Ełk – tu inwestuję

2020-11-23 10:15:56(ost. akt: 2020-11-26 10:20:42)
Ełk

Ełk

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Jest wiele powodów, dla których warto założyć i rozwijać swój biznes w Ełku na Mazurach. Atrakcyjne tereny inwestycyjne w strefie ekonomicznej, Park Naukowo-Technologiczny pełniący funkcję centrum szkoleniowego, informacyjnego oraz inkubatora przedsiębiorczości, Biuro Obsługi Inwestora czy system ulg podatkowych. Miasto położone jest przy budowanej drodze ekspresowej Via Baltica, która poprawi komunikację w tej części kraju.
Ełk oferuje korzystne warunki do zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Na terenie miasta znajdują się kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Ełk. W obszarze strefy z powodzeniem działa także Park Naukowo-Technologiczny położony w pobliżu obwodnicy miasta oraz budującej się drogi ekspresowej Via Baltica.

Polskim i zagranicznym inwestorom miasto oferuje nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale także ulgi podatkowe, takie jak zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis czy też zwolnienie z podatku dochodowego do 70 proc. dla małego przedsiębiorcy, 60 proc. dla średniego przedsiębiorcy, 50 proc. dla dużego przedsiębiorcy — licząc od wartości inwestycji.

Dlaczego Ełk jest atrakcyjny inwestycyjnie?
1. Specjalna Suwalska strefa Ekonomiczna Podstrefa Ełk.
2. Park Naukowo-Technologiczny.
3. Dobra komunikacja drogowa i kolejowa: DK16 i DK65, budowana międzynarodowa trasa S61 Via Baltica i międzynarodowy korytarz kolejowy Rail Baltica.
4. Funkcjonujący w pobliżu Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach.
5. Atrakcyjne ceny gruntów inwestycyjnych.
6. Dostępność wykwalifikowanej kadry.
7. Profesjonalne doradztwo inwestycyjne (Biuro Obsługi Inwestora)
8. Przyjazny inwestorom samorząd.
9. W pełni uzbrojone tereny inwestycyjne w pasach drogowych.
10. Ulgi podatkowe.
11. Aktualne plany zagospodarowania przestrzennego.
12. Dodatni przyrost naturalny.

Park Naukowo-Technologiczny
Zlokalizowany jest na terenie podstrefy Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Park technologiczny pomaga nowym, innowacyjnym firmom w osiągnięciu zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku, a także wspiera procesy technologiczne. W tym celu powstały m.in. Inkubator Przedsiębiorczości, Inkubator Technologiczny oraz platformy startupowe.

Park oferuje także pakiet wsparcia przedsiębiorców, w tym wspomaga koordynację procedur inwestycyjnych w urzędach i instytucjach. Zajmuje się również przygotowywaniem ofert, raportów, analiz i opracowań dotyczących rynku pracy, dostępnych nieruchomości, zasad prowadzenia działalności gospodarczej oraz informacji przydatnych w procesie inwestycyjnym (np. systemu podatkowego, prawa lokalnego). Organizuje spotkania biznesowe i inwestorskie, szkolenia, warsztaty, konferencje. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie przygotowywania biznesplanu, pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania do projektów, planowania strategicznego, zarządzania innowacyjnym czy doradztwa w zakresie: własności patentowej i intelektualnej.

Biuro Obsługi Inwestora
W Urzędzie Miasta w Ełku funkcjonuje Biuro Obsługi Inwestora, które oferuje wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji. Biuro zajmuje się m.in. przygotowywaniem i prezentacją kompletnej oferty inwestycyjnej miasta, a także jej weryfikacją i aktualizacją. W razie potrzeby organizowane są wizyty lokalizacyjne inwestorów na terenie miasta służące prezentacji terenów inwestycyjnych. Biuro asystuje inwestorom w niezbędnych procedurach administracyjnych i prawnych, występujących w trakcie procesu inwestycyjnego. Zapewniona jest także opieka poinwestycyjna.

Dobry klimat inwestycyjny sprawia, że inwestorzy rozwijają swoje przedsiębiorstwa, prowadząc reinwestycje lub wprowadzając na rynek m.in. nowoczesne technologie produkcyjne. Jedną z najnowszych inwestycji jest mikrobiologiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym zapewnione będzie zaplecze techniczne przystosowane do opracowywania nowych produktów w skali światowej. Jest to pierwsza takiego typu inwestycja na terenie Ełku. Nową inwestycję realizuje też przedsiębiorca specjalizujący się w budowie jachtów, łodzi i statków, a także przedsiębiorca działający w branży skuterów wodnych.