Senat chce powrotu handlu w niedziele [SONDA]

2020-10-28 07:12:13(ost. akt: 2020-10-28 07:17:23)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czy sklepy będą ponownie zostaną otwarte w niedziele? Chce tego Senat. Ten pomysł popierają także przedsiębiorcy, widząc w tym szansę na rozładownie tłoku w sklepach, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa kupujących.
Wydawało się, że już nie ma odwrotu od zakazu handlu w niedziele, tymczasem za sprawą pandemii temat ponownie wraca. Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-9, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Projekt zakłada zniesienie zakazu handlu w niedziele w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Ponadto projekt gwarantuje pracownikom handlu co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w ciągu 4 tygodni.

Według autorów projektu w związku ze stale rosnąca liczba zachorowań na Covid-19 zasadne wydaje się wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele rozrzedziłaby liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszyła kolejki w dniach poprzedzających niedziele.

Powrotu handlu w niedzielę chcą też sami Polacy. Z majowego sondażu ARC Rynek i Opinia wynika, że 51 proc. biorących w nim udział Polaków twierdzi, że należałoby przywrócić handel w niedziele przynajmniej do końca roku. Przede wszystkim dlatego, że to pozwoli uniknąć zagęszczenia klientów w sobotę oraz będzie korzystne dla gospodarki.

Pomysł przywrócenia handlu w niedzielę popierają też przedsiębiorcy, widząc w tym szansę nie tylko na wsparcie handlu, gospodarki, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa klientów w sklepach w związku z coraz większą liczba zachorowań na COVOD-19.

— Ze względu na tłok w sklepach, których obecnie obserwujemy w sobotę, jest to racjonalne rozwiązanie i na pewno uzasadnione — mówi Marcin Burza, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. — Dzięki temu poprawiłoby się bezpieczeństwo klientów w sklepach i galeriach.

Podobnie uważa Karolina Raźniewska, dyrektorka biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych.
— W obecnej sytuacji, w której się znajdujemy, to dobry moment na zmianę przepisów i wprowadzenie, jeśli nie wszystkich, to przynajmniej dwóch handlowych niedziel w miesiącu — uważa. — Powinniśmy umożliwić przedsiębiorcom pracę w niedziele z poszanowaniem oczywiście prawa pracowników do dni wolnych.
Wczoraj do uchwały Senatu odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapytany na konferencji prasowej, czy brane jest pod uwagę zniesienie na jakiś czas zakazu handlu w niedziele, powiedział, że na razie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę.

W 2020 roku jest siedem niedziel handlowych, najbliższe będą 13 i 20 grudnia.

Andrzej Mielnicki

Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
Tak
67.73%
Nie
32.27%


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #2995554 | 83.5.*.* 28 paź 2020 14:54

  I po co te awantury? Widać że pisowcom o to chodzi żeby ludzi dzielić i wkurzać! A wystarczy zamiast przymusu czy zakazu ustalić że pracownik za pracę w niedzielę otrzymuje podwójne wynagrodzenie - wtedy by się okazało kto jest za a kto przeciw. Zresztą taki zapis był w dawnym Kodeksie Pracy... Że co? Że be bo komunistyczny? A kurde mol wymyślcie lepszy zamiast psuć wszystko!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. krzychor #2995374 | 46.29.*.* 28 paź 2020 12:07

  Za pracującymi niedzielami powinni się wypowiadać tylko i wyłącznie pracujący w handlu. Ten co ma wolną sobotę i niedzielę nie powinien się w ogóle wypowiadać - chyba że pragnie zrezygnować ze swojego przywileju. Dlaczego nie zrobi się głosowania (jawne) pod tytułem "Chce pracować w sobotę i w niedzielę. Ciekawe jaki procent byłby za tym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Natalia #2995266 | 188.146.*.* 28 paź 2020 09:59

   Jestem za niedzielami wolnymi od pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Dariusz #2995180 | 79.190.*.* 28 paź 2020 08:53

   Skoro Biedry pracują w tej chwili minimum do 23, to chyba lepiej pracować w niedzielę a w tygodniu krócej

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Realista #2995171 | 10.10.*.* 28 paź 2020 08:50

    Przez te lockdowny niedługo będzie taka bieda, że w sobotę będzie można zamknąć sklepy, a większość w dni powszednie do 18:00.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)