Trwają prace nad budżetem Olsztyna

2020-11-23 15:31:11(ost. akt: 2020-11-23 15:37:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pandemia koronawirusa to jeden z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na kondycję finansową polskich samorządów. Stąd przygotowanie planu finansowanego na kolejny rok okazuje się wyzwaniem znacznie trudniejszym, niż w minionych latach.
— Przygotowanie przyszłorocznego budżetu jest niezwykle skomplikowane — przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Praktycznie wszystkie nasze jednostki muszą stawić czoła temu zadaniu. Pracujemy, by przygotować najlepszy możliwy w tych warunkach dokument.

Nie tylko pandemia koronawirusa daje się w tym przypadku we znaki. Odczuwamy także skutki ubiegłorocznych rządowych decyzji, m.in. w zakresie regulacji dotyczących podatku od osób fizycznych, o czym przestrzegaliśmy już ponad rok temu.

Z szacunków wynika, że wpływy w tym roku będą mniejsze od zakładanych o 41 mln złotych. A do tego trzeba jeszcze zabezpieczyć dodatkowe pieniądze, bowiem wzrośnie płaca minimalna. Stąd zaciskanie pasa jest nieuniknione.

Wśród koniecznych działań jest likwidacja jednego z podlegających miastu Dziennych Domów Opieki Społecznej. Koszt utrzymania placówki mieszczącej się przy ul. Fałata w 2019 roku wyniósł ponad 150 tys. złotych. W trzech pierwszych kwartałach tego roku była to kwota prawie 56 tys. złotych.

— Z powodów finansowych planujemy zakończenie działalności tej jednostki z końcem roku — wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Skaskiewicz.— Jednak pozostałych pięć dziennych domów pomocy społecznej będących w naszej strukturze nadal będzie prowadzić swoją działalność.

Funkcjonowanie dziennego domu przy ul. Fałata została zawieszona w marcu 2020 roku w związku z pandemicznymi obostrzeniami. Osoby dotychczas korzystające z usług dziennego domu zostały objęte na czas pandemii wsparciem jednostek działających w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z chwilą likwidacji podopieczni dostaną propozycje korzystania z zajęć w innych placówkach.

UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osa #3011533 | 81.190.*.* 24 lis 2020 18:11

  Moze nie nalezy doplacac do pilkarskiego klubu zawodowego - niech poszukaja sobie sponsora a jak nie potrafia kopac pilki to niech zmienia zawod. Lotnisko Szymany to nastepne pieniadze wyrzucone w bloto. Kwiatki, bratki itp. co 2 miesiace zmieniane pod ratuszem aby zarobila firma, straz miejska ktora nigdy nic nie moze i tak mozna by bylo wymienic niegospodarnosc jeszcze dlugo. Wstyd powiedziec ale w Olsztynie od lat brakuje gospodarza - szkoda

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kilka pomysłów na oszczędności #3011374 | 88.156.*.* 24 lis 2020 13:23

  1. Zlikwidować Straż Miejską - kilka milionów rocznie. 2. Zlikwidować bezpłatne miejsca oczekiwania dla taksówkarzy. Jest ich ok 10 w strefie parkowania. Taksówkarze jeżdżą tylko na aplikacji - to ok. 1 milion zł rocznie. Zmniejszyć pensje kadry kierowniczej urzędu i jednostek - pewnie od 1 do kilku milionów rocznie. No można tylko po co? Lepiej podwyższyć podatki i opłaty mieszkańcom...

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Czyli jak rozpieprzyć pieniądze na #3011339 | 88.156.*.* 24 lis 2020 12:21

  G ł u p o t y

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. rozpasanie #3011300 | 81.190.*.* 24 lis 2020 11:36

  nowe miasto ratuszowe, rozbudowane do granic mozliwosci finansowych szarych mieszkancow , za wszystkie bledy grzymowicza,zaplacimy My Mieszkancy bo ten nieudacznik wraz z przydupasami odejdzie i pozostawi zgliszcza i ruine finansowa

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 5. frost #3011254 | 80.48.*.* 24 lis 2020 10:24

  Kombinują jak nas złupić na śmieciach. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę Rady Warszawy w tej sprawie jako bezsensową. A jak w Olsztynie? Podam przykład na podstawie budynku Wspólnoty w którym mieszkam. Budynek ma 16 lokali zamieszkanych w 15 po dwie osoby, w jednym 4 osoby. 12 lokali zamieszkują emeryci. Miesięczne zużycie wody zróżnicowane od 1m3 do 9m3! Narastająco od momentu wymiany liczników zużycie jest 3-krotnie ,2-krotnie i 20 razy mniejsze od normalnego zużycia wody . Ja zużywam średnio 8m3 wody miesięcznie na dwie osoby. Mam płacić za gości, którzy się nie myją i kombinują? Mam wykazy zżycia wody na wszystkich lokalach i głupi zauważy, że coś tu nie jest tak, bo tam gdzie jest większe normalne zużycie wody i taka sama ilość osób będzie większa opłata.Puknijcie się w głowy!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (21)