Czy studenci UWM wrócą w październiku na uczelnię? Uniwersytet wydał komunikat

2020-08-14 10:45:32(ost. akt: 2020-08-14 13:37:46)
Dzisiaj przed południem prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opublikował oświadczenie w sprawie zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021. Wynika z niego, że w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 zajęcia dydaktyczne będą realizowane w trybie zdalnym i mieszanym.
Olsztyński uniwersytet, podobnie jak wiele innych uczelni w kraju, zdecydował o kontynuacji nauczania w formie zdalnej. Na Kortowie pojawiać się będą natomiast studenci biorący udział w zajęciach praktycznych, wymagających korzystania ze specjalistycznego sprzętu, oraz ci, którzy odbywają zajęcia np. w szpitalach czy szkołach.

Poniżej publikujemy treść komunikatu prorektora:

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele Akademiccy, Studenci i Doktoranci,

biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną oraz możliwość jej dynamicznych zmian w najbliższych miesiącach, uprzejmie informuję, że w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 zajęcia dydaktyczne będą realizowane w trybie zdalnym i mieszanym.

Całkowicie zdalnie realizowane będą wykłady, seminaria, proseminaria oraz wszystkie te zajęcia, których realizacja nie będzie wymagała bezpośredniego spotkania, wykorzystania laboratoriów, urządzeń i aparatury dydaktycznej, pomiarowej lub eksperymentalnej, obecności w placówkach medycznych, terapeutycznych, edukacyjnych itp.

Pozostałe zajęcia będą realizowane w trybie mieszanym (część teoretyczna online oraz część praktyczna w siedzibie uczelni lub placówkach). Zajęcia te będą blokowane i realizowane rotacyjnie, w możliwie jak najkrótszym okresie. Harmonogram realizacji zajęć praktycznych na cały semestr zimowy dla poszczególnych kierunków i roczników studiów zostanie podany w terminie do 21 września 2020 roku.

Studenci odbywający zajęcia zgodnie z harmonogramem w siedzibie uczelni będą mogli skorzystać z zakwaterowania w domach studenckich na czas realizacji zajęć.

Tryb realizacji zajęć dydaktycznych w semestrze letnim zostanie określony na miesiąc przed rozpoczęciem semestru.

Pragnę także poinformować Państwa, że ramowa organizacja roku akademickiego 2020/2021, określona w Decyzji Nr 57/2020 Rektora UWM w Olsztynie z dnia 29 maja 2020 roku nie ulega zmianie.

Biorąc pod uwagę wspomnianą dynamikę sytuacji epidemicznej, należy także brać pod uwagę możliwość zmian w trybie realizacji zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021. Informacje w tym zakresie będą przekazywane Państwu na bieżąco.

Z wyrazami szacunku
Prorektor ds. Kształcenia i Studentów
Dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. safanduła #2960096 | 213.184.*.* 15 sie 2020 19:06

  Trudna sytuacja i, o ile mi wiadomo, żadna uczelnia w Polsce nie ma sensownego rozwiązania. Pojawiają się następujące wątpliwości: 1. Podczas ćwiczeń praktycznych/laboratoryjnych najczęściej jest bliższy kontakt student-prowadzący: trzeba się pochylić, pokazać palcem. Jeśli ideą wprowadzanych zmian jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, to przedstawione rozwiązanie zabezpiecza jedynie prowadzących wykłady. "Ćwiczeniowcy" są wystawieni na pierwszy ogień, a wśród nich też są osoby 60+, z chorobami współistniejącymi itp. 2. "Rozrzedzenie" grup ćwiczeniowych jest mało realne - trzeba będzie zapłacić prowadzącym za dodatkowe godziny, między zajęciami poszczególnych grup zdezynfekować salę/sprzęt ćwiczeniowy. W specjalistycznych pracowaniach może pojawić się problem z ich dostępnością, bo już teraz są niekiedy zajęte od 8 do 20. 3. Co do dezynfekcji, to panie sprzątające musiałyby non-stop biegać dezynfekować część ogólnodostępne: toalety, klamki, windy, poręcze.... 4. Zajęcia muszą być zblokowane w taki sposób, że dany student albo wybiera się na uczelnię na zajęcia praktyczne, albo ma zajęcia zdalne. Bo inaczej co będzie w przykładowej sytuacji: o 8.00 ćwiczenia laboratoryjne w Kortowie, potem kwadrans przerwy i wykład czy seminarium zdalne, a po nim znowu ćwiczenia praktyczne. Gdzie studenci mają się rozstawić z laptopami by odsłuchać wykładu (zakładając, że mają laptopy, a nie komputery stacjonarne)? Na podłodze korytarza? Na ławeczce w parku? W stołówce? W bibliotece wszyscy się nie zmieszczą. 5. Z drugiej strony studenci powinni mieć jakąś stabilizację na wypadek gdyby chcieli np. podjąć pracę zarobkową. Plan zajęć nie może zmieniać się co 2 tygodnie. Ogólnie ciężka sprawa, planiści będą mieli ból głowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. very good decision :) #2959958 | 82.139.*.* 14 sie 2020 17:27

  No to, że tak powiem, olsztyński rynek wynajmu krótko-okresowego dostanie nieźle po tyłeczku :) Na niskich czynszach skorzystają tylko najemcy pracujący i bardzo dobrze, koniec ze sztucznym pompowanie cen i lichwiarskich stawek kaucyjnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wynajmująca #2959868 | 83.15.*.* 14 sie 2020 12:45

  To jak studenci, wolicie wynajmować, czy dojeżdżać? Będziecie łączyć studia z pracą we większym zakresie niż dotychczas?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Czesne #2959867 | 5.173.*.* 14 sie 2020 12:45

  A na jakiej podstawie trzeba płacić takie same czesne teraz jak przy zawarciu umowy na innych Zasadach. Czy nie powinno się obniżyć czesnych z uwagi na zajęcia online??

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. student #2959860 | 88.156.*.* 14 sie 2020 12:29

   Śmiech na sali. Wykłady zdalnie a ćwiczenia na uczelni. Za stancję więc i tak trzeba płacić a do tego ponieść dodatkowe koszty na oprogramowanie do zajęć zdalnych.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)