Śledztwo w sprawie wystawy w Galerii Dobro. Decyzja prokuratora uchylona

2020-10-28 12:49:22 (ost. akt: 2020-10-28 13:04:43)

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił decyzję prokuratora o zawieszeniu śledztwa dotyczącego m. in. publicznego znieważenia godła państwowego. Sprawa dotyczy wystawy w Galerii Dobro.
Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe 30 lipca 2020 r. zawiesił śledztwo w sprawie, w której badane są trzy wątki: czy w bliżej nieustalonym czasie, nie wcześniej niż 5 października 2018 r., w Galerii Dobro Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie doszło do znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez namalowanie na obrazie wystawionym w galerii wizerunku orła białego z motywem fallicznym, czy doszło do obrazy uczuć religijnych poprzez wystawienie w tym samym miejscu i w tym samym czasie obrazu z wizerunkiem nagiej, ukrzyżowanej kobiety z motywami fallicznymi oraz czy dyrektor MOK w Olsztynie nie dopełnił obowiązków służbowych, nie podejmując działań zmierzających do usunięcia z galerii obrazów obrażających uczucia religijne i znieważających godło.

Prokurator uzasadnił tę decyzję brakiem możliwości, z powodu pandemii, przesłuchania w charakterze świadka współautora jednego z obrazów - Wojciecha K., który na stałe mieszka w Brazylii.

Postanowienie prokuratora zostało zaskarżone przez pokrzywdzonego Jarosława B. Jego zdaniem okoliczność wskazana w uzasadnieniu prokuratora jedynie utrudnia, a nie uniemożliwia prowadzenie śledztwa.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 27 października 2020 r. uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę prokuratorowi do dalszego prowadzenia.

— W ocenie sądu wskazaną przez prokuratora okoliczność nie sposób uznać za długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą kontynuowanie postępowania. Sąd zwrócił uwagę, że na obecnym etapie śledztwa wykonano już wszystkie możliwe czynności dowodowe, poza przesłuchaniem Wojciecha K. Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy wskazuje, że Wojciech K. wraz z Janem S. był autorem obrazu, którego dotyczy drugi z czynów objętych śledztwem. Natomiast obraz, którego dotyczy pierwszy z czynów objętych śledztwem był dziełem wspólnym większej liczby autorów, powstałym w trakcie warsztatów dostępnych dla każdego i nie jest możliwe ustalenie jego autorów. Dlatego w ocenie sądu przesłuchanie Wojciecha K. nie przyczyni się do ustalenia istotnych okoliczności sprawy, choć niewątpliwie jego zeznania mogą pozwolić na ustalenie zamiaru z jakim on sam działał i oceny jego działania. Niemniej jednak ma to odniesienie jedynie do jednego z czynów objętych prokuratorskim postępowaniem — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd podkreślił, że śledztwo prowadzone jest w kierunku popełnienia trzech czynów zabronionych i możliwe jest dalsze jego prowadzenie w odniesieniu co do dwóch pozostałych czynów i ewentualnie współautora obrazu z czynu drugiego.

Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mec. O. #2995605 | 83.23.*.* 28 paź 2020 15:35

  Oczywista oczywistość - wznowić postępowanie i zakończyć z powodu braku jakiejkolwiek i czyjejkolwiek winy. Nie mieszać sztuki z przestępstwem... i oskarżyć Jarosława B. (albo przymusowo leczyć)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Chochoł #2995557 | 213.73.*.* 28 paź 2020 14:55

  Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno ...fallus!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. babcia #2995501 | 83.9.*.* 28 paź 2020 14:13

  Wyjątkowo trafne rozstrzygniecie sądu. Brawo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pisiewicz Janusz #2995487 | 213.184.*.* 28 paź 2020 13:55

  I potośmy przez pięć lat wojnę z sądami toczyli...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5