Kontrowersyjne obrazy w Galerii Dobro. Skandal, który nie cichnie

2020-09-10 20:10:29(ost. akt: 2020-09-10 13:26:59)

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Wystawa sprzed dwóch lat, która miała znieważać godło RP w Galerii Dobro cały czas budzi kontrowersje. Radny Jarosław Babalski złożył zażalenie na zawieszenie śledztwa przez prokuraturę. Minął miesiąc. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.
Tak długotrwałej promocji ta wystawa się nie spodziewała. W Galerii Dobro w Olsztynie prowadzonej przez Miejski Ośrodek Kultury pojawiła się w października 2018 roku. Na jednej z prac widniał orzeł z fallusem, który odczytany został jako orzeł z polskiego godła. Na innej była kobieta schodząca z krzyża z przebitym bokiem. Wystawę oprotestowali wówczas posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy — oburzeni widokiem fallusów — nagłośnili sprawę. Sparwa trafiła do prokuratury, ale ta umorzyła dochodzenie. Powód? Brak możliwości kontaktu z jednym z twórców. Wojciech Kostrzewa mieszka bowiem na stałe w Brazylii.

Tego zrozumieć nie może radny PiS Jarosław Babalski i wnosi o dalsze prowadzenie śledztwa. Pismo w tej sprawie składa 12 sierpnia na ręce prokuratury, która ma przekazać je Sądowi Okręgowemu w Olsztynie. Taki jest adresat zażalenia. Zdaniem Babalskiego nic nie stoi na przeszkodzie — nawet miejsce, w którym przebywa artysta — aby prokuratura ustaliła, czy doszło do umyślnego znieważenia godła RP.
Jednocześnie Jarosław Babalski pisze w zażaleniu, że brak przesłuchania jednego świadka w niczym także nie utrudnia określenie odpowiedzialności dyrektora MOK-u Mariusza Sieniewicza za zorganizowanie tej wystawy. Podkreśla też, że gdy wybuchł skandal, nie podjął żadnych działań zmierzających do usunięcia z wystawy prac, które wywołały publiczne zgorszenie.

— Dyrektor jako osoba nadzorująca dom kultury niewątpliwie zdaje sobie sprawę z nastrojów społecznych i jest w stanie przewidzieć reakcje odbiorców na dzieła wystawione w jego placówce — podkreśla w zażaleniu radny PiS. — W Olsztynie leżącym z dala od centrum kraju większość ludzi ma poglądy zdecydowanie bardziej konserwatywne aniżeli w Warszawie, z której przybyli twórcy i odbiór tego rodzaju sztuki spotka niewątpliwie się z reakcjami co najmniej negatywnymi...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (10 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z podziękowaniem #2971064 | 83.31.*.* 11 wrz 2020 15:35

  Świetna autoreklama (bez)radnego... kochamy Pana i będziemy na Pana głosowali... Babalski na prezydenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. idiota #2971039 | 81.190.*.* 11 wrz 2020 14:28

  to znak lewactwa, qwa towarzysze i POjebane potomki utrwalaxzy wladzy ludowej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. asd #2970959 | 83.3.*.* 11 wrz 2020 11:10

  Sztuka to wolność!!! i tak powinno zostać niezależnie w jaki sposób jest przedstawiana. Jeśli to uraża moje poglądy to po prostu nie idę i nie daje pożywki innym aby się nakręcali, bo to przynosi inny efekt od zamierzonego. Kiedyś Komuna chciała ograniczyć wolność słowa i wyszło jak wyszło...a teraz Pisiorki chcą zrobić to samo....jaki będzie efekt - ja już wiem, bowiem sztuka obroni się sama

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. typ #2970926 | 88.156.*.* 11 wrz 2020 10:36

   Polska chujem stoi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. typ #2970925 | 88.156.*.* 11 wrz 2020 10:36

   Polska chujem stoi.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)