Cudu w Uranii nie było...

2020-12-22 19:13:37(ost. akt: 2020-12-27 15:42:27)

Autor zdjęcia: Artur Szczepański

W 19. kolejce PlusLigi Indykpol AZS przegrał z ZAKSĄ. Olsztynianie postawili się tylko w pierwszym secie, bo później mecz toczył się już pod dyktando lidera z Kędzierzyna-Koźla.
* Indykpol AZS Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn- Koźle 0:3 (-24, -17, -16)
MVP: Toniutti (ZAKSA)

Daniel Pliński, wicemistrz świata (Japonia 2006) i mistrz Europy (2009), który wspaniałą karierę zakończył w 2018 roku w Olsztynie, przed meczem Indykpolu AZS z ZAKSĄ stwierdził, że obecnie ekipa z Kędzierzyna jest poza zasięgiem ligowych rywali. Czyli we wtorkowy wieczór w Olsztynie gospodarze powalczą, ale z 14. zwycięstwa i tak ucieszą się siatkarze ZAKSY.

Rzeczywiście różnica między tymi zespołami jest olbrzymia, więc olsztynianie - by myśleć o zwycięstwie lub chociażby jednym punkcie - musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, licząc jednocześnie na obniżkę formy lidera PlusLigi. Przypomnijmy, że do tej pory w 14 meczach kędzierzynianie przegrali zaledwie osiem setów!

Początek pierwszego seta był jednak wyrównany (7:7), a mogło być jeszcze lepiej, niestety, olsztynianie zepsuli kilka zagrywek. Inna sprawa, że goście w tym elemencie też jakoś specjalnie nie błyszczeli. Gospodarze w końcu objęli prowadzenie 10:9, a po ataku Żalińskiego było 12:10. Na tym nie koniec, bo po chwili Schott wykorzystał przechodzącą piłkę, dzięki czemu gospodarze odskoczyli na trzy oczka (18:15). Oba zespoły nadal zgodnie psuły zagrywkę, ale goście powoli odrabiali straty, a do remisu 20:20 doprowadził Rejno, blokując Porębę.
Jednak po efektownej akcji Stępnia olsztynianie mieli piłkę setową, ale Teryomenko zepsuł zagrywkę, po czym Schulz nie wykorzystał dwóch decydujących ataków. W ten sposób ZAKSA wygrała 40. seta w tym sezonie.

Po krótkiej przerwie zespoły wróciły na boisko, ale w głowach siatkarzy Indykpolu AZS siedziała jeszcze pechowa końcówka poprzedniej partii. W efekcie goście szybko odskoczyli na cztery oczka (5:1). W tym momencie - patrząc na olsztyńskie twarze - można było pomyśleć, że wszystko, co najlepsze w tym meczu, już jest za nimi. I tak też było, tym bardziej że goście poprawili zagrywkę i natychmiast posypał się odbiór w Indykpolu AZS, który przegrywał 5:12. A po kilku minutach nawet 10:20, więc losy partii były już rozstrzygnięte. W końcówce gospodarze trochę odrobili straty, ale decydujący punkt goście zdobyli po zepsutej zagrywce Schotta.

Trzeci set to już były siatkarskie dożynki - oba zespoły wiedziały, że za kilkanaście minut będzie po wszystkim. ZAKSA szybko odskoczyła (8:4), po czym spokojnie zmierzała do mety. Gościom wychodziło praktycznie wszystko, więc punkty zdobywali nawet w akcjach, w których to olsztynianie atakowali trzy razy, a oni tylko się bronili. Gdy ZAKSA wygrywała 17:11, trener gości Nikola Grbic przeprowadził kolejną zmianę, bo na rozegraniu Prokopczuk zastąpił Toniuttiego (wcześniej w miejsce Zatorskiego wszedł Banach).
Mecz zakończyła autowa zagrywka Poręby.

* 19. kolejka: Ślepsk Suwałki - Cuprum Lubin 3:1 (22, -23, 21, 18), GKS Katowice - MKS Będzin 3:1 (21, 19, -24, 22); środa: Jastrzębski Węgiel - Skra Bełchatów 3:2, Cerrad Czarni Radom - Aluron Warta Zawiercie 2:3 (24, 13, -20, -23, -12); mecze rozegrane awansem: Resovia Rzeszów - Stal Nysa 3:1 (19, -21, 17, 18), Trefl Gdańsk - Verva Warszawa 3:2 (17, -25, -14, 21, 11).