Jak miasto pomagało przedsiębiorcom w czasie pandemii

2020-10-11 20:10:23(ost. akt: 2020-10-09 12:38:04)
Hotel Wileński został wystawiony na sprzedaż

Hotel Wileński został wystawiony na sprzedaż

Autor zdjęcia: fot. Stanisław Kryścinski

Sprawdzamy, jak Olsztyn pomagał w czasie lockdown’u miejscowemu biznesowi. Na czym ta pomoc polegała i czy miasto jest przygotowane na ewentualną powtórkę powrotu pandemii. Przedsiębiorcy często uważają, ze pomoc była zbyt nikła.
Od końca marca, kiedy zamknięto większość firm z branży restauracyjnej czy hotelowej po kina, teatry, stadiony i... fryzjerów włącznie - minęło pół roku. I choć obostrzenia systematycznie są zdejmowane, to wielu przedsiębiorców z Olsztyna zadaje sobie pytanie, czy w przypadku powtórki wiosennego scenariusza mogą liczyć na podobną pomoc. To też okazja, żeby sprawdzić, jak ta pomoc wyglądała w stolicy Warmii i Mazur.

— My nie dostaliśmy żadnej pomocy od miasta. Tak to wygląda. Jednak nie zostaliśmy sami w tej trudnej sytuacji. I to okazja, żeby podziękować właścicielowi nieruchomości, gdzie mamy dwa swoje lokale i przede wszystkim wiernym klientom, którzy nawet w najtrudniejszym momencie przychodzili coś zamówić, kupić jakiś voucher. To dzięki nim nadal istniejemy — mówi Patryk Marciniak, właściciel lokali Beretta Pub i VakeUp na Starym Mieście w Olsztynie.

Tyle szczęścia, co Patryk Marciniak nie miało wielu innych właścicieli lokali gastronomicznych, restauracji, pubów czy hoteli. Z mapy miasta zniknęły już i Staromiejska i Quźnia. Zniknął hotel Kur i Hotel Wileński. Znika najstarszy jubiler w mieście zlokalizowany niedaleko Wysokiej Bramy.

Ten zakład jubilerski był wizytówką Olsztyna.

Kuźnia została zamknięta już na początku epidemii.

W olsztyńskim ratuszu o pomocy dla przedsiębiorców nadal mówi się jednak w czasie teraźniejszym, a nie przeszłym. Wyraźnie podkreśla to rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz.
— Staramy się na tyle, na ile możemy, pomóc wszystkim przedsiębiorcom, ale sami również musimy się poruszać w granicach nie tylko naszych możliwości finansowych, ale i obowiązujących przepisów prawa — zaznacza.

Według informacji Marty Bartoszewicz, pomoc publiczna trafiła przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do ograniczenia działalności ze względu na wprowadzone obostrzenia związane ze stanem epidemii. Były jednak również sytuacje, kiedy miasto odmawiało przedsiębiorcom udzielenia pomocy.
— Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy z analiz wynika, że ci przedsiębiorcy finansowo nie odczuli skutków epidemii, bądź z innych powodów nie spełniają wymogów wynikających głównie z rozporządzeń przygotowanych na czas epidemii — wyjaśnia Marta Bartoszewicz.

Według zapewnień rzeczniczki, pomoc, jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy z tytułu Covid 19, jest „różnorodna i uzależniona od potrzeb, miejsca wykonywania działalności oraz rozmiaru strat z powodu pandemii”. Ale do ratusza wpływają wnioski zarówno od przedsiębiorców, którzy bardzo odczuli skutki pandemii, oraz od takich, którzy nie odnotowali spadku dochodów.

W Olsztynie od początku były otwarte targowiska przy ulicach Kolejowej, Wilczyńskiego i Grunwaldzkiej. W tym przypadku miasto jako okazaną przedsiębiorcom pomoc wskazuje brak opłaty targowej.
— Z uwagi na brak opłaty targowej przedsiębiorcy, którzy wystawiają tam swoje produkty, nie ponoszą żadnych kosztów. Nikomu nie odmówiliśmy pomocy. Pomimo tego, że bardzo wielu przedsiębiorców sprzedających na targowiskach nie jest związanych ze ZDZiT w Olsztynie żadnymi umowami — stwierdza Marta Bartoszewicz.

Zdaniem rzeczniczki ratusza, ZDZiT starał się zapewnić jak największe bezpieczeństwo zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Wylicza w tym kontekście bezpłatny dostęp do energii elektrycznej i wody.

Niedawno pisaliśmy o oczekiwaniach, które wobec z ratusza mieli przedsiębiorcy z branży restauracyjnej. Wielu z nich narzekało, że zwolnienia mogły być większe. Argumentowali koniecznością oszczędzania każdej złotówki tak, żeby móc dalej zatrudniać pracowników, a nie samemu stać za barem czy w kuchni.

Miasto argumentuje, że pomocą były nie tylko zwolnienia z opłat dzierżawnych czy najmu lokali, ale także specjalne regulacje przepisów.
— Rozumiejąc, w jak trudnej sytuacji znaleźli się restauratorzy w związku z wprowadzeniem stanu epidemii, ZDZiT dopuszczał wydanie zgody dla ograniczonej liczby konkretnych pojazdów obsługujących punkty gastronomiczne na dowożenie posiłków do klienta — przypomina Bartoszewicz. — Zezwolenie to miało na celu umożliwienie wjazdu i krótkotrwałe zatrzymanie się takich pojazdów przed restauracją w celu odbioru przygotowanych zamówień. O takie zezwolenie wystąpił do ZDZiT jeden podmiot ze Starego Miasta i otrzymał zgodę na wjazd samochodu „dowóz do klienta” — dodaje.

Stanisław KryścińskiTen zakład jubilerski był wizytówką Olsztyna

2

3
Quźnia została zamknięta już na początku epidemii
Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Miasto na dzień nauczyciela #2985843 | 188.147.*.* 14 paź 2020 18:42

  Nagroda dla wyróżniających się nauczycieli z okazji dnia nauczyciela w Olsztynie wynosi ok 1950 zł !!!????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kreskówka #2985071 | 95.49.*.* 13 paź 2020 12:33

  ~Ale ostrzegam pisaków, milczenie jest złotem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. wb #2984928 | 5.173.*.* 13 paź 2020 07:55

  Miasto pomaga przedsiębiorcom, zwłaszcza tym w centrum, powiększając strefę płatnego parkowania i wydłużając czas działania strefy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Złomiarz #2984585 | 188.147.*.* 12 paź 2020 13:42

  Miasto pomaga przedsiębiorcom już od dawna - tyle że tym "zaprzyjaźnionym" z ratuszem !

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja #2984454 | 79.188.*.* 12 paź 2020 11:02

  Jaka pomoc ??? Miasto nie chciało nawet obniżyć czynsze za dzierżawę lokali , twierdzili że ich nie stać bo zbierali na tramwaje. Teraz ich będzie stać jak nie będą mieli od kogo zbierać podatków

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)