UWM żegna rektora Góreckiego i wita rektora Przyborowskiego

2020-09-01 11:01:46(ost. akt: 2020-09-01 10:46:15)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Profesor Jerzy Przyborowski od dzisiaj (1 września) jest już oficjalnie rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zastąpił na tym stanowisku profesora Ryszarda Góreckiego, który na czele UWM stał przez 17 z 21 lat istnienia uniwersytetu.

Oficjalne objęcie przez prof. Jerzego Przyborowskiego funkcji rektora ma miejsce niemal trzy miesiące po tym, jak wspólnota uniwersytecka zdecydowała, że to właśnie on zostanie następcą profesora Ryszarda Góreckiego. O głosy elektorów nowy rektor rywalizował wówczas z prof. Jarosławem Dobkowskim, dziekanem Wydziału Prawa i Administracji.

Jaka będzie ta kadencja? Jej hasła przewodnie można było wyczytać z dokumentów opracowanych na potrzeby kampanii wyborczej. Prof. Przyborowski podkreślał w nich, że „Kto nie stawia sobie ambitnych celów, ten ich nie osiąga”. Priorytetem nowego rektora jest więc doprowadzenie do tego, by UWM spełniał kryteria konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który skierowany jest do najlepszych uczelni w kraju.

Oddając głos na prof. Przyborowskiego, elektorzy stawiali nie tylko na ambitny plan, ale i na jego 8-letnie doświadczenie w roli prorektora.

— Ta wiedza stanowi dla mnie źródło dodatkowego obciążenia, ale i sprawia, że wiem, na co się porywam. Nie pozwoliłbym sobie na kandydowanie, gdybym nie był przekonany, że posiadłem kompetencje, by godnie sprawować tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję. Jako prorektor gruntownie poznałem obszar spraw dotyczących studentów i związanych z kształceniem — wyjaśniał nam prof. Przyborowski.
W kadencji 2020-2024 funkcje prorektorów UWM pełnić będą:
dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM - prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej;
prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski - prorektor ds. polityki naukowej i badań;
prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki - prorektor ds. Collegium Medicum;
dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM - prorektor ds. studenckich;
prof. dr hab. Paweł Wielgosz - prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni;
dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM - prorektor ds. kształcenia.


Zmiana warty


Profesor Jerzy Przyborowski na stanowisku rektora zastępuje prof. Ryszarda Góreckiego, najdłużej urzędującego wśród rektorów polskich uniwersytetów. Choć praca rektora jest wymagająca, prof. Górecki znajdował czas, by wciąż być aktywnym naukowcem.
W minionym roku profesor Górecki został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Doceniono wówczas nie tylko jego naukowe osiągnięcia, ale także to, co profesor zrobił dla UWM. — Podkreślono, że jako inspirator utworzenia uniwersytetu w Olsztynie i jako jego rektor doprowadziłem do dynamicznego rozwoju uczelni. Przykładem jest m.in. utworzenie medycyny w 2007 roku na UWM, po raz pierwszy w Polsce powojennej powstała medycyna w regionie, gdzie nikt wcześniej nie kształcił lekarzy — mówił nam niedługo po prestiżowej nominacji prof. Górecki. A zapytany o to, czy, jako absolwent technikum młynarskiego, piecze chleb, uśmiechając się, przyznał: — Wybrałem naukę i to była dobra decyzja.

Budowniczy UWM


Profesor Górecki wybrał nie tylko naukę, ale i Kortowo: najpierw jako student, a później jako wykładowca. Przez społeczność akademicką zostanie zapamiętany przede wszystkim jako główny inicjator utworzenia uniwersytetu w Olsztynie, na którego czele stał zresztą przez 17 z 21 lat istnienia UWM.

Tym, czym profesor będzie mógł się już zawsze szczycić, jest też fakt, że za jego kadencji olsztyńska uczelnia została uznana siódmym uniwersytetem w kraju w rankingu fundacji Perspektywy.

Profesor Górecki, życząc powodzenia swojemu następcy, zaznaczył, że stanie on na czele najpiękniejszego kampusu w Polsce. A trzeba przyznać, że o to, żeby UWM nie tracił tego statusu, dbał też właśnie żegnający się z funkcją rektora prof. Górecki. To on opracował autorski projekt „Green University”, który ma na celu ochronę bioróżnorodności w kortowskim parku. Choć przyroda jest jego oczkiem w głowie, profesor pamiętał też o tym, co zbudowane ręką człowieka. W czasie 21 lat istnienia UWM wybudowano lub zmodernizowano 135 obiektów na kwotę ok. 720 mln zł.

Kongres Przyszłości 2017

Olsztyn-I Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości odbył się w Centrum Konferencyjnym w Kortowie. Nz.Otwarcie Akademia Biznesu

Jak przyznał w rozmowie z nami profesor Górecki, miał on szczęście do współpracowników. Jednym tchem wymienia choćby dyrektora swojego gabinetu, czyli dr inż. Wiesława Jastrzębskiego, oraz prorektorów: Mirosława Gornowicza, Jerzego Jaroszewskiego i właśnie Jerzego Przyborowskiego, swojego studenta, a później zaufanego współpracownika.

Następca prof. Góreckiego na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki zaszczyt i odpowiedzialność zostają złożone w jego rękach wraz z insygniami władzy rektorskiej. Już w czasie ogłaszania wyników głosowania elektorów profesor Przyborowski zapewniał jednak, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby nie zawieść zaufania wspólnoty uniwersyteckiej. — Oddaję się cały tej naszej ukochanej Alma Mater — zaznaczył.
CZTERY PYTANIA DO REKTORA JERZEGO PRZYBOROWSKIEGO:

— Insygnia władzy rektorskiej trafiają do pana w wyjątkowych warunkach. 1 października Kortowo nie wypełni się, tak jak zwykle, studentami. To duże wyzwanie?
— Ze względu na pandemię początek kadencji jest wyzwaniem, ponieważ organizację zajęć musimy planować co najmniej na cały semestr, a warunki do tego są trudne. Nie jest jednak tak, że studentów w Kortowie zupełnie nie będzie. Nie chcemy pozbawiać studentów pierwszego roku szansy na poczucie atmosfery naszej uczelni, dlatego planujemy ich przyjąć w naszych murach. Później będziemy rotacyjnie organizować zajęcia praktyczne dla pozostałych studentów.

— W czasie kampanii wyborczej mówił pan, że najważniejsze jest doprowadzenie do tego, by UWM spełniał kryteria konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
— Tak, to jest priorytet. Uważam, że w 1999 roku, kiedy powstał uniwersytet, nasza uczelnia weszła do pierwszej ligi. Teraz jest czas, żeby znaleźć się w gronie najlepszych uniwersytetów pod względem badań naukowych. Tym bardziej że w rankingu „Perspektyw” ulokowaliśmy się na 7 miejscu wśród uniwersytetów w Polsce. Zdecydowała o tym przede wszystkim nasza oferta kształcenia, bo część kierunków bardzo awansowała — np. kierunek lekarski z 17 na 6, a dziennikarstwo z 10 na 5.

— Czyli UWM zmienia się na lepsze. Co czeka nas w najbliższych latach?
— W ramach jednego z projektów rozwojowych finansowanych z Unii Europejskiej, utworzyliśmy Biuro Analiz Edukacyjnych i Rozwoju Kształcenia. Jego zespół analizuje sytuację na rynku pracy i edukacji, żebyśmy mogli planować powstawanie kierunków, na które będzie zapotrzebowanie. To dotyczy zarówno studiów wyższych, jak i oferty doszkalającej. Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

— Niedawno zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Czy jest pan zadowolony z liczby kandydatów?
— Tak, biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną i z pandemią, i z niezbyt dobrymi wynikami matur w naszym regionie, liczba zgłoszeń jest nawet więcej niż satysfakcjonująca. Wiemy już, że chęć studiowania potwierdziło nam w tej chwili porównywalnie dużo osób, co rok temu, a przed nami jeszcze rekrutacja uzupełniająca.

Daria Bruszewska-Przytuła
d.bruszewska@gazetaolsztynska.pl


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mądraliński #2967017 | 90.255.*.* 1 wrz 2020 21:28

  UKŁĄDY i układziki

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Panie Górecki #2966982 | 31.0.*.* 1 wrz 2020 20:29

  Dziękujemy Panu za wspaniałą pracę. Szkoda że Pan odchodzi. .. Życzę zdrowia .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2966854 | 37.248.*.* 1 wrz 2020 16:31

  Ło matko! Alez mu dupsko wycalowaliscie :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gienia #2966825 | 31.60.*.* 1 wrz 2020 14:36

  Widać, że niektórych boli że młody dostał szansę a era starych się kończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Azs #2966797 | 31.0.*.* 1 wrz 2020 13:44

   Wszystkiego dobrego

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)