Pomoc na telefon z potrzeby serca

2020-10-28 17:10:20(ost. akt: 2020-10-28 15:06:35)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W domu jest najbezpieczniej. Dlatego ruszyła pomoc kierowana do seniorów — żeby nie musieli wychodzić na zakupy i narażać się na zakażenie. Żeby otrzymać pomoc wolontariusza, wystarczy zadzwonić na numer specjalnie utworzonej infolinii.
Codziennie mamy wzrost zakażeń. Dlatego osoby 70 plus nie powinny wychodzić z domu. Mogą to zrobić w wyjątkowych sytuacjach — gdy idą do pracy, do sklepu, lekarza, apteki czy do kościoła. A jeśli już robią zakupy, powinni korzystać z tzw. godzin dla seniorów, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godz. 10-12.

Jeśli jednak boją się zakażenia, nie muszą w ogóle wychodzić z domu. Swoje potrzeby mogą zgłaszać telefonicznie. Uruchomiona została infolinia, czyli Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który sygnowany jest hasłem #WspierajSeniora. Program przeznaczony dla osób w wieku powyżej 70 lat, a w szczególnych przypadkach również młodszych, które będą mogły zgłosić swoje problemy i uzyskać pomoc w czasie pandemii. Osoba dzwoniąca pod podany numer łączy się z konsultantem, który zbiera informacje i jego dane. Te przekazywane są do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Wówczas pracownik MOPS-u kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala, jaka pomoc jest potrzebna. Usługa jest darmowa, senior pokrywa jedynie koszt zakupów.


— Od piątku, kiedy pomoc została uruchomiona, otrzymaliśmy 43 zgłoszenia od seniorów, którzy potrzebują pomocy. Najczęściej są to prośby o zrobienie podstawowych zakupów, wykupienie leków, wyrzucenie śmieci i wyprowadzenie psa — mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. — Są też pojedyncze prośby o umówienie wizyty u lekarza, załatwienie recepty na szczepionkę na grypę, porąbania albo zakupienia drewna na opał. Może się oczywiście zgłosić wolontariusz, który będzie mógł i chciał pomów w rąbaniu drewna. Bo w tej chwili pomoc realizujemy własnym sumptem, czyli pomagają pracownicy MOPS...


[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (28 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2996562 | 79.124.*.* 29 paź 2020 12:38

  najpierw seniorów zamknęli w domach a teraz ,,dobrodzieje '' organizują pomoc dla tych seniorów

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. mortem #2995818 | 88.156.*.* 28 paź 2020 18:46

  Zanim doczekasz się na jakąkolwiek pomoc,to z głodu umrzesz! To ma byc tylko taki przekaz publiczny,że państwo pomaga i dba o ludzi starszych,a rzeczywistośc jest jaka jest!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyn sklep #2995795 | 5.184.*.* 28 paź 2020 18:17

  senior woli zrobić sam zakupy i zapierd...... przez całe miasto bo w biedr... mleko tańsze o 5 gr.a sklep ma mały koło siebie i nawet mogą przynieść zakupy do domu i też można zadzwonić na telefon i zrobią zakupy ale nie TAKI JEST SENIOR

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz