Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Udane przeszczepy rogówki w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie

2020-11-16 14:24:14 (ost. akt: 2020-11-16 14:32:23)
szpital wojewódzki w olsztynie

szpital wojewódzki w olsztynie

Autor zdjęcia: archiwum GO

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona ośrodków, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki. To bardzo istotny dla pacjentów zabieg, który ma na celu poprawę przejrzystości rogówki, a tym samym poprawę ostrości widzenia.

Pierwszy zabieg odbył się 16 października w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Okulistycznego Bloku Operacyjnego. Pierwszym operatorem był prof. Marek Rękas z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, w asyście dr n. med. Janusza Pieczyńskiego, koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Tego dnia wykonano przeszczep drążący pełnej grubości. Taki zabieg wykonuje się w przypadku trwałego przymglenia rogówki obejmującego prawie całą jej grubość. W takim przypadku przeszczepia się od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, który wszczepia się w uprzednio przygotowaną lożę rogówki biorcy.

Kolejne dwa przeszczepy, również pod kierunkiem prof. Marka Rękasa z udziałem okulistów ze Szpitala Wojewódzkiego, wykonano 13 listopada. Wówczas oprócz przeszczepu drążącego wykonano także przeszczep warstwowy tylny, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka rogówki.

Źródło: WSS w Olsztynie

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. taka prawda #3007235 | 95.160.*.* 16 lis 2020 16:13

    To cud że lekarzom chce się "pracować", bo COVID spowodował że dzięki działaniom lekarzy umeira bardzo dużo ludzi na raka i inne choroby, ponieważ nie są leczeni. No ale czeka się nie zrobi dla poklasku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)