Kto jest lepszy dla nas: Trump czy Biden?

2020-11-05 14:17:05(ost. akt: 2020-11-05 16:50:07)
Od lewej: Janusz Cichoń, Marcin Kulasek, Piotr Lisiecki, Zbigniew Ziejewski, Jerzy Wilk

Od lewej: Janusz Cichoń, Marcin Kulasek, Piotr Lisiecki, Zbigniew Ziejewski, Jerzy Wilk

Finisz kampanii wyborczej na urząd prezydenta USA, dotychczasową politykę tego kraju wobec Polski i reszty świata oraz prognozy wyników i scenariusze wydarzeń po wyborach komentują politycy różnych opcji z Warmii i Mazur.
Janusz Władysław Cichoń (poseł) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 1
Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji WyborcJanusz Cichoń, poseł KO
Trump jest nieobliczalny w swoim działaniu. Generuje sporo zagrożeń w świecie, w którym przecież żyjemy. Nas traktuje, co prawda, nawet nie najgorzej. Głównie dlatego, że mówiąc pół żartobliwie, trochę nas "używa". Głównie do burzenia porządku europejskiego i potencjalnej konkurencji Europy dla Stanów Zjednoczonych. Integracja europejska jest przecież zagrożeniem dla Stanów.

Oczywiście, mamy amerykańskie wojsko. Tyle że nie wiadomo, czy NATO jako organizacja przetrwa, czy nie. Mamy parę tysięcy żołnierzy amerykańskich — zamiast własnych, dobrze wyposażonych. To takie może trochę uszczypliwe, ale zupełnie szczere refleksje z mojej strony. W ich kontekście trudno dziwić się, że kibicuję Bidenowi, a nie Trumpowi. Wygląda na to, że to zażarta rywalizacja, a emocje wokół niej słusznie elektryzują cały świat.

Marcin Robert Kulasek (dyrektor administracyjny) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 1
Lista numer 3 - KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej
Siedziba Okręgowej Komisji WyborcMarcin Kulasek, poseł Lewicy
Stany Zjednoczone wychodzą z wyborów prezydenckich podzielone. Na chwilę obecną nie sposób powiedzieć, kto będzie prezydentem USA. Prezydent Trump przedwcześnie ogłosił, że zmierza do wyborczego zwycięstwa. Takiego scenariusza nie można wykluczyć. Otwarte pozostaje jednak pytanie, co będzie jeśli ostatecznym zwycięzcą okaże się Joe Biden? Czy zwolennicy Trumpa uznają ten werdykt?

Podziały rasowe, ekonomiczne i kulturowe w Stanach Zjednoczonych są niezwykle silne. Dzień głosowania to potwierdził. Wynik wyborów „na ostrzu noża” nie przyczyni się do ich zasypania, lecz raczej wyostrzenia. Takie będzie dziedzictwo prezydenta Trumpa, skupionego na wygrywaniu podziałów, a nie ich zasypywaniu.

Pęknięta Ameryka nie jest dobrą wiadomością dla Polski. Stany Zjednoczone są jej kluczowym sojusznikiem. Pochłonięcie amerykańskich elit sporem wewnętrznym o wynik wyborów na pewno nie będzie służyć polskiemu bezpieczeństwu...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (5 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl