Służby będą miały dostęp do naszych kont w bankach

2020-11-26 20:10:11(ost. akt: 2020-11-27 08:41:41)
Prof. Andrzej Buszko, ekonomista z UWM

Prof. Andrzej Buszko, ekonomista z UWM

Autor zdjęcia: Archiwum GO

A to dzięki nowej ustawie, nad którą pracuje resort finansów. Rząd tłumaczy, że ma to pomoc śledczym w ustalaniu majątku osób, przeciwko którym prowadzone są postępowania.
Nie tylko policja, fiskus, ale nawet Straż Graniczna czy Żandarmeria Wojskowa mają mieć dostęp do naszych rachunków bankowych. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej, który ma służyć do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r.

Informacje z SInF będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb – policji, CBA, ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Po co władzy, aż tak wielu służbom, tak szeroka wiedza o zasobności Polaków, o tym ile mają na kontach w banku?

Tu pada wyjaśnienie, ze Informacje z SInF będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury i określonych służb. Zdaniem autorów projektu ułatwią m.in. lokalizowanie składników majątku w związku z postępowaniami prowadzonymi przez określone służby, sądy.

A konieczność wprowadzenia nowych przepisów rząd tłumaczy unijną dyrektywą, nakazującą dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji dotyczących zapobiegania wykorzystywania systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. A także w celu zapobiegania niektórym przestępstwom. Zgodnie z unijną dyrektywą, przepisy powinny wejść w życie do 1 sierpnia 2021 roku...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (25 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mefka #3013350 | 89.228.*.* 28 lis 2020 10:16

  To może prześwietlą konta handlarzy dopalaczy w końcu, ile tam milionow się przelewa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Yogi #3013299 | 37.248.*.* 28 lis 2020 07:53

  To samo z podwójnym opodatkowanie PIS to banda zlodzieji i kretaczy. Do ich kont nikt wglądu mieć nie będzie na PO pierd.. A gorsi złodzieje. Muszą mieć wgląd aby wiedzieć komu zajebac żeby mieć miliony dał TVP. DISCO wsiunòw. Rydzyka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Asd #3013189 | 94.254.*.* 27 lis 2020 20:04

   Jak zwykle „rządzący”zakrywają się naszym bezpieczeństwem i piszą ze to w celu wykrywania przestępstw. Niektórzy to łykną. Tylko ktoś kto kręci grube lody na gruba kasę, z pewnością nie trzyma pieniędzy na rachunku w Polsce itp. Takie pieniądze spoczywają w jakiś rajach podatkowych za granica, są prane itp ale z pewnością nie trzymane na koncie jak zwykły Kowalski. No ale tu nie chodzi o przestępstwa tylko kolejne narzędzie inwigilacji obywateli - paradoks - tych uczciwych a nie przestępców, do których jest skierowana ta ustawa. Ciemny lud kupi wszystko, tak jak latem przy wyborach.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wolf #3013077 | 83.23.*.* 27 lis 2020 14:22

   ZA KOMUNY BYŁA UBECJA, w sumie kilka tysięcy ludzi. Obecnie mamy już chyba 11 uzbrojonych służb majacych prawo śledzenia, podsłuchiwania i kontroli korespondencji oraz kont.To już razem ponad 100 tysięcy łapsów. Kiedyś by zrobić komuś rewizję w domu trzeba było mieć nakaz, teraz wystarczy tak zwane ,,uzasadnione podejrzenie" szeregowego szpicla, a tego ,,uzasadnienia" tylko śmieszy. Dodajcie do tego, fakt, żę mamy najwięcej podsłuchów w Europie i to, że w polskim sądzie policjant zawsze ma rację a racjom obywatela nigdy się nie wierzy choćby miał świadków i nagrania. Sąd wtedy ,,nie daje wiary" i możecie go cmoknąć bo sąd nie musi się tłumaczyć. Żelazna łapa państwa zaciska się na gardle obywatela i to nie ma porównania z nieudolną, słabą i nieliczną bezpieką

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Poszkodowany #3013035 | 83.20.*.* 27 lis 2020 12:22

    Bezprawne działania podobnie tak jak robi jeden nowy komornik sądowy z Kętrzyna ,który mi zajął moje dwa auta za cudze długi w rodzinie. Uważajcie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (41)