Dr Radosław Borysiuk: Pracy dużo, ale pacjenci wracają do zdrowia [ROZMOWA]

2020-11-10 20:12:27(ost. akt: 2020-11-10 16:56:03)
Dr Radosław Borysiuk

Dr Radosław Borysiuk

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W walce z koronawirusem wielką nadzieję widzę w darze natury, którym jest osocze krwi ozdrowieńców. Musimy jak najprędzej opracować procedury pobierania go — mówi dr Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.
— Jak rozumiem, wolnych łóżek już nie ma…
— Nie. W ciągu pierwszych dwóch dni wszystkie łóżka były zajęte.

— Wszystkie 25?
— Tak. Już w piątek zaintubowaliśmy pierwszego pacjenta i zastosowaliśmy respiartoroterapię tlenem 100 proc. Kolejnych dwóch w sobotę, potem jeszcze jednego w niedzielę, w poniedziałek… Musieliśmy w międzyczasie przeorganizować oddział intensywnej terapii (OIT), dzieląc go na podobne strefy — tym trudnym zadaniem zajęła się koordynator II kliniki anestezjologii i intensywnej terapii oraz pielęgniarka oddziałowa. Niektórych pacjentów musieliśmy wypisać z OIT-u na łóżka intensywnej opieki medycznej lub do innych szpitali. Wtedy część pacjentów z oddziału covid mogła trafić na OIT. Niestety, przez pandemię nie da się przejść suchą nogą — stąd nasza decyzja, by OIT w walkę z covidem też włączyć. Sam oddział covid nie dałby po prostu rady. Leczymy i obserwujemy cały czas naszych pacjentów, a oni wracają do zdrowia i to nas bardzo cieszy.

— Kto zajmuje się covidowymi pacjentami?
— Po decyzji wojewody musiałem, jak najszybciej skompletować zespół lekarzy i pielęgniarek. Na braki personelu cierpimy od dawna — jak cała służba zdrowia, a tu jeszcze trzeba tworzyć nowy oddział, w dodatku z wysoko wykwalifikowanym personelem, który poradzi sobie z najcięższymi przypadkami pandemii. Część personelu miała obawy przed pracą na tym akurat oddziale, ale szczęśliwie parę osób się zgłosiło: 26 pielęgniarek i pięciu lekarzy. Chciałbym powiedzieć w tym miejscu, jak bardzo jestem im wdzięczny. Także pracownikom sekcji higieny i opiekunkom medycznym. W naszą pracę bardzo zaangażowana jest też apteka szpitalna. W pracy bardzo wspierają mnie też moi zastępcy: Iwona Kacprzak w sprawach pielęgniarstwa oraz Maciej Kamiński w sprawach administracyjno-finansowych. Wszyscy oni czynnie włączyli się w walkę z covidem i to dzięki nim i ich zaangażowaniu mogliśmy tak szybko do walki z tym wirusem stanąć.

— To konkretnie: kto zgłosił się z lekarzy?
— Ogółem pięciu lekarzy: dwóch dziekanów — profesor Leszek Gromadziński i profesor Marcin Mycko. Poza tym mój zastępca do spraw medycznych, dr Łukasz Grabarczyk, i ja… W ostatnich dniach deklarację włączenia się w pracę oddziału covid złożył też profesor Wojciech Maksymowicz, co bardzo mnie cieszy.

— A z rezydentów?
— Jeden...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowo-środowym (10-11 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztynianka #3004616 | 83.5.*.* 11 lis 2020 10:58

  Skoro zgłosił się jeden rezydent to czemu nie jest wymieniony z nazwiska jak lekarze. Pielęgniarki i salowe też kawał dobrej roboty robią

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Spec #3004599 | 81.190.*.* 11 lis 2020 10:23

   Jakie miasto ? Który szpital ku...wa ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. stani #3004530 | 95.49.*.* 11 lis 2020 08:46

   Brawo P. Radosławie i cała ekipo!!! ps. szkoda,że brakło rezydentów.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. P I S Z A NIN #3004459 | 81.15.*.* 10 lis 2020 22:11

   W PISZU PODOBNO WSZYSTKIE ODDZIAŁY PRÓCZ GNEKOLOGICZNEGO SĄ W SZPITALU ZAMKNIĘTE, RÓWNIEŻ BRAK ŁÓŻEK DLA CHORYCH. DLACZEGO TAKICH IFORMACJI REDAKCJA NIE PODAJE?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz