Deszcze i burze nad Warmią i Mazurami - tak może wyglądać początek tygodnia. Co dalej z pogodą?

2020-08-31 08:45:18(ost. akt: 2020-08-31 09:49:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W naszym województwie obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed silnym deszczem i burzami. Jak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, taka sytuacja może utrzymać się do wtorkowego poranka. Ale to nie oznacza, że witając nowy rok szkolny, powitamy też wyłącznie słońce...
Dzisiejszej nocy strażacy w całej Polsce nie próżnowali, a powodów do interwencji dostarczały warunki atmosferyczne. Teraz, jak wynika z komunikatów synoptyków, zagrożenie burzami jest mniejsze, ale wciąż możemy się ich spodziewać właśnie na północnym wschodzie kraju, a więc i w naszym województwie.
W związku z opadami w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje też ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownych wzrostów stanu wody.

Jak będzie wyglądał przełom miesięcy w naszym województwie?


Poniedziałek (31 sierpnia)

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północnym zachodzie, przelotne opady deszczu, możliwe burze. Wysokość opadów lokalnie, zwłaszcza w czasie burz, do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków północnych. W czasie burz możliwe porywy do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie, głównie początkowo, słabe przelotne opady deszczu. Nad ranem możliwe silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Wtorek (1 września)

W dzień zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami na południu słabe opady deszczu, zwłaszcza wieczorem. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-wschodni.

W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, głównie przelotne, możliwe burze. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Podczas burz wiatr porywisty.

Sprawdzamy też, jakie prognozy mają dla Warmii i Mazur synoptycy na pierwsze dni września.


01/02 - 02.09 (wtorek/środa - środa)
Zachmurzenie duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13°C do 14°C. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wschodni.

02/03 - 03.09 (środa/czwartek - czwartek)
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni.

03/04 - 04.09 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie duże. Miejscami, zwłaszcza na północy przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 21°C do 22°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany z kierunków południowych.

04/05 - 05.09 (piątek/sobota - sobota)
Zachmurzenie na ogół duże. Temperatura minimalna od 12°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 21°C do 23°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni.

05/06 - 06.09 (sobota/niedziela - niedziela)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C. Wiatr słaby, zmienny.Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, red.