Wyciąg nart wodnych do rozbiórki? Mają być konsultacje

2020-10-01 12:00:00 (ost. akt: 2020-10-01 15:28:52)

Autor zdjęcia: Gazeta Ostródzka/ŁL

Na czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Ostródy poinformował o tym, na co chce wydać 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. I zaprzeczył, że dąży do rozebrania wyciągu nart wodnych, ale bierze to pod uwagę.
Tematem konferencji było przedstawienie koncepcji na wykorzystanie funduszy pochodzących ze środków rządowych przyznanych Ostródzie w ramach tzw. „bonu inwestycyjnego”. Ostróda otrzymała 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. I środki te, zgodnie z intencją władz centralnych, powinny być przeznaczone na potrzebne mieszkańcom inwestycje, takich jak budowa żłobków, przedszkoli czy dróg, a także inne niezbędne lokalnie działania.

W ostródzkim urzędzie powstał pomysł, by środki te wykorzystać na modernizację obiektów nad Jeziorem Drwęckim i budowę parku wodnego. Jak poinformowano na dzisiejszej konferencji, plan zakłada kilka etapów. Pierwszy, to remont pomostów: przy wyciągu nart wodnych, przy plaży miejskiej, sędziowskiego, przejść przez ciągi wodne oraz głównego mola z altanką. Zwrócono też uwagę, że standardów nie trzyma przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i też wymaga modernizacji.

Projekt zakłada też rozebranie nieczynnego wyciągu nart wodnych. Infrastruktura ta jest obecnie niesprawna i nierentowna oraz - zdaniem pomysłodawców - nie budząca wielkiego zainteresowania, ograniczająca żeglarstwo w tej części jeziora i generująca wysokie koszty. Teraz dojdą jeszcze, wciąż nieoszacowane, koszty naprawy.

Co w zamian? Park wodny z torem przeszkód, który umożliwi rekreację dla najmłodszych i starszych mieszkańców i turystów, co będzie kontynuacją tego, co już jest na nabrzeżu i wydłuży sezon w południowej części jeziora. Wszystko razem, z likwidacją nieczynnego toru kajakowego, kosztować ma 3,8 mln złotych.

Zbigniew Michalak podkreślił, że najważniejsza i priorytetowa jest naprawa pomostów.
— Nasze pomosty są w opłakanym stanie, na ich remont i modernizację nie ma środków w budżecie miasta, stąd pomysł, by wykorzystać na ten cel środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych — mówił burmistrz Zbigniew Michalak. — Mamy możliwość i gwarancję, że pomosty do przyszłego roku będą wyremontowane i lato 2021 będzie bezpieczne dla mieszkańców i turystów.

Burmistrz odniósł się też, do zarzutu, że dąży do likwidacji wyciągu nart wodnych i forsuje pomysł parku wodnego, który do tej pory owiany był tajemnicą, nie był konsultowany ani z mieszkańcami, ani z samorządem (radni usłyszeli o tym na wtorkowej sesji - red.). Zapewnił, że do likwidacji wyciągu nie dąży, ale bierze taką ewentualność pod uwagę. Co zresztą zostało ujęte i oszacowane w przedstawionej podczas konferencji koncepcji.

Pozostaje jednak pytanie: czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Ostródy? Burmistrz zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie. Powinny się odbyć jak najszybciej, zanim zapadną decyzję o wydaniu środków. Może mieszkańcy wskażą ważniejsze inwestycje niezbędne w mieście, jak budowa rond, które usprawnią ruch w mieście, urządzenie nowego cmentarza, czy - jak postulują radni Koalicji Obywatelskiej - budowa centrum multimedialnego z kinem, biblioteką i salą widowiskowo-kinową. Czekamy więc na konsultacje.

O planach zagospodarowana tej części jeziora burmistrz poinformował na konferencji prasowej

O planach zagospodarowana tej części jeziora burmistrz poinformował na konferencji prasowej

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #3056929 | 217.153.*.* 2 lut 2021 12:10

  czy samorząd obojętnie czy PIS, czy inny radzi sobie w Ostródzie z zarządzaniem obiektów ? :), żaden wyciąg dla wakebordu nie będzie rentowny jak jest czynny tylko 2 miesiące !!!, ale jak komuś dłużej nie chce się pracować, cóż poradzić, to po co władowali tyle kasy, wystarczy wydłużyć pracę przynajmniej od maja do końca października (od piątku do niedzieli) i rentowność poprawi się, lub wydzierżawić zewn. firmie, ci będą lepiej zarządzać niż OSIR, poza tym czy koszt naprawy nie będzie niższy, niż zbudowanie czegoś nowego i potem remontowanie tego :), cóż mam nadzieję tylko iż rozbudują wake w Olsztynie :), bo tam gdzie samorządy i Państwo firmy nie dają rady, tam jakoś świetnie dają sobie radę prywatne firmy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiesio #2979350 | 88.199.*.* 1 paź 2020 21:52

  I żeby nie było niczego... Począwszy od wyciągu, poprzez fontannę i basen, do pomostów i stadionu. Jeśli już, to może być brud na ulicach...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. aha #2979283 | 89.228.*.* 1 paź 2020 19:51

  Radni najpierw płaczą, że pomosty nie są wyremontowane i że turyści niby omijają Ostródę. Jak Burmistrz chce wyremontować pomosty to płaczą, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. No tak, kino przecież ściągnie do nas turystów z całej Polski :) Jestem ciekawy jak będzie wyglądało nabrzeże po wybudowaniu kolejnego betonowego klocka i to niemałych rozmiarów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Americano #2979184 | 10.10.*.* 1 paź 2020 16:59

   Przy ul. Drweckiej stoi zapuszczony budynek po Banku Gdańskim, kto jest jego właścicielem? Może warto by było go odnowić i tam przenieść bibliotekę miejską i tam zrobić centrum multimedialne? Czy ktoś o tym pomyślał?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Pol #2979175 | 198.166.*.* 1 paź 2020 16:38

    wtym kraju wszystko doprowadza sie do ruiny nie ma dobrych gospodarzy jak nowe to jakos sie trzyma a pozniej jakos tam bedzie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD