Koronawirus świąt nie zabierze

2020-11-24 16:10:27 (ost. akt: 2020-11-24 13:50:36)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Dziś jedno jest tylko pewne, że będzie Boże Narodzenie, a cała reszta jest niepewna. Wiadomo, że święta spędzimy w niewielkim gronie. Będzie choinka, ale czy będzie radośnie, skoro całe branże z powodu restrykcji, walczą o przeżycie.
Najwyżej pięć osób przy wigilijnym stole — tak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez rząd. Tyle że projekt jest tak nieprecyzyjny, że już od wczoraj pojawiły się spore wątpliwości, ile osób może zasiąść jednocześnie do stołu?
„Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez, spotkań, zebrań z wyłączeniem imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” — czytamy w projekcie rozporządzenia.

A dalej, że limit ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. I pojawiły się wątpliwości, jak interpretować ten zapis.
Wigilia uważana jest za najbardziej rodzinny dzień w roku. A tu limit? A co zrobić w sytuacji, gdy do drzwi zapuka nieoczekiwany gość, na którego tradycyjnie czeka dodatkowe nakrycie na stole? Zaprosić do stołu, czy może powiedzieć przepraszamy, ale mamy już komplet...
— W takich przypadkach trzeba kierować się sercem i rozumem — podpowiada ks. Andrzej Lesiński, proboszcz parafii św. Jakuba w Olsztynie.

Sprawa zrobiła się poważna, bo każdy myśli o świętach, o spotkaniu z rodziną. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapytany przez dziennikarzy o to, ile osób będzie mogło usiąść razem przy wigilijnym stole, powiedział, że w konsultowanym projekcie rozporządzenia jest szczegółowy zapis, który mówi o domownikach lub o 5 osobach.
— Jest to formuła, która ma zachęcić Polaków do tego, żeby przy wigilijnym stole była rodzina najbliższa. Nie są to i nie będą święta takie, jakie znamy. To będą święta w reżimie sanitarnym. Dlatego zapis, który się pojawia, dotyczy ograniczenia liczby osób — podkreślił.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, przepisy zostaną doprecyzowane w ostatecznej wersji rozporządzenia.
— Świętować wspólnie może rodzina, która mieszka ze sobą oraz pięć osób — powiedział z kolei Piotr Müller. Jak tłumaczył, można to porównać do obostrzeń dotyczących sklepów. Obsługa nie wlicza się do limitu klientów robiących zakupy. Wszystko zostanie doprecyzowane.

Tego od rządu oczekują też branże, które z powodu wprowadzanych restrykcji w walce z koronawirusem, są zamknięte jak np. hotele...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (24 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #3012112 | 79.124.*.* 25 lis 2020 20:30

  darmozjady utuczone na ludzkiej krzywdzie są tak zainteresowane rozwojem polskiej gospodarki że nawet maseczki sprowadzają z komunistycznych Chin

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. az #3011790 | 83.5.*.* 25 lis 2020 11:41

  Jak dla mnie to żadna tragedia te świąteczne ograniczenia. Z radziną widzę się na co dzień, spotykamy się, pomagamy sobie, zapraszamy na obiad. Czy słowo - święta - jest magiczne ?? Dla mnie NIE. Od lat nie stawiam choinki i nie zapraszam księdza po kolędzie. Uważam, że jestem dobrą katoliczką ale nie muszę tego celebrować na pokaz i moja rodzina myśli tak samo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #3011789 | 79.124.*.* 25 lis 2020 11:38

   komitetowi centralnemu PiS-u tak spodobały się metody rządzenia przez Łukaszenke na Białorusi że takie same metody rządzenia krajem postanowił wprowadzić w Polsce ...i wprowadza przy pomocy policyjnych pałek mówiąc społeczeństwu że to jest demokracja i praworządność

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. haha #3011767 | 5.173.*.* 25 lis 2020 10:57

   wy tak na poważnie? że niby ktos będzie chodził i sprawdzał czy rzeczywiście przy wigilii jest max 5 osób? że niby zamiast mikołaja przyjdzie milicjant? a kto go wpuści? i w jaki sposób udowodni, że w tym domu nie mieszkają 3 rodziny? dobre żarty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. kom #3011758 | 5.173.*.* 25 lis 2020 10:36

   Łatwo powiedzieć, gdy jest rodzina osoba+kot.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)