Zmiany w funkcjonowaniu Sądu Okręgowego w Olsztynie

2020-11-10 13:08:49 (ost. akt: 2020-11-10 13:17:54)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Weszły w życie nowe zasady w funkcjonowaniu Sądu Okręgowego w Olsztynie. W związku z pogarszającą się w kraju sytuacją epidemiczną zapadła decyzja m. in. o wstrzymaniu udziału publiczności w rozprawach i posiedzeniach.
Nowe zasady funkcjonowania Sądu Okręgowego w Olsztynie zostały określone w Zarządzeniu Prezesa i Dyrektora Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 6 listopada 2020 r. i jeszcze w tym samym dniu weszły w życie. Zgodnie z tym zarządzeniem udział publiczności, w tym mediów w rozprawach i posiedzeniach został wstrzymany do odwołania.

Wstrzymane zostało również funkcjonowanie Biura Obsługi Interesantów, Biura Podawczego oraz komórki Obrotu Zagranicznego w zakresie bezpośredniej, osobistej obsługi petentów. Wymienione wyżej biura działają teraz wyłącznie w formie kontaktu telefonicznego lub elektronicznego z interesantami Sądu. W tym samym zarządzeniu zostało wydane także zalecenie, aby interesanci kierowali wszelkie pisma, wnioski i skargi drogą pisemną za pośrednictwem poczty bądź poprzez złożenie pisma do urny ustawionej w przedsionku wejścia do budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie oznaczonej napisem „Biuro Podawcze”.

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie zdecydował się na wprowadzenie rekomendowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości trybu pracy dwuzmianowej. Kierownictwo sądu na obecną chwilę nie widzi potrzeby uruchomienia takiego systemu pracy, a ponadto nie pozwala na to aktualna sytuacja kadrowa.

— Podkreślę jednak, że cały czas bacznie obserwujemy rozwój epidemii i będziemy starali się na bieżąco elastycznie reagować — informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. — Nadmienię, że Sąd Okręgowy w Olsztynie w zasadzie już na samym początku epidemii koronawirusa, czyli w okresie wiosennym, wprowadził szereg nowych, dosyć rygorystycznych procedur mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę zdrowia pracowników sądu oraz osób z zewnątrz. Te procedury stosujemy nieprzerwanie, a polegają one m. in. na tym, że zarówno pracownikom, jak i osobom odwiedzającym Sąd Okręgowy pracownik ochrony już przed wejściem do budynku mierzy temperaturę ciała, przy czym do budynku nie są wpuszczone osoby odmawiające poddania się pomiarowi temperatury oraz te, u których wynik pomiaru daje odczyt 38 C i powyżej. Już od wiosny w Sądzie Okręgowym istnieje także obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wyjątek stanowią interesanci przybywający na wezwanie lub zawiadomienie sądu, którzy nie mogą nosić maseczki z przyczyn zdrowotnych i nie mają objawów zakażenia. Ponadto, przed wejściem do budynku, jak również w toaletach i na salach rozpraw umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Wchodząc do budynku sądu, a także na salę rozpraw każdorazowo należy dokonać dezynfekcji rąk.

Na wprowadzenie dwuzmianowego systemu pracy w okręgu olsztyńskim zdecydował się dotychczas tylko Sąd Rejonowy w Olsztynie. Pozostałe sądy rejonowe pracują na dotychczasowych zasadach. Informacje o wszelkich zmianach w funkcjonowaniu sądów okręgu olsztyńskiego są umieszczane na bieżąco na stronach internetowych tych sądów.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3004373 | 188.146.*.* 10 lis 2020 17:19

    Teraz to w tym olsztyńskim bałaganie będzie Róbta co chceta! Kiedy wreszcie będzie reforma tego polskiego bezmiaru niesprawiedliwość?????

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Panie Obżeralski #3004311 | 79.190.*.* 10 lis 2020 13:54

    Jak Pan wyglądasz ? Mniej żreć i chlać !

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD