Fala protestów przeciw inwestycjom w Olsztynie

2020-09-18 10:22:14(ost. akt: 2020-09-18 12:24:20)
Budowa osiedla w Redykajnach przy ul. Poziomkowej

Budowa osiedla w Redykajnach przy ul. Poziomkowej

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy Olsztyna protestują przeciwko kilku inwestycjom mieszkaniowym. Do Redykajn dołączyło właśnie Gutkowo. Niedawno pisaliśmy też o jeziorze Ukiel i grodzeniu jeziora pod budowę. Dlaczego mieszkańcy nie zgadzają się na inwestycje na osiedlach?
Napisał do nas mieszkaniec Gutkowa. Miasto chce bowiem sprzedać działkę między jeziorami Tyrsko i Krzywe. Jak twierdzi — pod budowę bloków trzypiętrowych z czwartym piętrem na poddaszu.

„Łącznie ma powstać około 850 mieszkań nad Jeziorem Krzywym. Mieszkańcy dzielnicy Gutkowo sprzeciwiają się tej wizji miasta. Jest to teren na dużym wzniesieniu o bardzo dużych walorach krajobrazowych. W studium obowiązującym na dzień dzisiejszy teren ten jest przeznaczony na teren usług sportu i rekreacji. Zamówiona przez miasto analiza jest dla nas niezrozumiała i według nas nastawiona na jak największy zysk ze sprzedaży działek. Miasto błyskawicznie wykonało plan podziału i za wszelką cenę zamierza sprzedać ten cenny miejski teren, nie uwzględniając naszych argumentów. Jest to miejsce gdzie znajduje się osiedle domów jednorodzinnych w bezpośrednim sąsiedztwie jezior i według nas ta działka powinna zostać przeznaczona pod zabudowę niską: zabudowa szeregowa, bliźniacza, domy jednorodzinne. O wszystkim dowiedzieliśmy się przypadkowo. Zebraliśmy 100 podpisów i złożyliśmy do miasta nasz sprzeciw. Uważamy, że miasto zabrnęło za daleko, przestało liczyć się ze zdaniem mieszkańców, przy planowaniu nie bierze pod aspektów przyrodniczych i infrastrukturalnych, przy sprzedaży działki nastawione jest na jak największy na zysk”.

Dlaczego sprzeciw?

— Studium nie uwzględnia innej zabudowy niż sport, turystyka. Miasto zmienia to studium. W ubiegłym tygodniu odbyła się wideokonferencja z przedstawicielami ratusza i zastosowano tam, według mnie, chwyty poniżej pasa — mówi nam jeden z mieszkańców. — Miasto stwierdziło na przykład, że — kupując tutaj domy — powinniśmy się spodziewać takiej inwestycji. Studium mówiło przecież o czymś kompletnie innym. Na dodatek to teren przy jeziorze. Nikt się nie spodziewał, że miasto wpadnie na taki pomysł. Była wielka afera, gdy przy plaży miejskiej zaczęła się budowa apartamentowca na trzy kondygnacje. A tutaj jest cisza.

O sprawie mieszkańcy mieli się dowiedzieć przypadkiem.
— Zebraliśmy sto podpisów i wysłaliśmy wszystko do ratusza. Wtedy miasto przyznało się, że faktycznie chce sprzedać te działki — wyjaśnia nam mieszkaniec osiedla. — Dostaliśmy podział terenu. Nie ma tutaj planu zagospodarowania przestrzennego. I nic dziwnego, bo wtedy tak łatwo się nie sprzedało. Budynek ma stanąć na wzniesieniu i to jeszcze z czterema kondygnacjami. Powstanie kilkaset mieszkań, a kilka lat wcześniej miasto sprzedało na ulicy Kanarkowej połowę działki przeznaczonej na przedszkole. To obrazuje sposób myślenia miasta. W Gutkowie nie ma praktycznie przedszkoli. Ze szkołą jest jeszcze gorzej. Miasto twierdzi, że ludzie będą wozić dzieci do SP 14. Jakim cudem, skoro rejonem będzie SP 19? Miasto ma na wszystko odpowiedź, nie da się dyskutować.

Redykajny też protestują

Protesty w Gutkowie to jednak trochę inna sprawa niż w Redykajnach. Warto podkreślić, że w tym drugim przypadku mówimy o inwestycji całkowicie prywatnej — działki nie sprzedawało miasto. W Redykajnach powstaje osiedle 40 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy osiedla wystąpili do ratusza o wstrzymanie budowy i przeprowadzenie postępowania administracyjnego dotyczącego m.in. pozwolenia na budowę. Podobnie jak w przypadku Gutkowa o inwestycji mieli się dowiedzieć przypadkiem. Mowa o działce w pobliżu ulicy Poziomkowej, gdzie droga nie ma nawet chodnika. Pod koniec sierpnia do prezydenta wpłynęło pismo, w którym mieszkańcy podkreślają, że zostali pominięci, jako strona.

W spotkaniu z inwestorem i przedstawicielem ZDZiT brał udział Jan Piekarski, przewodniczący rady osiedla Redykajny.

— Głównym czynnikiem jest to, że ruch samochodów ciężarowych ma się odbywać ulicą Poziomkową. Została zbudowana w połowie w wyniku inicjatywy społecznej, gdzie ludzie się do niej dokładali. Jest wąska i na pewno się zniszczy — przekonuje. — Inwestor zobowiązał się do napraw, ale na spotkaniu sugerowałem od razu, że powinien dążyć do tego, żeby ruch odbywał się przez ulicę Hozjusza, przy Laurentiusie. Myślę, że to mocno ułatwiłoby sprawę. Tym bardziej że to mogłoby pomóc w kwestii sanitarnej. Bo inaczej na ul. Poziomkowej trzeba będzie kopać studnie itd. — zauważa Jan Piekarski. — Trzeba się jakoś dogadać. Poza drogą jest w zasadzie jeszcze jeden zarzut. Nikt z mieszkańców nie dostał informacji o planowanej inwestycji. Nie mówię, że inwestor miał pytać o pozwolenie, ale zabrakło tej informacji. Rozumiem mieszkańców, bo zostanie zniszczona droga, do której dopłacali. Teraz powstanie tam 40 domów, ale później może ich powstać więcej. Wszystko przez przepisy o dobrosąsiedztwie, bo nie ma tutaj planu zagospodarowania przestrzennego. Brak jego ustanowienia był błędem — podkreśla Jan Piekarski.
Nie można mieć zatem zarzutów do inwestora, bo wszystko odbywa się zgodnie z przepisami.

Miasto komentuje

— Na ul. Poziomkowej faktycznie zostało wydane pozwolenie na budowę domków szeregowych i bliźniaków — przyznaje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — Co do Gutkowa, to na początku września odbyła się wideokonferencja przedstawicieli ratusza i jednostek podległych z mieszkańcami osiedla Gutkowo. Podczas spotkania urzędnicy odpowiadali na wszystkie pytania i wątpliwości mieszkańców — podkreśla.
I dodaje: — Mieszkańcy sprzeciwiają się zabudowie wielorodzinnej, bo nie chcą, by sąsiadowała ona z ich domami. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, zapewniliśmy, że planowana zabudowa wielorodzinna będzie odsunięta od ich domów o 25 metrów. Na tym terenie powstaną m.in. kolejne domy jednorodzinne — wyjaśnia. — Bo cały teren, który sprzedajemy będzie przeznaczony właśnie pod zabudowę wielorodzinną, ale także jednorodzinną. W pierwszej kolejności sprzedamy ziemię deweloperom zainteresowanym budową bloków, a później dopiero pod zabudowę jednorodzinną. Dzięki temu osoby zainteresowane kupnem mniejszej działki będą mogły zdecydować się na taką transakcję, mając pełną świadomość sąsiedztwa zabudowy wielorodzinnej.

Co ciekawe, ratusz nie potwierdza informacji przesłanych nam przez mieszkańców Gutkowa, bo... — Planowana wysokość zabudowy wielorodzinnej to 3 kondygnacje, a przewidywana liczba lokali to 750 mieszkań — informuje rzeczniczka ratusza.

Z inwestorem niestety nie udało nam się skontaktować. Do tematu wrócimy.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AntyBETON #2989611 | 37.248.*.* 21 paź 2020 18:07

  Grzymowicz won.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bv #2978542 | 82.177.*.* 30 wrz 2020 15:10

  A co z Nowobałtycką?? Pytam, bo ulica Bałtycka na pewno nie wytrzyma takiego natężenia ruchu, jaki zapanuje po zbudowaniu tych bloków. Nie mam nic przeciwko budowie bloków, ale nie chciałbym spędzać w korku połowy dnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. SKANDAL #2974868 | 82.139.*.* 20 wrz 2020 22:59

  Niby w oficjalnych statystykach z roku na rok ubywa zameldowanych mieszkańców, a w tym samym czasie powstają nowe domy i bloki jak grzyby po deszczu, więc o co tu chodzi? Ci ludzie mieszkają tu na czarno czy jak?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Beata #2974796 | 31.60.*.* 20 wrz 2020 20:06

  Dramat, Grzymowicz to najgorszy prezydent w historii - nie liczy się z nikim!!! Panie Grzymowicz proszę na Brzezinach postawić sobie bloki!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Lach #2974572 | 31.60.*.* 20 wrz 2020 07:37

  AM nadzieję że ktoś się wreszcie zajmie tą mafią w urzędzie miasta w Olsztynie i jej powiązań z tzw "biznesem"

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)