Quantcast

Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Baseny w Olsztynie. Za mało, za dużo, a może w sam raz? [KOMENTARZE]

2020-09-18 12:13:16 (ost. akt: 2020-09-18 12:23:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przed tygodniem napisaliśmy: „Basen przy ul. Głowackiego ma iść pod młotek (...) obiekt ma już swoje lata, a na jego remont nie ma pieniędzy. I to dużych pieniędzy. A te, jak wiadomo, są bardzo potrzebne na wkład własny, bo trzeba zmodernizować zdewastowaną Urania”. I poprosiliśmy czytelników o opinie. Oto one...

Zobacz także: Baseny w Olsztynie. Jest ich za dużo, za mało, czy w sam raz? Baseny w Olsztynie. Jest ich za dużo, za mało, czy w sam raz? Basen przy ul. Głowackiego ma iść pod młotek, ale — jak to mówią — nie szkoda róż, gdy płonie las. Tym bardziej że obiekt ma już swoje lata, a na jego...
Zobacz także: Basen idzie pod młotek. Koalicja jest na tak, opozycja na nie Basen idzie pod młotek. Koalicja jest na tak, opozycja na nie Trwają przygotowania do rozpisania przetargu na sprzedaż działki przy ul. Głowackiego, na której stoją basen i hala sportowa. To sposób na dodatkowe pieniądze...
rodzic: Przez tę chorą politykę ginie sport pływacki w Olsztynie. Dzieci z klas pływackich SP 10 i SP 2 spędzają 11 godzin poza domem. Kto z dorosłych by to wytrzymał. Wstają o 5 rano wracają do domu o 18. Kiedy mają się uczyć?. SP 2 musi jeździć na treningi na Mariańską do SP 10. Gdzie tu logika, gdzie dyrekcja szkoły, gdzie kurator.

ANN: Gdyby faktycznie było za mało basenów, to wolny rynek uzupełniłby lukę. Z tego co wiem, to nawet w obecnych basenach — poza basenem uniwersyteckim i Aquasferą — zainteresowanie jest znikome. Na Mariańskiej z tego powodu przesunięto godziny otwarcia, a basen na Głowackiego podobnie słabo. Jedyne, co szkoda, to hali.

olsztyn kaput: Po pierwsze, który basen w Olsztynie — poza Głowackiego — ma 3,5 m i może uczyć podstaw nurkowania? Po drugie, gdzie jeszcze są poza Głowackiego zespoły publicznych sal sportowych? Po trzecie wreszcie, z wpisów widać, jak ludzie „popierają” niszczycielskie koncepcje prezydenta miasta. Czy w Olsztynie nie ma jakichś miejskich organizacji, które by go przywołały do porządku ? Petycje, demonstracje, przyjście w 500 osób na Radę Miasta itd. Wszystko dozwolone prawem.

agatka: Jeszcze sprzedać planetarium, wykosić Las Miejski, zasypać jeziora. A i zmusić ludzi, by za duże pieniądze wynajmowali pustostany biurowe.

Gato: Ten basen to nie tylko basen, ale również kawał historii Olsztyna. Np. mój ojciec, student WSR, i cała Skorpena tam uczyli się nurkować i do dzisiaj to wspominają. A likwiadacja to tak samo jak likwidacja wspaniałego kina KOPERNIK! Ale wtedy podobnie zwyciężyła kasa.

Piotrek: Nawet nie chodzi o liczbę, ale to są zwykłe baseny, z niewielką powierzchnią, która nie pomieści zbyt wielu osób. Basen uniwersytecki wynajmuje swoje tory szkółkom pływackim, w wyniku czego zwykli ludzie nie mają tam w zasadzie wstępu, bo warunki do pływania są opłakane. Aquasfera podobnie. Miasto wojewódzkie powinno mieć aquapark. Tylko nasz region jest zacofany pod tym względem.

asd: BSENÓW W OLSZTYNIE JEST ZA MAŁO!!! Chodzę na basen 2 razy w tygodniu i zawsze jest to samo — tory zajęte, zostają 2, na których kotłuje się po 6 osób. DRAMAT!!! Dodatkowo na basenie UWM ciągle brakuje mydła pod prysznicami — po 18 nie ma go praktycznie nigdy. Jacuzzi tezż nie są do końca sprawne — tylko w jednym działają wszystkie programy.

Gato: Ostrzegam: sprzedaż basenu i sali sportowej zgłoszę w imieniu mieszkańców do prokuratury z doniesieniem o przestępstwie i będę o tym przypominała przy najbliższych wyborach!

Dariusz: Nie ma na remont basenu, ale za to była jak zwykle zresztą kasa w błoto na Stomil.
głosowaliście na nich: Olsztyniacy głosowali na te władze, a te robią wszytko odwrotnie, niż chcą tgo mieszkańcy. Głosujcie wreszcie świadomie, a beędzie w Olsztynie inaczej — lepiej
Za mało!!!: Basenów w Olsztynie jest za mało, szczególnie brakuje ich na Jarotach i Nagórkach. Gdzie dzieci maja się uczyć pływać?

pływak: Obecnie w Aquasferze jest 20 torów po 25 m, z czego rano mieszkańcy mają dostęp do 3, bo resztę zajmują szkółki i kluby. Na razie jest względny komfort, ale jak ludzie wrócą na pływalnie, to będzie jak na początku roku — 3 tory i 10 osób na każdym, z czego większość się unosi, a nie pływa, i utrudnia pływanie innym. Basen UWM nie jest alternatywą, bo otwierają go dopiero o 6:30, a po południu wielokrotnie przytrafiła mi się sytuacja, że po przyjeździe okazywało się, że nie ma dostępnych torów lub nie wpuszczają ludzi na basen, bo niby jest komplet, a niecka prawie pusta. Basen na Jarotach to jest bardzo dobry pomysł.

Mari: Dawno temu doszłam do wniosku, że w NAJWIĘKSZEJ SYPIALNI OLSZTYNA, czyli Pieczewo i Jaroty — BRAKUJE PŁYWALNI!!! A dojazd autobusami do istniejących pływalni nie jest prosty ! Nie popieram likwidacji kultowej pływalni przy ul. Głowackiego i wnioskuję o budowę pływalni na Pieczewie. Jeśli chcemy mieć zdrowe społeczeństwo (a ono nam się starzeje), to stawiajmy na sport i rekreację!

olsztynianka: To skandal, żeby likwidować naukę pływania dla drugoklasistów. To skandal, żeby likwidować klasy pływackie w SP 2 i SP 10. Nie ma z czego później tworzyć klas sportowych w średniej szkole. Zginie sport pływacki w Olsztynie. O tym jednak się nie pisze i nie mówi. Zaściankowy Olsztyn, ale za to z tramwajami...

mm: Nie chodzę na żadną pływalnię. Nie umiem pływać. Ponad 25 lat temu na studiach mieliśmy obowiązkowy basen i tam na Głowackiego dla nieumiejących pływać była nauka pływania. Uważam jednak, że ten basen powinien zostać i dalej pełnić swoje funkcje. Toż to symbol Olsztyna! Pierwszy basen w mieście. Niech ci, co potrafią pływać, nadal mają dalej ten basen!

as: A ja się pytam, dlaczego zabrali basen dla drugoklasistów? Kiedyś obowiązkowo dzieci uczyły się pływać, bo jest to bardzo przydatne. W zamian za to dali im darmowe autobusy. Po jaki grom? Może jakieś 5 proc. z nich korzysta...

Jarek: Basen na Głowackiego ma wielki potencjał — 3,5 m głębokości. Aż się prosi, żeby szkółki nurkowe prowadziły tam szkolenia.

Zdzis: Basenów jest stanowczo za mało. To prawda z tymi rezerwacjami — żeby jechać na basen trzeba najpierw sprawdzić, czy jest po co jechać. No i z pozbywaniem się gruntów w centrum to też prawda. Kolejne bloki powstaną? I to jest rozwój miasta?

byli pływacy: A wy z PiS zamiast — nam się nie podoba — to lepiej bierzcie się za referendum ws. odwołania nieudacznika! Inaczej następne wybory w Olsztynie przegracie z kretesem. A co do meritum. Jakie 5 basenów? Przecież Mariańska to fuszerka, non stop zamknięta, pewnie za 5 lat decyzją WINB zamkną to na zawsze. Basen OSW piszecie? ON za 4-5 lat na 10 proc. podzieli los hali sportowej i boiska tej uczelni, już wyburzonych i zastawionych blokami. Popatrzcie sobie na mapę Google, co tam teraz jest. Czyli jak ludzie Nieudacznika zniszczą obiekty na Głowackeigo to za 5 lat pozostaną DWA baseny w Olsztynie! Na 200 tys ludzi, bo i okolica przyjeżdża. Znów będzie 120 proc. obłożenia. A gdy dalej będzie postępować zanieczyszczenie jezior: Krzywego i Żbika, to już z pływaniem będzie dramat totalny. Tego chciecie?!
PS Poza pływaniem jest zespół sal sportowych ,gdzie kiedyś trenował z tuzin dyscyplin. Rozwalenie tego to nóż wbity w olsztyński sport. Zwłaszcza dzieci i młodzieży.
mieszkanka: A może sprzedać działkę z Uranią, a pieniądze przeznaczyć na remont basenu na Głowackiego?
Wioletta Rutkowska: Bez przesady, nie samymi basenami człowiek żyje.Oby te, co zostaną, zarobiły na siebie. A nowa, reprezentacyjna hala jest potrzebna. Urania, tak jak i ta pływalnia, od dawna już odstrasza, zamiast przyciągać ludzi.

Dik: To miasto potrzebuje gospodarza i to pilnie. Superobiekt, który potrzebuje modernizacji, mógłby służyć długie lata, nie przynosząc deficytu.
Iwona Śdeska: Brak było dobrego zarządcy. Taki obiekt w takim miejscu i aż tak zrujnowany. Myślę, że była to celowa polityka miasta...

Bartek Pozortski: Żeby tam jeszcze dziki mogły pływać i miały oddzielny tor i szatnie, to spoko, a tak to...

Ewa Budzianowska: Basenów w Olsztynie jest ZA DUŻO!!!

Alek Pie: Teren od Centaurusa do ul. Żołnierskiej będzie sprzedany właścicielom tegoż. Zakład?

Józef Grzegorz Romaniuk: Teraz wiadomo, dlaczego usunięto z tego obiektu wiele lat temu siłownię — bo dużo osób chodziło. To był cały kompleks: najgłębszy basen w Olsztynie, mały basen do nauki dla dzieci, sauny, centralne miejsce w Olsztynie, gdzie każdy mieszkaniec mógł zajść.

László Grabiec: Czytam i nie wierzę. Według autora jednej z opinii dzisiejsi 50-latkowie nie potrafią pływać, ponieważ był jeden basen w województwie? Otóż nie jest to prawda — baseny były, a że nie były dostępne dla zwykłego zjadacza chleba, to inna bajka. Żeby nie być gołosłownym: ośrodek Łańsk, ośrodek Kormoran) baseny mają żeby nie być gołosłownym ośrodek Łańsk, ośrodek Kormoran (półwysep LALKA) baseny mają, nie za duże, ale zawsze... Otóż mieszkańcy Olsztyna uczyli się pływać w jeziorach i potrafią to robić całkiem nieźle w porównaniu z innymi regionami Polski, gdzie baseny były i są. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: liczba jezior na Warmii i Mazurach.
Przykre jest to, że jesteśmy regionem rolniczo-turystycznym i nie potrafimy zrobić z tego atutu Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego. Nastawić się na produkcję, przetwarzając płody rolne, i na turystykę. Za miedzą mamy największy kraj świata i nic w tym kierunku nie robimy. Można wykorzystać ten potencjał jaki daje nam bliskość sąsiedztwa blisko 500 tys. Kaliningradu.- do którego mamy bliżej niż do Białegostoku, Warszawy, Torunia, Gdańska.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BETONOWY OLSZTYN #2974049 | 31.60.*.* 18 wrz 2020 16:54

  Miasto wyprzedaje cenny majątek: basen, teren nad samym jeziorem Krzywym w Gutkowie pod budowę bloków o co chodzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 233 #2974013 | 88.156.*.* 18 wrz 2020 16:08

  Zgadzam się z opiniami o konieczności pozostawienia basenu. A może go wydzierżawić, przekazać z koniecznością utrzymania obiektu a naokoło niech robią co chcą. Może wpisać jako zabytek, wtedy go nie rusza? Dzieciaki z sp2 z klas pływackich nie mają gdzie trenować. Tułają się po mieście od basenu do basenu. Dlaczego nikt o nich nie pomyśli? Przecież wynajmowanie autokarów też kosztuje niemało. Wystarczy skromny remont tego basenu - szczególnie szatni. Postawienie kilku kabin do przebierania się i od razu by frekwencja mocno skoczyła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jaa #2973946 | 217.99.*.* 18 wrz 2020 13:59

  Dla klienta za malo, dla przedsiebiorcow juz niekoniecznie. Klient chce wolny tor, wiecej miejsca, ale dla przedsiębiorcy im wiekszy tlok, tym lepszy zarobek. Klient raz przyjdzie a raz mie, a utrzymac basen trzeba i to za niemale pieniadze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Censoe #2973931 | 5.184.*.* 18 wrz 2020 13:12

  Widzę, że artykuł powrócił jak bumerang z pousuwanymi komentarzami. Serio prawda tak boli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Sygnalista #2973919 | 31.60.*.* 18 wrz 2020 12:46

  Kiedyś Olsztyn pływaniem słynął Pamiętam Mariusza Gabca( lo2). Piękne czasy były teraz tylko komercja jak coś na siebie nie zarabia to zniszczyć, sprzedać. Uczennice i uczniowie szkół z Zatorza w ramach lekcji wf chodzą dookoła fontanny większej parku Jakubowego. Co robią gdy nie dopisze pogoda?? Także skazujemy własne dzieci na amerykański wzór zapasionych, schorowanych jadłożercow

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)