Nowa era ciepłownictwa w Olsztynie i gospodarki odpadami w regionie

2020-11-26 13:56:14 (ost. akt: 2020-11-26 14:01:15)
Powstająca w formule PPP w stolicy Warmii i Mazur instalacja termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem ciepła i energii elektrycznej (w skrócie ITPO), to inwestycja, która zmieni Olsztyn i region.

Powstająca w formule PPP w stolicy Warmii i Mazur instalacja termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem ciepła i energii elektrycznej (w skrócie ITPO), to inwestycja, która zmieni Olsztyn i region.

Autor zdjęcia: Źródło: Dobra Energia dla Olsztyna

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie realizuje obecnie największe w historii miasta własne inwestycje w system ciepłowniczy. Nadzoruje również budowę instalacji wykonywanych w formule PPP przy ulicy Lubelskiej. I choć jeszcze nie wszyscy olsztynianie zauważyli zmiany w układzie ciepłowniczym, to rewolucja w olsztyńskiej energetyce trwa.
Powstająca w formule PPP w stolicy Warmii i Mazur instalacja termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem ciepła i energii elektrycznej (w skrócie ITPO), to inwestycja, która zmieni Olsztyn i region. ITPO to odpowiedź na potrzeby regionu, która definitywnie pozwoli rozwiązać problem zagospodarowania nienadających się do ponownego użycia odpadów. Końcowy element odpadowego systemu naczyń połączonych, który odciąży gminy regionu w zagospodarowaniu odpadów. Pozwoli też na ich energetyczne wykorzystanie poprzez odzysk ciepła, które pokryje deficyt powstały w wyniku zaprzestania produkcji energii przez Michelin Polska.

BUDOWA NOWEJ INSTALACJI

Przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie prace idą pełną parą. Trwa budowa nowej instalacji, która w procesie termicznego przekształcenia frakcji palnej odpadów resztkowych będzie odzyskiwać ciepło, wysyłane następnie do mieszkańców. Zakład, poza produkcją ciepła, będzie również produkował, w procesie wysokosprawnej kogeneracji, energię elektryczną. To inwestycja, która zmieni obraz gospodarki odpadami w regionie. Swoim udziałem w zagospodarowaniu odpadów obejmie ponad 700 tysięcy mieszkańców województwa, przetwarzając odpady, które nie nadają się do odzysku surowcowego i ponownego użycia. Trzeba podkreślić, że realizacja projektu w tym obszarze, a przede wszystkim energetycznego wykorzystania odpadów, została doceniona przez instytucje krajowe oraz Komisję Europejską, która przyznała na ten cel dotację w wysokości 40 mln euro.

ZAAWANSOWANY SYSTEM OCZYSZCZANIA SPALIN

ITPO, dzięki zaawansowanej technologii spalania i oczyszczania spalin, dostosowana będzie do termicznego zagospodarowania frakcji palnej odpadów w formie tzw. paliwa alternatywnego. A to paliwo lokalne, którego wytwarzaniem w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zajmują się instalacje regionalne, z których największą jest utworzona przez 37 gmin województwa — spółka ZGOK, zlokalizowana w pobliżu budowanej instalacji.
W nowej instalacji odpady w postaci paliwa alternatywnego będą spalane w bardzo wysokiej temperaturze z zastosowaniem bardzo zaawansowanego systemu oczyszczania spalin, dzięki czemu do minimum zostanie ograniczona emisja wszelkich substancji szkodliwych.

— Ta instalacja będzie spełniać najbardziej restrykcyjne standardy środowiskowe, przewyższające nawet obecne normy europejskie wymagane przez nowe Konkluzje BAT. Sam zakład ma być jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie nie tylko w Polsce, ale i wśród wszystkich tego typu instalacji w Europie — informuje Konrad Nowak, prezes Zarządu spółki MPEC.

Uzupełnieniem systemu będzie niezależna kotłownia gazowo-olejowa o mocy 70 MW – realizowana również w ramach projektu PPP.

— Dzięki realizacji inwestycji województwo zyska nowoczesną instalację do termicznego zagospodarowania odpadów resztkowych, a nasze miasto, ekologiczne źródło odzyskanego w tym procesie ciepła, które pozwoli zaspokoić potrzeby naszych klientów przez kolejne kilkadziesiąt lat — dodaje Konrad Nowak, prezes Zarządu spółki MPEC.

ZOSTANIE OGRANICZONA EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ

Całkowity koszt realizacji całego kompleksu przy ul. Lubelskiej wyniesie ok. 720 mln zł. Można więc ocenić, że to jeden z największych projektów inwestycyjnych w naszym regionie. Realizuje go spółka Dobra Energia dla Olsztyna w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego. Generalnym wykonawcą jest koreańska firma Doosan Heavy Industries, dostawcą technologii jest Doosan Lenjes, a za część budowlaną przedsięwzięcia odpowiada firma Strabag. Uruchomienie zakładu planowane jest w połowie 2023 roku. Poza budową kompleksu przy ul. Lubelskiej, realizowane są również inne inwestycje w źródła ciepła — bezpośrednio przez spółkę MPEC.

Na Słonecznym Stoku kompleksową modernizację przechodzi obecnie Ciepłownia Kortowo. Trwają kolejne prace związane z m.in. nowoczesnym układem oczyszczania spalin: pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu. Dzięki temu emisja zanieczyszczeń zostanie ograniczona nawet 4-krotnie. Ponadto w ramach inwestycji przeprowadzona zostanie modernizacja jednego z kotłów w technologii ścian szczelnych, co pozwoli na zwiększenie efektywności wytwarzania ciepła. W efekcie ciepłownia będzie dysponowała trzema kotłami wybudowanymi w tej wysokosprawnej technologii. Na terenie Ciepłowni Kortowo można już zobaczyć nowy, 70 metrowy komin, który rozpocznie pracę w przyszłym roku. Zastąpi stary obiekt, który powstał jeszcze w latach 70.

W tym sezonie grzewczym ciepło do domów olsztynian dostarcza też nowoczesna ciepłownia zasilana biomasą w postaci zrębków drzewnych. Nowa instalacja o mocy 25 MW pokrywa ok. 21 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło. Całkowity koszt budowy ciepłowni Kortowo BIO wyniósł 44 mln zł. Unia Europejska wsparła inwestycję kwotą 21,6 mln zł, a NFOŚiGW - pożyczką w wysokości 22,4 mln zł.

ZMIENI SIĘ PROFIL ENERGETYKI CIEPLNEJ

Inwestycje w system energetyczny są konieczne, by Olsztyn mógł spełnić wymogi nowych norm środowiskowych i uniknąć wysokich opłat za emisję CO2. Przekłada się to również na stabilizację kosztów wytwarzania ciepła i zagospodarowania odpadów. Po zakończeniu inwestycji zmieni się profil energetyki cieplnej w Olsztynie. W tym nowoczesnym systemie ciepło będzie wytwarzane w aż 57 proc. z paliw odnawialnych (paliwo alternatywne i biomasa), a jedynie w ok. 39 proc. z węgla. Uzupełnienie stanowić będzie paliwo gazowe, którego udział wyniesie ok. 4 proc.

Jak widać, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie prowadzi największe w historii miasta inwestycje w system ciepłowniczy, a to wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom komfort cieplny w oparciu o miks paliwowy oraz ekologiczne źródła ciepła.

mat. prasowe spółki MPEC
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD