Segregowanie odpadów, czyli jak dbać o naturę

2020-11-23 10:24:02 (ost. akt: 2020-11-26 10:26:18)
Jak segregować odpady? Zastosuj się do zasad.

Jak segregować odpady? Zastosuj się do zasad.

Autor zdjęcia: mat. prasowe ZGOK

W regionie tak cennym przyrodniczo jak Warmia i Mazury segregacja odpadów to bardzo ważna sprawa. Każdy z nas produkuje ich około 300 kilogramów rocznie. Jeśli pomnożymy tę liczbę przez 500 tysięcy, bo tyle osób mieszka w 37 gminach tworzących Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie – ilość śmieci jest ogromna.
Większość z tej wielkiej góry odpadów można poddać recyklingowi. Przetwarzając surówce wtórne chronimy środowisko i jego naturalne zasoby, redukujemy ilość odpadów trafiających na składowiska, wytwarzamy z nich czystą energię. Życie odpadów zaczyna się w naszych domach, dlatego warto wiedzieć, jak je segregować, aby wykorzystać wielokrotnie materiały i cenne surowce w nich zawarte.

POJEMNIK ŻÓŁTY: TWORZYWA SZTUCZNE I METALE
To do niego trafiają odpady najgroźniejsze dla środowiska naturalnego — butelki PET po wodzie i napojach, opakowania po sokach i mleku, czyli tak zwane tetra paki, opakowania, w których kupujemy owoce i warzywa, pojemniki po jogurtach, opakowania z tworzyw po kosmetykach. Ale również wszelkiego rodzaju opakowania foliowe — reklamówki i foliówki. Te odpady nie poddane segregacji najbardziej zatruwają naturę – ich rozkład trwa nawet kilka tysięcy lat. Odzyskane i poddane recyklingowi będą nam ponownie służyć.

Do żółtego pojemnika wrzucamy też puszki po napojach i konserwach. Cenne metale, z których są zrobione, zostaną odzyskane i ponownie wykorzystane.

Ważne, aby nie wrzucać do tego pojemnika np. mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych, opakowań po środkach ochrony roślin lub smarach i olejach silnikowych. Odpowiedź na pytanie, które odpady powinny znaleźć się w żółtym pojemniku lub worku, można znaleźć na stronie zgok.olsztyn.pl — znajduje się tam szczegółowa lista odpadów segregowanych. Lista zawiera nazwy kilkuset odpadów i określa miejsce, do którego powinny trafić.
Niestety, frakcja odpadów z tworzyw i metali jest w znacznym stopniu zanieczyszczona. Do pojemnika żółtego często trafiają odpady, które powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Takie odpady nie nadają się do recyklingu i zwiększają koszt zagospodarowania odpadów komunalnych.

POJEMNIK NIEBIESKI: PAPIER
Tona makulatury pozwala zaoszczędzić aż 17 drzew. Dlatego tak ważna jest segregacja papieru. Do niebieskiego pojemnika wrzucamy gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych, prospekty, katalogi, tekturę, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie. Ważne, aby opakowania kartonowe złożyć i usunąć z nich folię oraz taśmę samoprzylepną.
Czego nie można wrzucać do pojemnika na papier? Opakowań z lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, zatłuszczonego i brudnego papieru, czyli na przykład opakowań po maśle, pizzy, opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoniki po napojach, które muszą trafić do pojemnika żółtego), ale również chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, które wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

POJEMNIK ZIELONY: SZKŁO
Opakowania szklane najlepiej poddają się recyklingowi — zużyty słoik po odzyskaniu będzie przetworzony na opakowanie szklane. Do pojemnika na szkło wrzucamy szkło opakowaniowe, czyli butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętajmy o odkręceniu metalowych zakrętek — te wrzucamy do żółtego pojemnika.

A czego nie wrzucamy? Szkła płaskiego (szyb okiennych i samochodowych, szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki — porcelany, fajansu, doniczek, misek, talerzy), szkła okularowego, żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych.

POJEMNIK BRĄZOWY: BIO
Wszystko, co do niego wrzucimy, wróci do natury w postaci kompostu i cennego nawozu. Pojemnik na odpady biodegradowalne jest podzielony. W systemie workowym zbieramy osobno odpady kuchenne: obierki, skorupki jaj, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, owoce, warzywa (ważne, by te odpady miały konsystencję stałą) i osobno zbieramy tzw. odpady zielone, jak trawa, gałęzie, liście, kwiaty.
Nie wrzucamy do pojemnika bio odpadów pochodzenia zwierzęcego: kości i mięsa, roślin wraz z ziemią, ale przede wszystkim gorącego popiołu, na który są specjalne worki.


mat. prasowe ZGOK/kajotKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. smutne #3012814 | 176.221.*.* 26 lis 2020 19:28

  Zadbajcie też o Ludzi /ludzie przynależą do środowiska/ i nie ustawiajcie pojemników na śmieci pod oknami mieszkań. Widać, że miejsca na pojemniki są wciąż wybierane przypadkowo, zarządcy nie respektują przepisów, kazali postawić - to postawił pod balkonem leciwej sąsiadki, ona nic nie powie, nie wychodzi z domu, ewentualnie na balkon, niewiele jej zostało ... Skąd to znamy ? Śmieci za płot, wory ze śmieciami na klatkę schodową byle dalej. Cudny kraj, niemal raj.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3012777 | 79.124.*.* 26 lis 2020 17:54

  o naturę to najlepiej dbają inspektorzy ochrony środowiska wydając pozwolenia na sprowadzanie śmieci z zagranicy każdemu kto tylko chce takie pozwolenie , jednocześnie nie kontrolując później co dzieje się z tymi śmieciami a które w ,, cudowny '' sposób ulegają recyklingowi poprzez samopodpalenie - nawet w zimę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Car Wszechpolski Jarosław I Obłąkany #3012723 | 195.225.*.* 26 lis 2020 16:45

  Zapamiętaj: PIS do zmieszanych!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. dr #3012576 | 95.41.*.* 26 lis 2020 13:33

  Tak , tak segregujcie potem i tak to zużyją jako paliwo w spalarni odpadów. Tak wygląda prawda o recyklingu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. maras #3012546 | 188.146.*.* 26 lis 2020 13:03

  Czy ktokolwiek bedzie się bawił w segregację skoro koszt wywozu śmieci ma być uzależniony od zuzycia wody?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)