Olsztyn pamięta o węgierskim zrywie
2020-10-29 07:44:28(ost. akt: 2020-10-29 07:46:06)
W środę (28 października) w Olsztynie odbyła się uroczystość upamiętniająca wiec poparcia dla Węgrów z reżimem w 1956 roku.
Wczoraj w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przed gmachem starostwa powiatowego w Olsztynie zostały złożone wieńce. Uczestnicy, wśród których był m.in. starosta olsztyński, Andrzej Abako, w ten sposób uczcili rocznicę wydarzeń sprzed 64 lat.
Na gmachu starostwa powiatowego znajdują się tablice upamiętniające zdarzenia z 30 października 1956 roku. Zamieszczony tam napis brzmi: „W hołdzie studentom Wyższej Szkoły Rolniczej i mieszkańcom Olsztyna, którzy w tym miejscu 30 października 1956 roku solidaryzując się z walczącym o suwerenność narodem węgierskim, upomnieli się o wolność naszą i waszą.” Tablica wisi od 2006 roku. Dwa lata temu powiat olsztyński i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie ufundował tablicę o identycznej treści w języku węgierskim. Olsztyńska manifestacja w 1956 roku największą w Polsce i w Europie manifestacją solidarności z narodem węgierskim.
— Przypadł mi zaszczyt przywitania państwa na, niestety bardzo okrojonej w stosunku do tej planowanej, uroczystości. Jesteśmy winni pamięć mieszkańcom Olsztyna, którzy w październiku 1956 roku wrazili swój przeciw temu, co sowiecka armia robiła na Węgrzech. Pamięci tego wielkiego powstania węgierskiego, które jest przykładem największego protestu jaki był w czasach socjalizmu w Europie — mówił Waldemar Ziarek z olsztyńskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Roweckiego "Grota".
Po południu odbył się specjalny koncert okolicznościowy muzyki polskiej i węgierskiej w wykonaniu zespołu kameralnego prof. Leszka Szarzyńskiego.
Alicja Kowalczyk
***
Dołącz do nas!
"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".
Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez