Pożegnanie z izolatorium, wraca akademik

2020-10-01 18:10:18(ost. akt: 2020-10-01 13:37:43)
Akademik znów będzie akademikiem

Akademik znów będzie akademikiem

Autor zdjęcia: Alex Waleszczyński

Dziś, po dwóch miesiącach działania, akademik przy ulicy Żołnierskiej w Olsztynie, przekształcony tymczasowo w izolatorium, znów będzie pełnił swoją pierwotną funkcję.
Ostatnimi czasy mieszkańcy bloków stojących w pobliżu akademika przy ulicy Żołnierskiej w Olsztynie z zaniepokojeniem przyglądali się wchodzącym do budynku, odzianym w szczelne kombinezony ochronne grupom ludzi.
– Mieszkamy z mężem praktycznie naprzeciwko i nie raz widzieliśmy całe ekipy ubrane w skafandry – relacjonuje jedna z mieszkanek osiedla. – Zastanawialiśmy się, co się dzieje i dlaczego wchodzą do akademika. Czyżby wirus zbierał żniwo wśród studentów?

Pani Jadwiga, mieszkająca w sąsiedztwie, wypowiada się w podobnym tonie. Zamarła na wieść o tym, jaką funkcję pełnił budynek znajdujący się pod adresem Żołnierska 14B.
— To ja tu już z psem wychodziłam! Ale dlaczego my takich rzeczy nie wiemy? — dziwi się. — Najpierw dziki, które wciąż nas męczą, a teraz jeszcze to?

Przypomnijmy, na mocy umowy podpisanej pomiędzy fundacją Żak a Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie, jeszcze w lipcu, budynek akademika został czasowo przekształcony w izolatorium. Brak tabliczek informacyjnych na budynku bulwersował mieszkańców.
– Tabliczka dużo nie kosztuje — stwierdził pan Krzysztof. – Ja tych ludzi ubranych jak w telewizji widywałem tu wcześniej, ale byłem przekonany, że się jakiś student zaraził wraz z kolegami. Powinniśmy wiedzieć takie rzeczy.

Izolatoria to miejsca odosobnienia, w których przebywają osoby czekające na wynik testu na obecność wirusa Sars-CoV-2, lub chorzy z łagodnym przebiegiem choroby. Izolowani pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną, zakwaterowanie i posiłki. W izolatoriach mogą również przebywać osoby nie mogące odbywać kwarantanny w domu z uwagi na współlokatorów. W tego typu placówkach pobiera się również wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Jak informuje rzecznik szpitala dziecięcego Agnieszka Deoniziak – z końcem września wygasła umowa zawarta pomiędzy fundacją Żak, zarządcą budynku a Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym. Umowa nie zostanie również przedłużona.

Alex WaleszczyńskiCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2979498 | 83.5.*.* 2 paź 2020 09:20

  Epidemia coraz większa a oni zamykają zamiast nowe otwierać, niech mi KTOŚ WYJAŚNI DLACZEGO ? Zaraz będzie 5000 zakażonych ciężko chorych to na kwarantannach z milion!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. xD #2979293 | 88.156.*.* 1 paź 2020 20:11

  Jakby sąsiedzi się dowiedzieli, jakich mają fajnych sąsiadów, to by zbojkotowali ten interes :D Zresztą kto normalny z kundlem pcha się pod okna sąsiadów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dziadziulek #2979269 | 89.64.*.* 1 paź 2020 19:19

  Aha i potem w tym syfie studenci mają mieszkać i płacić kasę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)