Szkoła to cenny dar, a nie ciężki obowiązek

2020-10-14 16:26:09(ost. akt: 2020-10-14 16:34:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dzień Nauczyciela to dobry powód, żeby nawet dziś w każdej szkole świętować, ale też choćby chwilę poświęcić na refleksję. Nad stanem polskiej szkoły, przyszłością uczniów i nauczycieli. A mnie zastanawia jeszcze jedno: dlaczego inni mogą, a my ciągle nie?
Rok temu porównałam szkołę polską do fińskiej. Wiadomo, że od tamtych realiów i problemów jesteśmy dziś lata świetlne, bo Covid przetasował dokładnie wszystko.

Porównując zatem dzisiejsze dwa szkolne światy, moją uwagę zwraca fakt, że w polskiej szkole uczniowie, z obawy przed eskalacją epidemii, wzywają do ograniczenia zajęć w szkołach i szykują strajk, którego głównym postulatem jest powrót do pracy zdalnej. Tymczasem Finlandia na początku pandemii koronawirusa ogłosiła stan wyjątkowy, zakazała spotkań ponad 10 osób i 18 marca zamknęła szkoły. Wyjątkiem były przedszkola oraz klasy 1-3 w szkołach podstawowych, aby zapewnić pracującym rodzicom dostęp do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zalecenie rządu było jednak takie, aby dzieci w miarę możliwości pozostawały w domach i uczyły się zdalnie.

Fińskie dzieci wróciły do szkół 14 maja, ale tylko na dwa tygodnie, bo wakacje w Finlandii rozpoczynają się na początku czerwca. Mimo to szkoły wznawiały działalność stopniowo, według wytycznych. Najważniejsze zalecenia nakazywały unikanie niepotrzebnych kontaktów fizyprawo do wygłaszania opinii o szkole polskiej mam z obu stron barykady. Po pierwsze, wciąż doskonale pamiętam swoje szkolne lata podstawówki i ogólniaka. Po drugie, jako studentka filologii angielskiej, ilekroć zgłaszałam się do szkoły z prośbą o przyjęcie na praktyki, łapano mnie jako anglistkę in spe, bo był początek lat dwutysięcznych, angielskiego uczyć chcieli się wszyscy, ale uczyć nie było komu. I co mi te doświadczenia dały? Jaka jest ta polska szkoła? Lepsza, niż była, gorsza od innych szkół europejskich? I co zrobić, żeby była (jeszcze) lepsza?

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (14 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nagroda 1950 zł #2985841 | 188.147.*.* 14 paź 2020 18:40

  Nagroda dla wyróżniających się nauczycieli z okazji dnia nauczyciela w Olsztynie wynosi ok 1950 zł !!!????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jaa #2985787 | 83.5.*.* 14 paź 2020 16:38

   1 wrzesnia jak dzieci smeca, ze znowu szkola, to co roku tlumacze, ze maja szczescie, ze moga sie uczyc, bo ich rowiesnicy w '39 nie mieli tyle szczescia i mogli tylko o nauce pomarzyc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz