Stare Miasto przygotowane do świąt

2020-12-08 13:27:24(ost. akt: 2020-12-09 13:27:57)

Autor zdjęcia: Alicja Kowalczyk

Na olsztyńskim Starym Mieście pojawiły się świąteczne iluminacje. Świąteczne akcenty poprawiają humor. A to ważne w tym trudnym dla wszystkich roku.
Niektóre ozdoby cieszą oko już od lat, niektóre są zupełnie nowe... Od kilku dni na olsztyńskim Starym Mieście w ramach Warmińskiego Jarmarku Świątecznego możemy podziwiać świąteczne dekoracje, m.in. ogromne prezenty i kolorową bombkę. Ciekawe "świetlne" przejścia rozjaśniają drogę spacerowiczów idących od strony Wysokiej Bramy, a na latarniach zainstalowane zostały specjalne stroiki.

Uwagę zwraca nowa ozdoba... To wielki czerwony fotel, który stanął koło choinki przy dawnej "Staromiejskiej". Chociaż jest tam od niedawna, już stał się jedną z ulubionych atrakcji. Mieszkańcy Olsztyna chętnie siadają na nim i robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

— Bardzo podoba mi się ten nowy fotel. Takie świąteczne elementy trochę poprawiają nastrój. A zwłaszcza teraz jest to nam bardzo potrzebne mówi stwierdza pani Marzanna. A inni przechodnie dodają: — Fajna rzecz, nawet zrobiliśmy sobie zdjęcie.

Na Targu Rybnym wzrok przyciąga czerwono-złoty autobus z zabawną brodą i czapką Mikołaja, który już zdążył zyskać sympatię dzieci.

— Stare Miasto w tym roku wygląda nieco inaczej. Dobrze, że jest coś nowego. Ten autobus to duża atrakcja dla dzieci. Szczególnie wieczorem, gdy świecą się zawieszone lampki — mówi przechodząca kobieta.

Co jeszcze znajdziemy spacerując ulicami Olsztyna?

Elegancki balon oraz wielkiego świętego Mikołaja siedzącego na imponującym motocyklu, na widok którego na twarzach mieszkańców często pojawia się uśmiech. Pani Teresa, która mieszka na olsztyńskiej starówce, codziennie z swoich okien ma okazję obserwować reakcje ludzi.

— Na widok Mikołaja na twarzach ludzi pojawiają się szerokie uśmiechy — mówi i dodaje: — Dobrze, że są te ozdoby. Naprawdę poprawiają humor. Wieczorami jest tutaj radośnie, rodzice przychodzą z dziećmi...

Ozdobione zostały już także latarnie oświetlające plac przed ratuszem. Można podziwiać ponad 8-metrową choinkę. Przywieziona została na lawecie z Nadleśnictwa Wipsowo. Do jej umieszczenia pod ratuszem trzeba było użyć ogromnego dźwigu, który stanął na ul. 11 Listopada. Do ubrania tegorocznej choinki użyto 260 bombek oraz pół kilometra światełek LED, który rozświetlają drzewko. Obok niego stoi imponujący anioł.

— Widać, że osoba odpowiedzialna za wygląd miasta bardzo się stara — spotkana tam pani Anna.
Jak przypomina Renata Domżalska, koordynatorka ds. estetyki miasta, warto wpaść do Parku Jakubowo. — Od pewnego czasu możemy też podziwiać 17 specjalnych, świetlnych instalacji wokół tamtejszego stawu. To także bożonarodzeniowy projekt, który został zrealizowany jako jedno z zadań Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Świąteczne iluminacje mieszkańcy Olsztyna będą mogli oglądać do końca stycznia.

Alicja Kowalczyk


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ton #3018064 | 5.184.*.* 9 gru 2020 07:33

  Nasza pusta smutna starówka:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. kwadratols #3018042 | 83.23.*.* 8 gru 2020 23:14

  rzeczywiście, jest gotowiutkie. Wszystko zamknięte na cztery spusty, boją się nalotów policji, czy co?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Hela #3017970 | 81.190.*.* 8 gru 2020 18:56

  A dla kogo to

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dyyui #3017815 | 83.20.*.* 8 gru 2020 15:05

  Skoro tak pusto w kasie miasta, że tnie się wydatki na pomoc społeczną, zwalnia ludzi, to dekoracje na starówce, która i tak świeci pustkami bo wszystko albo zlikwidowane, albo pozamykane, uważam za zbędne; zlikwidowana Staromiejska, wiele innych lokali na skraju upadku- faktycznie powody do radości, pieniądze trzeba było wydać na coś pożytecznego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. jakie władze miasta tak starówka #3017805 | 188.146.*.* 8 gru 2020 14:55

  jakie władze miasta tak starówka

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)