Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego

2020-08-31 16:47:47 (ost. akt: 2020-08-31 17:04:50)
Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowski

Autor zdjęcia: @MEN_GOV_PL

W przededniu rozpoczęcia roku szkolnego Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny skierowali list do dyrektorów, dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Załącznikiem do listu są wytyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z pojazdów transportu zbiorowego.
— O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży musimy zadbać także w drodze do i ze szkoły. Uczniowie, którzy korzystają z transportu publicznego, są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują także w przypadku dowozu dzieci do szkół organizowanego przez wiele gmin na terenie całego kraju — zaznaczyli ministrowie Dariusz Piontkowski, Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Pinkas w liście skierowanym do dyrektorów szkół.

Szefowie MEN, MI oraz GIS podkreślili, że zachowanie środków ostrożności w komunikacji zbiorowej jest jednym z elementów bezpiecznego powrotu uczniów do szkół. Zaapelowali również do dyrektorów, aby we współpracy z organami prowadzącymi zapewnili zapas maseczek ochronnych we wszystkich autobusach szkolnych. Z takich maseczek mogliby korzystać uczniowie, którzy w danym dniu nie będą mieli własnej osłony nosa i ust.

Jednocześnie Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny poprosili dyrektorów szkół o przekazanie tych informacji rodzicom i opiekunom uczniów. — W czasie epidemii szczególnie ważna jest współpraca i odpowiedzialne działanie, dlatego prosimy Państwa o przekazanie tych informacji oraz wytycznych rodzicom i opiekunom uczniów — podkreślono w liście.

Załącznikiem do listu są Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zostały one opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

W wytycznych zostały wymienione obowiązki, jakie leżą po stronie pasażera, kierowcy i obsługi pojazdu oraz przedsiębiorcy. W odniesieniu do pasażera dotyczą one zasłania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznej odległości od nich pasażerów. Obowiązek ten został podkreślony także w wytycznych skierowanych dla kierowcy i obsługi pojazdu.

Pełna treść wspólnego listu szefów MEN, MI i GIS dostępna >>> TUTAJ.

Źródło: Ministerstwo Edukacji NarodowejCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2966853 | 37.248.*.* 1 wrz 2020 16:27

  Jest jednak glupszy niz glupi! O jaki dystans apeluje? Jak takowy zachowac w zatloczonym autobusie?! Duren durniem pogania!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #2966814 | 79.124.*.* 1 wrz 2020 14:14

  w ramach bezpieczeństwa dzieci proponuję aby te dzieci ubrać w skafandry kosmiczne ....jak długo jeszcze będziemy straszeni tym koronaświrusem który wymyślili oszuści aby kręcić duże lody ? ? ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. :))) #2966722 | 94.254.*.* 1 wrz 2020 10:35

  Ten minister przypomina mi Czesia z Władców Much

  odpowiedz na ten komentarz

 4. yt #2966628 | 81.190.*.* 31 sie 2020 23:13

  specjalnie minister uruchomił szkoły by po jakimś czasie przejściu szkół na nauczanie zdalne pracownikom obsługi przysługiwało 100% płatne a prawie nic nie robienie. Jak by od razu mieli zdalną naukę to pracownicy obsługi dostawaliby postojowe a tak dostaną pełne wynagrodzenie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. NIEBAWEM FINAŁ #2966612 | 81.190.*.* 31 sie 2020 21:50

  Za dwa tygodnie pewnie szkoły zamkną, ale wtedy nawet zdalnie nie będzie komu uczyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)