Wracamy do tematu: „Stop LGBT” dyskryminuje? [ROZMOWA]

2020-09-29 19:14:33(ost. akt: 2020-09-30 07:35:21)
Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Marszu Równości w Olsztynie; członkini Zarządu Okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie

Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Marszu Równości w Olsztynie; członkini Zarządu Okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Na terenach kościelnych nie powinny być organizowane wydarzenia albo prowadzone zbiórki podpisów, które otwarcie atakują i dyskryminują ludzi — mówi o akcji „Stop LGBT” Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Marszu Równości w Olsztynie.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Konflikt: LGBT+ dzieli biskupów

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: LGBT to ludzie, a nie ideologia

LGBT to ludzie, a nie ideologia

— Inicjatorzy zbiórki podpisów pod projektem „Stop LGBT” chcą, by „konstytucyjna zasada ochrony rodziny była uwzględniona w praktyce przeprowadzania zgromadzeń publicznych”. Co to może oznaczać?
— Zbiórka podpisów pod projektem „Stop LGBT” jest kolejnym działaniem skierowanym przeciwko osobom LGBT+ w Polsce, ale również przeciwko osobom, które nie zgadzają się z narracją jego inicjatorki — Kai Godek — w której to ich znajomi i bliscy, przedstawiani są jako zdemoralizowane byty, z którymi trzeba walczyć dla obrony „normalności”. W stwierdzeniu „konstytucyjna zasada ochrony rodziny była uwzględniona w praktyce przeprowadzania zgromadzeń publicznych” widzę dwa główne zagrożenia dla demokratycznego społeczeństwa.

Po pierwsze wspomniany art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” i jest to artykuł, na który zawsze powołują się osoby, które nie chcą wprowadzenia związków małżeńskich osób tej samej płci w Polsce. Zupełnie pomijają one przy tym, że artykuł ten w żadnym fragmencie nie mówi o zakazie ich wprowadzenia. Po prostu małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny jest pod ochroną i opieką, a nie jest jedyną możliwością.

Dodatkowo niepokoi mnie fakt powoływania się na rodzinę, a na przykładzie np. Samorządowych Kart Praw Rodzin wiemy już, że rodzinę tą tworzą tylko i wyłącznie dwie osoby (kobieta i mężczyzna) po ślubie (cywilnym, ale przede wszystkim kościelnym) i z dziećmi. Wyklucza się przy tym niepełne rodziny (np. ojca samotnie wychowującego dzieci albo dwie osoby tworzące rodzinę bez zawartego ślubu).

Po drugie Konstytucja, Kodeks karny czy ustawy, np. Prawo o zgromadzeniach, regulują już przepisy dotyczące zgromadzeń publicznych i nie ma potrzeby tworzenia nowych projektów, szczególnie kiedy skierowane są przeciwko określonym grupom społecznym tak jak tutaj przeciwko osobom LGBT+. Jest to wręcz niedemokratyczne, ponieważ Konstytucja zakazuje dyskryminacji i mówi, że wszyscy wobec prawa jesteśmy równi...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (29 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. re #2979445 | 5.173.*.* 2 paź 2020 07:45

  członkini Zarządu Okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie, na miejscu tych niehetero to bym się zastanowił czy za tymi marszami, protestami nie stoi pociąganie za sznurki przez politykę. I czy nie są narzędziem "walki" a nie podmiotem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. to-ja #2978949 | 212.160.*.* 1 paź 2020 10:01

  W kościołach nie można dyskryminować lgbt, ale lgbp może dyskryminować Kościół. Zakłamane lewactwo...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. agatka #2978853 | 176.221.*.* 1 paź 2020 07:27

  Jeszcze niedawno mało kto informował o swoim stosunku do lgbt, gdyż mało kogo to interesowało. Dziś potrzebne marsze, by przekonać, tylko nie wiem do czego. Bądźcie sobie państwo kim chcecie, łącznie z tym plusem przy lgbt i zrozumcie że jeśli ja się nie zgadzam, to znaczy że się nie zgadzam, a nie nienawidzę

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. stara baba #2978837 | 83.21.*.* 1 paź 2020 07:00

  Marsze? Po co ta zadyma? Napiszcie sobie na czole,kim jesteście i chodźcie tak wszędzie,skoro tak lubicie się afiszować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. Nie jestem homofobem. #2978612 | 188.147.*.* 30 wrz 2020 16:58

  Fobia to strach. A ja się ich nie boję. Ja się nimi brzydzę!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)