Wracamy do tematu: Skatepark na Jarotach planują na grudzień

2020-09-12 12:10:23 (ost. akt: 2020-09-11 11:50:12)

Autor zdjęcia: pixabay

Rusza budowa skateparku na Jarotach. Zbuduje go elbląska firma Bullait na nieużytkowanym asfaltowym boisku przy SP 34 przy ulicy Herdera. W czwartek prezydent podpisał umowę na realizację inwestycji.
Olsztyńscy deskorolkowcy zakończyli sezon deskorolkowy zawodami, które odbyły się w skateparku CRS Ukiel Bowl. Robili to w dobrych nastrojach, bo było już wiadomo, że miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skateparku na Jarotach. Przypomnijmy, to jeden ze zwycięskich projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Elbląska firma Bullait zbuduje go za prawie 300 tys. zł i daje gwarancję jakości na 7 lat. Co ciekawe, ta gwarancja jest krótsza dla elementów nośnych (3 lata dla konstrukcji drewnianych, sklejki oraz stali galwanizowanej) i rok na powierzchnię pod względem ścieralności (sklejkę).

Firma Bullait zobowiązała się do wykonania nawierzchni w postaci nadlewy betonowej na starej nawierzchni asfaltowej boiska. Z podpisanej na początku września umowy dowiadujemy się, że skatepark będzie się składał z trzech różnych elementów modułowych: Minirampy z Bank Ramp + Bank Ramp 45 st, Grindbox’a nr I oraz Quarter Pipe’a, które opisane są w umowie jako „gotowe elementy wyposażenia przeznaczone dla osób jeżdżących na deskorolkach, rolkach, BMX oraz hulajnogach”. Grindbox i Quater Pipe są elementami stanowiącymi opcje dodatkowe, które są wliczone w ostateczną cenę obiektu.

Skatepark zostanie postawiony według lekko okrojonego, bo zmniejszonego o cztery przeszkody, projektu architekta Andrzeja Płekczana. To pierwszy etap budowy. W przyszłości istnieje możliwość rozbudowy skateparku o dodatkowe przeszkody.

Firma z Elbląga w sumie do tej pory zbudowała pięć skateparków, z czego 4 to obiekty o konstrukcji betonowej i jeden wykonany z elementów modułowych. Tak ma być też zbudowany skatepark na Jarotach.

Z przetargu odpadła firma Techramps z Krakowa, która wykonała ponad 400 skateparków w Polsce i na świecie, m.in. w Różnowie, Dobrym Mieście, Nidzicy oraz Szczytnie. Oferta krakowian była jednak wyższa grubo ponad 33 tys. zł, a gwarancja o rok krótsza.

Skatepark w Różnowie jest doceniany przez miłośników sportów ekstremalnych z Olsztyna i okolic. Wielu skaterów oczekuje, że skatepark na Jarotach będzie równie przyjemny w użytkowaniu co obiekt w gminie Dywity.
— To mój ulubiony skatepark — ocenia Szymon, skater z Redykajn.

Zapytani o firmę Bullait, skaterzy odpowiedzieli, że pierwszy raz o niej słyszą. Na dodatek liczyli na trochę większy obiekt, z większa liczbą przeszkód.
— Ten projekt mnie rozbawił — mówi Jakub, skater z osiedla Dajtki. — Tam będą dwa murki na krzyż z boxem.

Pierwszy etap budowy został bowiem ograniczony do 3 elementów. Zrezygnowano z czterech elementów: poręczy łamanej, funboxa z poręczą 2/3 + grinbox II, grindboxa III i grindboxa IV. Być może w kolejnych etapach budowy skateparku na Jarotach wymienione elementy zostaną dodane, co m.in. poprawiłoby bezpieczeństwo jazdy.

Zgodnie z warunkami umowy skatepark powinien powstać w 3 miesiące od daty podpisania umowy. Zakładając zatem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gotowego obiektu można się spodziewać jeszcze w grudniu tego roku.

Jednak, jak czytamy w umowie, zamawiający może zmienić warunki umowy związane z terminem realizacji inwestycji z różnych przyczyn, m.in. z uwagi na „warunki atmosferyczne, które z przyczyn technologicznych uniemożliwiły wykonywanie umowy".

Bartłomiej Krysztofik


Wizualizacja skateparku na JarotachCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Asd #2971665 | 95.160.*.* 13 wrz 2020 13:06

  300 tys za betonowy placyk i kilka metalowych rurek. Zwykły Kowalski zrobiłby to Nowakowi za parenascie tysięcy, ale mając do dyspozycji publiczne pieniądze można się przecież szarpnąć. No bo przecież nie bylibyśmy w Polsce gdyby kilka osob nie przytuliło pod stołem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. a kiedy realizacja reszty OBO? #2971452 | 88.156.*.* 12 wrz 2020 20:32

  Kiedy realizacja reszty zwycięskich projektów z OBO 2019? Np sciezka rowerowa na ul. Iwaszkiewicza? Kiedy ruszą prace?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tony H #2971348 | 82.161.*.* 12 wrz 2020 13:30

  POCO to aby było gdzie %alk%

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. TROL WARMIŃSKI #2971342 | 217.99.*.* 12 wrz 2020 13:11

  Ortopedzi już ręce zacierają. Gra dla motłochu, kto wie ten wie że najlepszy jest golf

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. po co #2971326 | 46.186.*.* 12 wrz 2020 12:27

  po co

  odpowiedz na ten komentarz