Mapa poprowadzi przez górowskie lasy prosto do bunkrów

2020-10-08 11:35:19(ost. akt: 2020-10-08 11:39:47)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Górowo Iławeckie

Gratka dla miłośników historii. Górowskie nadleśnictwo przygotowało mapę obiektów należących do Trójkąta Lidzbarskiego, a znajdujących się na swoim terenie. Dzięki niej łatwiejsze będzie dotarcie do położonych w lasach bunkrów.
Mapa swoim zasięgiem obejmuje odcinek 31 km, na którym zlokalizowano i zinwentaryzowano 227 schronów oraz innych obiektów. Prace badawcze trwały od 2008 roku, a w ostatnim czasie prowadzone były też przed pracowników nadleśnictwa. Efektem jest opracowanie, które z pewnością zainteresuje miłośników historii.

Dzięki mapie łatwiejsze będzie dotarcie do położonych w lasach bunkrów, które stanowiły część Trójkąta Lidzbarskiego, czyli fortyfikacji obronnych Prus Wschodnich, wybudowanych w latach 20. i 30 XX wieku.

— Na naszej mapie zaznaczone są bunkry, ale liczba obiektów pozostałych po Trójkącie Lidzbarskim na terenie nadleśnictwa jest zdecydowanie większa. Oprócz schronów, są jeszcze łącznice telefoniczne, na które można się natknąć w lasach, a ich liczba jest trudna do ustalenia — mówi Waldemar Ostrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Cała linia umocnień Trójkąta Lidzbarskiego ma 175 km długości. Zaczyna się mniej więcej od Zalewu Wiślanego i biegnie na wschód. Część obiektów znajduje się dzisiaj na terenie obwodu kaliningradzkiego, ale większość jest po stronie polskiej. Przygotowana przez górowskie nadleśnictwo mapa jest już trzecią, która przedstawia położenie bunkrów. Wcześniej podobne opracowania przygotowały nadleśnictwa Zaporowo oraz Orneta.

— Patrząc na położenie terenów, to jakby pierwsza w kolejności jest mapa z Zaporowa, potem ornecka, a teraz nasza. Zostaje do opracowania jeszcze jedna. Obejmowałaby ona wschodnią część naszego nadleśnictwa oraz tereny Nadleśnictwa Bartoszyce — mówi Waldemar Ostrowski. — Kolejne inwentaryzacje musiałyby się odbywać już po stronie rosyjskiej, ale to pewnie byłaby problematyczna sprawa — dodaje.

Kilka lat temu na terenie Nadleśnictwa Orneta utworzona została ścieżka "Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego" (pisaliśmy o nim przy okazji jednej z naszych rowerowych wypraw). To miejsce, w którym samemu, bez przewodnika, można zwiedzać schrony. Pomagają w tym tablice informacyjne oraz strzałki oznaczające kierunek marszu. Na miejsce można dojechać samochodem, bo leśnicy przygotowali też parking.

Czy podobny teren można by przygotować w górowskich lasach?

Fot. Nadleśnictwo Górowo Iławeckie
— Takie wyeksponowane miejsce musiałoby mieć dobry dojazd, musiałoby być w miarę blisko oraz posiadać ciekawe, zachowane w dobrym stanie schrony. Teren naszego nadleśnictwa jest terenem trudnym i często trudno dostępnym, a jeśli już są miejsca z dostępem łatwiejszym, to obiekty są mocno uszkodzone — mówi nadleśniczy Ostrowski. — Niemniej na terenie leśnictwa Borki mamy miejsce, gdzie znajduje się zespół dobrze zachowanych schronów. Być może spróbujemy coś tam zrobić, udostępnić to miejsce w formie szlaku turystycznego, ale to temat na przyszłość — dodaje.

Mapę, której treści przetłumaczono także na język angielski, można otrzymać w siedzibie górowskiego nadleśnictwa. Na razie przygotowano tysiąc egzemplarzy.

— Zainteresowanie nią jest, więc jeśli nakład wyczerpie się, a środki finansowe nam pozwolą, to na pewno przygotujemy dodruk — zapewnia Waldemar Ostrowski.

kwk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radocha dla złomiarzy #2982469 | 37.30.*.* 8 paź 2020 17:07

  ......

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Warmiak #2982365 | 176.221.*.* 8 paź 2020 13:49

  Zróbcie mapy w formie elektronicznej, tak aby każdy mógł je pobrać na telefon czy tablet.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #2982358 | 82.145.*.* 8 paź 2020 13:44

  Suuuper!!! Nareszcie!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz