Piątka dla zwierząt wzburzyła wieś. Rolnicy pójdą z widłami na Warszawę?

2020-09-21 18:10:26 (ost. akt: 2020-09-21 11:58:38)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Po uchwaleniu przez Sejm noweli ustawy o ochronie zwierząt, na wsi zrobiło się gorąco. Niektórzy rolnicy czują się wyprowadzeni w pole przez PiS, a ustawę określają nożem wbitym w plecy polskiego rolnika. Dlatego zapowiadają protesty.
Wieś jest wzburzona. I to bardzo. — Kupuję dziś nowe widły! Będą stały przed moimi drzwiami! Jeżeli ktoś z animalsów przyjdzie do mnie jeszcze raz, to tymi widłami zostanie pogoniony — zapowiedziała była poseł Samoobrony Renata Beger.

Czy rolnicy pójdą z widłami na Warszawę? Widły to nie górnicze kilofy, ich siła rażenia jest dużo mniejsza, ale temperatura rolniczego gniewu jest wysoka, więc niczego nie można wykluczyć. Wieś poczuła się oszukana. Rolnicy, nawet jeżeli bezpośrednio "piątka dla zwierząt" ich nie dotyczy, boją się, że to tylko pierwszy krok w kierunku krępowania kolejnymi przepisami ich gospodarstw rolnych.

Uchwalona w piątek nowela ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, ale też ogranicza ubój rytualny jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Komisja rolnictwa, która obradowała w nocy z czwartku na piątek, usunęła z projektu PiS zakaz uboju rytualnego na potrzeby zewnętrzne, ale zapis ten ponownie znalazł się w w projekcie procedowanym w piątek w Sejmie. I został przegłosowany.

Od początku przeciwko ustawie byli ludowcy. — Wideł nie kupuję, ale jestem zbulwersowany tym, co się stało — mówi poseł Zbigniew Ziejewski z PSL. — Bo to jest tragedia dla polskiego rolnictwa. Jesteśmy za dobrostanem zwierząt, wszyscy zgadzamy się, że trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. To jest wymóg czasu. Ale nie można wyciszyć produkcji futrzarskiej w ciągu roku...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (21 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hal #2975861 | 77.114.*.* 23 wrz 2020 14:03

  Zgadzam się. Jacy rolnicy? Na normalnych rolników ta ustawa nie ma żadnego wpływu. Cała Europą zakazała hodowli zwierzat futerkowych to przenieśli się do nas.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rolnik #2975847 | 178.42.*.* 23 wrz 2020 13:07

   Jacy rolnicy? Rolnik ma krowy, byki, konie, świnie, kozy, kury, króliki a nie norki czy lisy to biznesmeni a nie rolnicy nie mylcie pojęć!!! I rolnicy nie wyjdą na ulicę z widłami tylko pracownicy biznesmenów wyjdą z widłami na ulicę. Oczywiście jak zwykle kota ogonem się odwraca aby winę na rząd zwalić porażka!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Im_Jurek #2975777 | 109.199.*.* 23 wrz 2020 10:21

    Zakaz hodowli zwierząt futerkowych nie zmniejszy ich produkcji, ani nie poprawi dobrostanu tych zwierząt, jedynie produkcja zostanie wyprowadzona poza Polskę, łącznie z kapitałem. Niestety organizacje pro zwierzęce działają bardzo powierzchownie, aby tylko uspokoić swoje sumienie, a szkodzą przez to i zwierzęta i wszystkim do okoła.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. a #2975625 | 5.184.*.* 22 wrz 2020 21:27

     Wieś razem z kościołem walczy z LGBT. A prawdziwym wrogiem są wegetarianie i weganie. To Oni stoją za tymi ustawami.

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. Ragnar #2975600 | 37.248.*.* 22 wrz 2020 20:22

     Dobrze wiedzieliście na kogo głosujcie i kogo wybieracie. Teraz możecie spojrzeć w lustro i sobie pogratulować hahahaha śmieszni jesteście.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (26)