Święto Niepodległości. Szanujmy symbole narodowe

2020-11-11 13:22:00(ost. akt: 2020-11-10 17:14:59)

Autor zdjęcia: Policja

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Nie pisz po fladze


Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Hymn – powaga i szacunek


O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu.

Kompendium wiedzy o symbolach narodowych


Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem. Publikacja wyjaśnia, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak unikać błędów związanych z ich wykorzystaniem.

W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”.

Miniprzewodnik MSWiA do pobrania >>> TUTAJ.

Źródło: MSWiA

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maciej #3005032 | 95.160.*.* 12 lis 2020 10:33

  Kiedyś zamiast tej znenawidzonej flagi będzie wszędzie powiewała tęczowa flaga miłości i szacunku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. CIESZE SIE ZE , #3004751 | 88.156.*.* 11 lis 2020 15:17

  POLSKIE SPOŁECZENSTWO MADRZEJE OLSZTYNIAK

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. j. #3004750 | 83.5.*.* 11 lis 2020 15:17

  To wytłumaczcie tym pseudo-kibicom którzy na każdym stadionie demonstrują popisane flagi! Karać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Czolem #3004748 | 81.190.*.* 11 lis 2020 15:12

  Wielkiej Polsce

  odpowiedz na ten komentarz

 5. az #3004710 | 83.5.*.* 11 lis 2020 13:52

  Nie czuję, że to MOJE święto. Ukradł je PiS i narodowcy. Nie wywieszam w tym dniu flagi bo kojarzy mi się z nawalonymi burakami bijącymi na ulicy kobiety, stojącymi pod kościołami łysoli,którzy bronią wstępu do kościoła a tam może ksiądz bezpiecznie gwałcić dziecko. To " swieto' pisowskiego faszyzmu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)