostrą rokrocznie szukaliśmy tego co nam „Mikołaj” szykował pod choinkę, a byliśmy w tym naprawdę skuteczni. Pamiętam, że braliśmy do tych poszukiwań świeczkę, bo w komórce, w piwnicy, w której prezenty były z reguły schowane dziwnym trafem przed świętami ktoś wykręcał żarówkę. Wspaniały zbieg okoliczności — mówi ze śmiechem.

Robert Gontarz uwielbia chodzić na Pasterkę, a ukochaną kolędą, przy słuchaniu której przechodzą go ciarki to „Mędrcy świata, monarchowie”. — Wszyscy chcemy, żeby Święta Bożego Narodzenia były cudowne i takie z reguły są, ale warto pamiętać słowa piosenki Magdy Anioł: „w ciszy i przy blasku świec cud największy dzieje się”. I ten cud, to moja ulubiona tradycja — dodaje poseł.

Zuzanna Leszczyńska

Obrazek w tresci

Wigilię rozpoczyna przeczytanie fragmentu z Pisma Świętego
fot. archiwum prywatne


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaki #3031825 | 176.103.*.* 31 gru 2020 19:24

  W imię ojca i syna Ksiądz czy kaznodzieja

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Myslacy #3029844 | 37.47.*.* 29 gru 2020 11:42

  Nie zastawiaj sie wiara przez to ze agitowales przed kościołami z miernym wynikiem zostałeś poslem odwolujesz się do wiary bo tylko w taki sposob masz wyborców twoja oblyda siega zeniyu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kpt El Giebete #3029535 | 89.64.*.* 29 gru 2020 00:39

  Przekomiczny typ. Druga fota wywołuje ciarki żenady

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Heh #3029252 | 31.0.*.* 28 gru 2020 17:38

  Przecież to typowy ksiądz Nie poszedł do seminarium, dziwne

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja #3028659 | 185.144.*.* 27 gru 2020 23:01

  Panie Robercie, wszystkiego dobrego dla Pana i pańskiej rodziny. Rodakom życzę, mniej żółci, więcej miłości i zrozumienia.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)