Młodzi (nie)bezpieczni na drodze

2020-08-24 09:13:43(ost. akt: 2020-08-24 09:16:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Jedną z głównych przyczyn tych tragicznych zdarzeń jest nadmierna prędkość, która ma decydujący wpływ na ich konsekwencje.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Policjanci apelują do kierujących, a szczególnie do młodych kierowców o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:

*stosowanie się do ograniczeń prędkości,
*korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,
*zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych,
*zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
*Obserwowanie drogi i jej otoczenie.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hahaha #2963706 | 5.172.*.* 24 sie 2020 10:54

    najlepiej zrzucić wszystko na młodych a cały czas słyszy się właśnie jak ci starsi "bardziej doświadczeni kierowcy " powodują śmiertelne wypadki. proszę o nie robienie z młodych osób kretynów na drodze

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Pytanie ??? #2963679 | 37.8.*.* 24 sie 2020 09:33

    Czy policja poza apelowaniem i wręczaniem mandacików za brak namordników posiada jeszcze jakieś inne zdolności i umiejętności

    odpowiedz na ten komentarz