Tramwaje przed sądem. Jaka jest przyszłość tej inwestycji?

2020-12-07 14:07:25 (ost. akt: 2020-12-07 14:12:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Nie kończą się problemy z wyborem wykonawcy rozbudowy linii tramwajowej w Olsztynie. Wpadliśmy w błędne koło, czas ucieka, a firmy biją się o duży kontrakt.
Wybór pierwotnie wybranego wykonawcy nowej linii tramwajowej został — przypomnijmy — unieważniony. Uwzględniono odwołanie firmy Polimex, która wskazała, że zwycięzca przetargu, krakowska spółka ZUE, nie ma wymaganego doświadczenia. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała jej rację. W efekcie unieważniono rozstrzygnięcie przetargu i wykluczono jego zwycięzcę.

Krakowska spółka podważyła decyzję KIO, składając wniosek do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Orzeczenia sądu jeszcze nie ma. — Dzisiaj podpisałem wybór kolejnej firmy, która kwalifikuje się do podpisania umowy. To Polimex. Ma 10 dni na złożenie kompletu dokumentów. W tym czasie — jak myślę — sąd rozstrzygnie sprawę — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Nie mogę się wypowiadać jednoznacznie, ale przypuszczam, że sąd oddali wniosek spółki ZUE.

— W trakcie tych 10 dni, które Polimex ma na przygotowanie, inne firmy mogą złożyć odwołanie, co do mojego rozstrzygnięcia. Będą mieli prawo — oczywiście w razie posiadania argumentów — wnosić o oddalenie firmy Polimex. Wtedy cała sytuacja może się powtórzyć — wyjaśnia prezydent.

I dodaje: — Firmy walczą dziś o zdobycie kontraktów. Szczególnie o duże, a nasz z pewnością taki jest. Mogą więc się pojawić różne sytuacje.

Jaka jest zatem przyszłość tej inwestycji? — Spotykamy się z takimi sytuacjami. Wiele rozstrzygnięć było już zaskarżanych do KIO. Radziliśmy sobie z tym. Co prawda nie mieliśmy jeszcze skarżenia kolejnych rozstrzygnięć w jednym kontrakcie, ale jeśli ktoś będzie miał argumenty i stwierdzi, że warunki kontraktowe wskazują na nieprawidłowości, a my tego nie zauważyliśmy, to może być tak, że odwołanie się pojawi — nie kryje Grzymowicz. — Wtedy wkroczy KIO, a od niej jest jeszcze odwołanie do sądu. Teraz to błędne koło przerabiamy.
Rozstrzygnięcie prezydenta pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej. Wtedy strony biorące udział w postępowaniu mogą w ciągu 10 dni złożyć odwołanie od rozstrzygnięcia do KIO. W razie braku odwołań miasto czeka jeszcze tzw. kontrola uprzednia do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Dopiero po sprawdzeniu rozstrzygnięcia i akceptacji miasto będzie mogło podpisać umowę z wykonawcą.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. odp. #3017755 | 83.6.*.* 8 gru 2020 13:45

  A dlaczego nic się nie buduje na zapomnianym placu na rogu ul. Ratuszowej z ul. 1 Maja przy ratuszu ? Po przetargu, który odbył się przeszło 10 lat temu, kupujący miał w ciągu 5 lat teren zagospodarować. Czy ten zaniedbany teren nie kole w oczy naszych włodarzy !? Przecież to centrum Olsztyna, wstyd żeby tyle lat obskurny plac straszył przyjeżdzających tu gości jak i mieszkańców. Wizytówka taka sama jak i olsztyńskiego dworca. ZAPOMNIANE Miasto !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wajtram #3017669 | 95.160.*.* 8 gru 2020 11:59

  A na końcu okaże się, że firma wygrywająca ma jeszcze tyle podwórek do zrobienia u innych inwestorów, że zleci podwykonawstwo temu przegranemu na korzystniejszych warunkach niżby wygrał. Paradoks.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Głupi Polak po szkodzie #3017663 | 5.173.*.* 8 gru 2020 11:44

  Gdyby Grzym podzielił przetarg na kilka części nie byłoby takiego cyrku! Każda z firm dostałaby kawałek tortu a nie biła się o jedyne ciastko! Jak widać Grzymowicz nic się nie nauczył po cyrku z Hiszpanami! Teraz tak samo skończy się czas i będzie żar d..y, że zostanie jeden sezon budowlany na robotę, a jedynym ratunkiem będzie znowu podział zadania na części.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ula #3017629 | 79.189.*.* 8 gru 2020 10:44

  Za złą sytuację finansową miasta trzeba podziękować PIS-owi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. frost #3017628 | 80.48.*.* 8 gru 2020 10:44

   Orlen kupił Polska Press, a kiedy kupią Springera? Tak tylko pytam z ciekawości w trosce o los redaktorów GO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (31)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD