Barczewo w ewakuacji. Dotarliśmy do pracownika, który znalazł niewybuch [ZDJĘCIA]

2020-12-04 14:28:35 (ost. akt: 2020-12-04 16:00:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Piotr Wojniak, który pracuje na budowie w Barczewie wykopał groźny niewybuch z drugiej wojny światowej. Jutro zabiorą go saperzy ze specjalnej jednostki. Na trasie przejazdu niebezpiecznego ładunku są ewakuowani mieszkańcy. Teren zabezpiecza wojsko.
W piątek w południe, w barczewskim ratuszu, obradował specjalny sztab kryzysowy. Dowódcy policji i wojska razem z burmistrzem miasta radzili, jak ratować mieszkańców położonego koło Olsztyna miasta przed niebezpieczeństwem eksplozji starego, zardzewiałego pocisku artyleryjskiego. Wojskowi są w oszczędni w słowach, jednak sytuację traktują bardzo poważnie.

To jest realne zagrożenie. mamy do ewakuacji aż tysiąc osób z budynków mieszkalnych położonych na trasie przejazdu kolumny saperskiej — mówi uczestniczący w naradzie dowódca z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojskowi twierdzą, że poradzą sobie zarówno z neutralizacją pocisku, który trafił w miejsce dzisiejszej budowy bloku na Zielonym Wzgórzu w Barczewie, prawdopodobnie podczas ostrzału, znajdujących się tu stanowisk wojsk niemieckich broniących się przed natarciem armii czerwonej, jak i z zabezpieczeniem ewakuacji mieszkańców. A ta zacznie się już o godzinie 8 rano w sobotę. Potrwa do godziny 12.

Również w piątek na klatkach wejściowych do ewakuowanych budynków strażnicy miejscy z Barczewa wywiesili informację o ewakuacji. A ta dotyczy mieszkańców Osiedla Zielone Wzgórze, ulicy Warmińskiej, ulicy Nadrzecznej, ulicy Północnej, ulicy Widokowej,, ulicy Wiejskiej i ulicy Widokowej.

Burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski zapewnia, że mieszkańcy są bezpieczni, a wywiezienie znalezionego pocisku i ewakuację mieszkańców w sobotę będą zabezpieczali strażacy, policjanci oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Działania nad cała akcją to nadzoruje Gminny Zespól Zarządzania Kryzysowego. — Mieszkańcy w sobotę będą musieli na kilka godzin opuścić swoje mieszkania. Miasto przygotuje bezpieczne miejsce, w którym będzie można czekać na zakończenie akcji i powrót do domów — informuje burmistrz Barczewa. Powrót do domów tysiąca ewakuowanych mieszkańców będzie możliwy, według przewidywań burmistrza, na godzinę 12-13.

W piątek pocisk, odgrodzony taśmą, leżał jeszcze w miejscu, w którym został zabezpieczony przez operatora koparki pracującego na budowie. Pilnował go patrol policji. Dotarliśmy do pracownika, który znalazł niewybuch.

— To ja wykopałem ten niewybuch — mówi nam Piotr Wojniak, operator koparki z budowy na Osiedlu Zielone Wzgórze. Piotr Wojniak, kiedy wspomina chwilę, w której zdał sobie sprawę z tego, że wykopał zardzewiały pocisk z czasu drugiej wojny światowej, ma pot na czole. Pracownik budowy wykazał się nie lada odwagą.

— Na początku wystawał tylko fragment. Po odkopaniu ręcznie okazało się, że to naprawdę niewybuch. Powiadomiliśmy służby — wspomina Piotr Wojniak.

Operator koparki, który odkopał pocisk, zachował zimną krew prawdopodobnie dlatego, że to nie pierwszy raz, kiedy trafił na niewybuch. W swoim zawodzie pracuje od 16 lat i wykopywał już podobnie niebezpieczne przedmioty, jak ten w Barczewie.
— Szczególnie tu w okolicy na żwirowiskach można trafić na taką niespodziankę — mówi operator koparki. — Ja odkopałem w ten sposób kilka granatów — dodaje.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jak udało się ustalić "Gazecie Olsztyńskiej", ewakuowani mieszkańcy Barczewa, będą kwaterowani na terenie pobliskiej szkoły. Według naszych ustaleń, osoby, które są w kwarantannie lub izolacji, specjalnymi transportami zostaną przewiezione na czas zagrożenia, do Olsztyna.

— Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy poważnie potraktują to zagrożenie — powiedział nam w trakcie rozwieszania na drzwiach informację o ewakuacji, Grzegorz Szewczyk ze Straży Miejskiej w Barczewie. — Oczywiście nikogo nie możemy do tego zmusić — dodał pytany o obowiązek poddania rygorom ewakuacji.


Zabezpieczona będzie również trasa po której saperzy, już poza Barczewem, będą przewozili niewybuch. W godzinach 11.00-14.00 zamknięta zostanie droga krajowa nr 16 w okolicy Barczewa. Droga będzie zamknięta na odcinku od msc. Łęgajny do Barczewa, na wysokości skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 595 w kierunku Jezioran.

Wjazd do Barczewa z DK16 nie będzie w tym czasie możliwy. Dla pojazdów poruszających się DK16 na trasie Olsztyn - Mrągowo przygotowany będzie objazd drogami krajowymi nr 53 i 57 przez Szczytno i Biskupiec. "Gazeta Olsztyńska" będzie na bieżąco relacjonowała akcję ewakuacji.

Stanisław Kryściński

Fot. Zbigniew Woźniak


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jadwiga #3016500 | 85.203.*.* 5 gru 2020 17:30

  koparkowy w nagrode powinien otrzymac talon na balon

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. az #3016319 | 83.5.*.* 5 gru 2020 10:38

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zawsze jak w polityce jest jakaś afera - obecnie gejowskie party w Brukseli - wykopują jakiś pocisk. Zawsze lepiej skierować myśli na zagrożenie wybuchu niż domysły kto z pisowskich homofobów brał w takich " spotkaniach" udział.

   1. Barczewiak. #3016279 | 185.138.*.* 5 gru 2020 07:58

    Pocisk mozdzierzowy niemiecki lub sowiecki. W kalibrowaniu mieli podobne parametry. Sporo tego leżało w wodzie przy młynie i sporo tego spoczywa w bagnie za OSP Barczewo.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Helmut #3016168 | 37.248.*.* 4 gru 2020 18:13

     Na foto jest bomba lotnicza

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2. Teddd #3016159 | 31.0.*.* 4 gru 2020 17:47

     Ostrzał bombą lotniczą,p

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (9)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD