Alkoholizm i bezdomność wizytówką Działdowa?

2020-10-04 13:15:00(ost. akt: 2020-10-04 13:15:03)

Autor zdjęcia: Spotted Działdowo - Nowe

Na jednym z profili na facebooku wstawiono zdjęcie, które przedstawia pijanego człowieka leżącego przy pomniku św. Katarzyny. Wywołało wzburzenie działdowian. Zdjęcie opublikowane na jednym z profili podpisano „wizytówka Działdowa”.
Widok pijanych ludzi w tym miejscu, w biały dzień już nie dziwi mieszkańców Działdowa. Mężczyźni i jedna kobieta zaczepiają ludzi prosząc, nierzadko agresywnie, o pieniądze. W komentarzach zarzucano służbom mundurowym, że nie reagują na przesiadujących tam pijanych ludzi.

Poprosiliśmy burmistrza Grzegorza Mrowińskiego o komentarz w tej sprawie.

— Straż miejska wielokrotnie reagowała na osoby bezdomne, spożywające alkohol. W czasie jednej z interwencji doszło do czynnej napaści na strażników miejskich. Napastnik został obezwładniony, przekazany policji i cisza. Podobno akt oskarżenia utknął w prokuraturze. Sprawca został wypuszczony na drugi dzień i czuje się bezkarny. Niestety, nie znam innych przypadków reakcji ze strony policji, która mam wrażenie robi wszystko, żeby nie widzieć podobnych sytuacji w czasie patrolu. Co więcej, zgłaszane przeze mnie osobiście na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa punkty znikają jako niepotwierdzone. Jako przykład podam tu sklep spożywczy przy rogu ul. Pocztowej i ul. Jagiełły. Ostentacyjnie spożywano alkohol i uprawiano żebraninę od wczesnych godzin rannych. Niestety, policji nie udało się tego potwierdzić. Natomiast gdyby mieszkaniec kamienicy przy ul. Jagiełły zamiast robić zdjęcia zadzwonił do straży miejskiej, na pewno podjęliby interwencję. Dodam tylko, że osoby bezdomne nie pracują, nie mają majątku i stałego miejsca zamieszkania. Jest im obojętne czy dostaną mandat 100 zł czy 500 zł. Dlatego strażnicy, a także pracownicy MOPS, rozmawiają z nimi i proponują pomoc. Tylko w tym miesiącu udało się przekonać 3 uzależnione bezdomne osoby (dwóch panów i jedną panią) do podjęcia leczenia w zamkniętym ośrodku, gdzie zostały przewiezione i umieszczone. To wielki sukces. Być może większy niż pozyskanie kolejnych milionów na kolejną ulicę – mówił burmistrz miasta Grzegorz Mrowiński.

O komentarz poprosiliśmy także działdowską policję.

"Informuję, że policja reaguje na każde zgłoszenie, również te dotyczące osób bezdomnych. W odniesieniu do treści komentarzy z przesłanych skanów, uprzejmie informujemy, co następuje:
1. „Czynna napaść na funkcjonariuszy Straży Miejskiej” - zdarzenie z 1 lipca bieżącego roku dotyczyło znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej dwóch funkcjonariuszy straży miejskiej. Przeprowadzone postępowanie przygotowawcze zostało zakończone 24 września skierowaniem aktu oskarżenia wobec ustalonego podejrzanego. Sprawa jest na etapie rozstrzygnięcia sądowego.
2. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) - przypominamy, że KMZB m.in. wskazuje zagrożenia dostrzeżone przez obywateli. Weryfikacja naniesionych na KMZB zagrożeń następuje poprzez zadaniowanie policjantów będących w służbie do sprawdzania w czasie służby i stwierdzenia, czy w danym miejscu wskazane zagrożenie zaistniało lub trwa, maksymalnie w ciągu pięciu dni od sporządzenia karty weryfikacji zagrożenia. Jeżeli w tym czasie naniesione na mapę zagrożenie (konkretne zagrożenie w określonym miejscu) nie występuje, nie zastano uczestników zdarzenia, zostaje ono - zgodnie z wytycznymi KMZB - oznaczone na mapie, jako niepotwierdzone. Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Osoba nanosząca zagrożenie może w każdej chwili sprawdzić, na jakim etapie znajduje się zgłoszenie („Nowe”, „Weryfikacja”, „Potwierdzone”, „Niepotwierdzone”).
3. Sposób reakcji policji na zakłócenia porządku publicznego - do podstawowych zadań policji należy dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny w rejonie pełnionej służby patrolowej. Policjanci reagują na wszelkie zgłaszane interwencje na numer alarmowy jednostki, jak również podejmują też interwencje wobec dostrzeżonych przez siebie w czasie służby naruszeń prawa. Czas reakcji na zgłoszenie uwarunkowany jest ilością otrzymanych zleceń interwencji, natomiast zawsze zgłoszenia na numer alarmowy spotykają się z reakcją policji. Poruszany w komentarzach problem bezdomności mieszkańców jest zjawiskiem złożonym i do jego rozwiązania wymagane jest współdziałanie wszystkich instytucji, które w swoich kompetencjach mają dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.
4. Przedstawiony w materiale zapis obrazujący leżącego mężczyznę przy pomniku, będzie przedmiotem czynności wyjaśniających. Jeżeli potwierdzony zostanie fakt naruszenia przepisów prawa, sprawca poniesie odpowiedzialność.".


Kahu


Obrazek w tresci

Na mapie zagrożeń, mimo zgłaszania punkty znikają

Obrazek w tresci


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wracam z obiadu #2981047 | 10.10.*.* 5 paź 2020 20:38

  Wracałem dziś z obiadu a naprzeciwko mnie idzie, kołysze się zaprawiony dżentelmen z widocznym problemem alkoholowym, skromnie ubrany ale spod kurtki widać niebieską bluzę z grafiką i napisem SUPERMEN. Takie życie ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Też staram się #2980738 | 10.10.*.* 5 paź 2020 10:40

  Też staram się pomagać alkoholikom / bezdomnym ale tylko rzeczowo (kanapki, zupa na wynos z baru, rzadziej coś z odzieży - ale zawsze nowe) nie finansowo by nie poszło na alkohol lub prochy. Hm, nigdy bezdomny czy alkoholik nie poprosił mnie o pieniądze na LEKI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. pacz #2980729 | 46.171.*.* 5 paź 2020 10:08

  To zwykła nadgorliwość zapracowanego urzędnika/urzędniczki Starostwa, który zrobił to zdjęcie. Ewidentnie zrobił je ktoś z balkonu lub okna na piętrze. Pytanie, czy to rzeczywiście z troski o wizerunek miasta...??? Może zamiast tego trzeba było zejść i zaproponować kanapkę ewentualnie coś do picia. Nie każdemu w życiu się udaje. Nie bronię Egona. Zdarza się, że poprosi mnie czasem o coś do jedzenia, nigdy nie odmawiam. Zastanów się jeden z drugim... Zaraz obudzą się "aktywiści" i "działacze" ze swoimi komentarzami...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Alkoholizm to choroba #2980583 | 10.10.*.* 4 paź 2020 20:36

   Alkoholizm to choroba i tak jak bezdomność jest zdarzeniem wtórnym gdy w życiu coś poszło źle czy bardzo źle. Alkoholik i bezdomny wystawiony jest na widok publiczny ze swoim losem a alkoholik - urzędnik chla w pracy, w pracy przymykają na to oko i nikt takiemu pijanemu urzędnikowi nie zrobi zdjęcia ... Szkoda gadać. Szalom

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ciasny Rysiek #2980552 | 82.47.*.* 4 paź 2020 19:04

   Więc na ch*I cały ten miejski monitoring założony kosztem milionów złotych?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)