Zdjęcia, dokumenty i pamiątki z Sybiru na wystawie w ZDZ

2020-10-03 12:00:00(ost. akt: 2020-10-02 10:46:42)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

W giżyckim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego można było zobaczyć wystawę „W czterdziestym nas Matko na Sybir zesłali” przygotowaną przez Giżyckie Archiwum Cyfrowe i koło Związku Sybiraków.
— Tematyka sybiracka jest ważnym fragmentem historii Narodu i Państwa Polskiego, choć można zauważyć, że w obecnym dyskursie historycznym została zdominowana przez nowe wątki — uważa Jan Sekta z Giżyckiego Archiwum Cyfrowego. — Nie powinno się wartościować wydarzeń i ich uczestników, a jedynie rzetelnie i w sposób maksymalnie proporcjonalny ukazywać współczesnym przeszłość, która powinna być lekcją dla przyszłości.

Uczniom Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Kopernika udział w wernisażu pozwolił na kontakt ze świadkiem wydarzeń historycznych oraz z dokumentami historycznymi. W codziennym funkcjonowaniu uczniowie nie mają zazwyczaj dostępu do oryginalnych świadectw przeszłości. Wystawa skanów dokumentów i zdjęć jest zatem ciekawym sposobem przekazu treści historycznych, stanowiąc uzupełnienie i rozwinięcie treści zawartych w programie nauczania.

— Tym bardziej, że prezentowano unikalne zdjęcia i dokumenty, m.in. z archiwum Lidii Pieczonko związane jej dziadkiem ppor. Zygmuntem Ocrasso, który został zamordowany w Katyniu, listy, wiersz i rysunki jej 13-letniej wtedy matki Ireny, którą po zamordowaniu ojca, zesłanej wraz z matką Olgą w 1940 r. do Kazachstanu — opisuje Jan Sekta. — Wykorzystano również archiwalia giżyckich Sybiraków, m.in. świadectwa szkolne z radzieckich szkół, zaświadczenia i książeczki pracy, zdjęcia ukazujące warunki w jakich żyli zesłańcy.

Wystawę dofinansował Urząd Miejski w Giżycku z grantów na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Podczas wernisażu przewodniczący koła Michał Jasudowicz wręczył odznaczenia nadane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. Srebrną Odznakę Honorową  Sybiraka otrzymali: Helena Urbanowicz-Król, Marian Juchniewicz, Czesław Sielewicz, mjr Andrzej Kluze i Jan Sekta. Odznakę Honorową Sybiraka przyznano Annie Trabszo i Krzysztofowi Łukaszewiczowi.

Fot. Arch. organizatora


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klik #2980176 | 10.10.*.* 3 paź 2020 13:36

    Aktualność sprzed 2 tygodni pismaki z gg jak zawsze na czasie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz