Via Baltica rośnie w oczach

2020-11-16 15:10:10(ost. akt: 2020-11-16 14:17:06)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Mimo pandemii koronawirusa inwestycje drogowe nie zwalniają. Prace przy Via Baltica nabierają tempa. W budowie są już wszystkie trzy mazurskie odcinki trasy.
Odcinek o długości ok. 23,3 km między Szczuczynem a węzłem Ełk Południe jest w budowie od marca 2020 r. Wartość umowy w formule „Projektuj i buduj” to niemal 700 mln zł. Roboty ziemne są na poziomie 50 proc. zaawansowania. Trwają prace na 17 z 19 obiektów inżynierskich. Rozpoczęło się układanie nawierzchni betonowej. W tym roku wykonawca planuje ułożyć do 10 km nawierzchni na każdej z jezdni. Ogółem zaawansowanie rzeczowe wszystkich prac na kontrakcie przekroczyło 30 proc.

Na początku października ruszyły pierwsze prace na kolejnym odcinku Ełk Południe-Wysokie o długości ok. 22,9 km, w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości ok. 4 km; wartość umowy to 686 mln zł. Obecnie na budowie trwają prace przygotowawcze: karczowanie, odhumusowanie i dogęszczanie terenu oraz wymiana gruntu.

Ponad dwudziestokilometrowy odcinek Wysokie-Raczki jest w budowie od października 2019 r. Wartość umowy to 484 mln zł.
— Obecnie prowadzone są roboty drogowe na trasie głównej i drogach dojazdowych. Rozpoczęte zostały już roboty bitumiczno-asfaltowe. Trwają intensywne prace na wszystkich 19 obiektach mostowych, z czego na sześciu z nich zaawansowanie przekroczyło 90 proc. Przebudowy wszystkich kolizji w zakresie poszczególnych branż zostały zakończone — wyjaśniają przedstawiciele olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że kolejną dużą inwestycją w rejonie Ełku będzie budowa ekspresowej szesnastki. Inwestycja o wartości 626 mln zł na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo będzie kolejnym etapem. Nowy odcinek drogi będzie miał około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Obecnie trwa etap projektowania. Wykonawca jeszcze w tym roku chce złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na budowę. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku.

W październiku drogowcy mieli złożyć wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S16 od Mrągowa do Ełku. Tak się nie stało. Dlaczego?
— Jeszcze sprawdzamy dokumentację, która zostanie dołączona do wniosku. To wymaga czasu — odpowiada Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — Chcemy złożyć wniosek jak najszybciej, jeszcze w tym roku.

tom, am

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olo #3007588 | 176.221.*.* 17 lis 2020 09:53

    Panie Głębocki przedłużył Pan o miesiąc otwarci obwodówki w giżycku , miesiąc minął i dalej kicha zastanów się co obiecujesz ludziom .

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary Prus #3007227 | 5.173.*.* 16 lis 2020 16:02

    Jak magister zero z T.W. balbiną wyprowadzą tą katolicką krainę z UE, to ten bity gościniec będzie w sam raz do podróży furmankami zaprzegniętymi w osły bo nawet konie pisuary rozkradły

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)