Przywiązali śmieci do wody

2020-11-30 11:07:43 (ost. akt: 2020-12-03 11:10:57)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od przyszłego roku olsztynian czeka kilka modyfikacji w systemie gospodarowania odpadami. Za śmieci nie będziemy już płacili od osoby.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Miasta w Olsztynie ustanowiła nowe, niższe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla terenów niezamieszkałych oraz nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

— Właściciele terenów niezamieszkałych w styczniu muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określić, z jakich pojemników na odpady zmieszane oraz ilu worków na odpady selektywne korzystają w ciągu miesiąca — informuje Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie.

Kolejną zmianą będzie połączenie frakcji odpadów kuchennych oraz zielonych. Dotychczas te śmieci należało umieszczać w workach brązowych (bio) oraz czarnych (odpady ogrodowe). Teraz odbierane będą łącznie jako bioodpady. Należy je wrzucać do brązowego worka/pojemnika.

— To bardzo podobna frakcja. Ustawa dała nam w końcu możliwość połączenia tych odpadów. Jest to także wykonalne ze względów technologicznych związanych z zagospodarowaniem, zatem postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości — mówi Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska.

Przypominamy, że w pojemniku/worku należy gromadzić odpady kuchenne o konsystencji stałej, roślinne, resztki żywności warzywne i owocowe, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, trawę, rozdrobnione gałęzie, odpady z pielęgnacji ogrodów, kwiaty, liście.

Bioodpady można wyrzucać lub kompostować. Właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy sami zagospodarują odpady zielone i kuchenne, będą mogli skorzystać z ulgi za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 1 zł miesięcznie na każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość. Jak powinien wyglądać kompostownik?
— Kompostownik przydomowy to otwarty lub zamknięty pojemnik wykonany z dowolnego materiału, kupiony bądź samodzielnie zrobiony, w którym wszystkie bioodpady pochodzące z tej nieruchomości, poddawane będą procesowi kompostowania. Za kompostownik nie będzie uznawana ułożona na ziemi pryzma biooodpadów — dodaje Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska.

Każdy, kto spełni te kryteria, będzie mógł skorzystać z ulgi od 1 stycznia 2021 roku, pod warunkiem złożenia stosownej deklaracji. Ale uwaga — właściciele nieruchomości, którzy będą wystawiali worki z bioodpadami przed posesję, stracą ulgę.
Ostatnią, bardzo ważną dla wszystkich mieszkańców zmianą, jest sposób naliczania opłat za śmieci. Od kwietnia przyszłego roku stawka będzie ustalana w oparciu o ilość zużytej wody przez mieszkańca nieruchomości. Właściciele zabudowy jednorodzinnej oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe po otrzymaniu stosownej informacji z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji będą zobowiązani złożyć w Urzędzie Miasta w Olsztynie nową deklarację z wykorzystaniem danych z PWiK. Stawki w przeliczeniu na metry sześcienne zużytej wody zostaną uchwalone w styczniu.
red.Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #3016613 | 31.0.*.* 5 gru 2020 21:58

  Kogoś porąbało do końca? Co ma spólnego ilość zurzytej wody do ilości śmieci? Nie zamierzam płacić.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. wale sortowanie #3016336 | 79.191.*.* 5 gru 2020 11:07

  kto płaci kupę forsy i sortuje ten na głowę choruje

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Noname #3016035 | 83.5.*.* 4 gru 2020 13:16

  Mafię śmieciowe plus radni robią z prostego podatku zawiły problem. Zwłaszcza że nowa technologia sama sortuje śmieci. I zamiast inwestować w ekologię to budują spalarnie. Zacofanie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Adi #3015968 | 31.0.*.* 4 gru 2020 11:06

  Co ma woda do śmieci wystarczy że płaci się za kanalizację razem z wodą Odpowiedz jest prosta poczuli kasę będą zbierać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Trolololo #3015960 | 176.97.*.* 4 gru 2020 10:48

  Ale ulga 1zl miesiecznie od osoby. Czyli dla 4 osobowej rodziny 48zl rocznie. Bardziej zachecic sie nie da. Wszyscy rzuca sie zeby robic kompostowniki i zaoszczedzic mase kasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.