Kiedy głos Knapika pokona głos syntezatora?

2020-10-04 11:10:23(ost. akt: 2020-10-02 11:40:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Obojętny, sztuczny głos syntezatora mowy od lat towarzyszy podróżnym komunikacji miejskiej. Może czas pomyśleć nad zmianą i tchnięciem życia w komunikację miejską w Olsztynie.
Jak wiadomo, sieć tramwajowa w Olsztynie zostanie rozbudowana o połączenie Śródmieścia z Pieczewem. Za jego wykonanie będzie odpowiada firma ZUE SA z Krakowa. Realizacja projektu potrwa około 26 miesięcy. W związku z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej warto zwrócić uwagę na jakość świadczonych przez komunikację miejską usług, m.in. przyjemność podróżowania. Jednym z elementów sprawiających, że podróż może stać się przyjemniejsza, jest miły głos lektora informującego o kolejnych przystankach oraz czytającego dodatkowe komunikaty. Jednak Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie nie planuje zmiany syntezatora mowy na profesjonalnego lektora.

Bo tak jest bezpieczniej


Jak wyjaśnia Michał Koronowski, specjalista w zespole ds. Mediów i Promocji ZDZiT:
— System zapowiedzi głosowych wewnątrz autobusów i tramwajów został w pełni zautomatyzowany z wykorzystaniem syntezatora mowy, żeby umożliwić dyspozytorowi ZDZiT szybkie i sprawne generowanie komunikatów. Pozwala także na zdalne ich wysyłanie do wszystkich pojazdów za pośrednictwem aplikacji dyspozytorskiej. Ta funkcjonalność pozwala m.in. informować pasażerów o zdarzeniach losowych, niezaplanowanych, czyli o wprowadzeniu objazdu na wypadek kolizji czy tymczasowej zmianie trasy przejazdu.

Według ZDZiT głównym plusem syntezatora mowy jest możliwość dynamicznego wprowadzania zmian w komunikatach. Zarząd zauważa korzyści płynące z wykorzystania głosu profesjonalnego lektora, głównie ze względu na atrakcyjność rozwiązania, jednocześnie wskazując na problem braku nagrań odpowiednich komunikatów w przypadku współpracy z lektorem. Jednym z argumentem jest brak możliwości (…) uprzedniego przygotowania wszystkich możliwych komunikatów, które pasowałyby do różnorodnych sytuacji występujących w komunikacji miejskiej. Mieszanie komunikatów nagranych wcześniej przez lektora z dogranymi przez syntezator mowy, zdaniem Zarządu, dezorientowałoby użytkowników.
Jak informuje ZDZiT, skargi na poprawność działania syntezatora mowy to pojedyncze przypadki, a zgłoszenia ograniczały się najczęściej do kwestii głośności lub braku komunikatów.

Knapik, Fronczewski, Czubówna


„Żywy” lektor z pewnością pozytywnie wpłynąłby na komfort podróżowania i atrakcyjność komunikacji, lecz temat jego wprowadzenia w Olsztynie był poruszony tylko raz przy okazji awarii oprogramowania. Przez krótki czas — w czerwcu 2017 roku — można było usłyszeć głos zawodowego lektora Tomasza Knapika w autobusach linii 107, co okazało się miłą niespodzianką dla pasażerów. Przy okazji informacji o wspomnianym zdarzeniu w „Gazecie Olsztyńskiej” internauci mieli możliwość zaproponowania, kogo chcieliby usłyszeć w roli ewentualnego lektora w olsztyńskich autobusach i tramwajach. Sonda cieszyła się sporym zainteresowaniem, a szczególną popularność wśród głosujących zyskali: Tomasz Knapik, Piotr Fronczewski oraz Krystyna Czubówna.

Wizytówki komunikacji


Zawodowi lektorzy stają się wizytówkami komunikacji w swoich miastach. Warszawskie ZTM od lat wykorzystuje w tym celu głos Tomasza Knapika. Do ubiegłego roku znany dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch towarzyszył podróżnym na trasach w Łodzi. Z z jego usług zrezygnowano wyłącznie pod wpływem jego udziłu w wyborach parlamentarnych.

Lektorzy w komunikacji miejskiej stanowią dodatkową atrakcję turystyczną dla odwiedzających, w szczególności w postaci tzw. przystanków śpiewanych. Przykładem takich przystanków są „Arkady Capitol” we Wrocławiu, „Filharmonia” w Szczecinie oraz „Opera Bałtycka” w Gdańsku. W przypadku ostatniego z miast, pozostałe przystanki i komunikaty czyta syntezator mowy, jednak jak informuje portal trójmiasto.pl, trwają rozmowy na temat zmiany syntezatora mowy na lektora. Z tą inicjatywą wyszli sami użytkownicy komunikacji miejskiej, pisząc list z prośbą do dyrektora ZTM.

Innym przykładem wprowadzenia zmiany jednostki czytającej przystanki jest konkurs na lektora „Oddaj głos miastu”, który w 2016 roku rozstrzygnął, kto będzie czytał komunikaty w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej w Poznaniu. Spośród 195 nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa w oparciu o głosowanie internetowe zdecydowała o wygranej Piotra Kołaczkowskiego. Czyta przystanki w Poznaniu od 2017 roku.

Jak pokazują przykłady wspomnianych miast, funkcjonowanie zawodowego lektora o może przebiegać bezproblemowo. Oczywiście trudno przewidzieć działanie komunikacji miejskiej w każdej sytuacji, jednak przy planowanych działaniach zmian trasy można przeciwdziałać, nagrywając dodatkowe komunikaty wcześniej.

Bartłomiej KrysztofikCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oli@ #2981564 | 141.0.*.* 6 paź 2020 21:35

  Kononowicza dawac. Zanim dojedziesz... niczego nie bedzie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. jjiu #2980724 | 83.15.*.* 5 paź 2020 09:55

  Proponuję Gmocha :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dysko w Polo #2980637 | 5.173.*.* 5 paź 2020 05:10

  Zenek Martyniuk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. d. #2980627 | 95.160.*.* 5 paź 2020 01:00

  Maciej Gudomski czyta w metrze w Warszawie, świetnie się spisał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. kolo #2980622 | 46.186.*.* 4 paź 2020 23:44

  Krzynówek niech zapowiada

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)